Fitomelatonina. Kosmetyczne działanie innowacyjnego ekstraktu



Zainteresowanie melatoniną i jej funkcjami fizjologicznymi rozszerzyło się z królestwa zwierząt na królestwo roślin wraz odkryciem, że występuje ona także w gatunkach roślin o zastosowaniu spożywczym i medycznym. Równolegle wzrosło zainteresowanie niektórymi wyjątkowymi właściwościami kosmetycznymi i dermatologicznymi melatoniny: badania wykazały, że melatonina zapobiega powstawaniu oparzeń słonecznych w następstwie ekspozycji na promieniowanie UVB; daje zauważalne rezultaty w terapii skórnej łuszczycy i atopowego zapalenia skóry; produkty na bazie melatoniny używane są w celu regulacji wzrostu włosów; co więcej, z dermatologicznego punktu widzenia, istotna jest ochrona przed stresem oksydacyjnym, który jest przyczyną starzenia się i niszczenia skóry.

Fitomelatonina, znormalizowany ekstrakt

Z wyselekcjonowanych roślin alpejskich (owies zwyczajny, krwawnik pospolity, szałwia lekarska) otrzymano oleisty ekstrakt szczególnie bogaty w melatoninę. Chodzi o frakcję lipofilową tych roślin, otrzymaną w wyjątkowym procesie ekstrakcyjnym, który pozwala na normalizację ilościowej zawartości melatoniny w ekstrakcie.

Jego składnikami są również tokoferole, fitosterole, kwasy tłuszczowe wielonienasycone, substancje niezmydlające się, skwalen. Ekstrakt ten, ze względu na jego właściwości antyoksydacyjne, nawilżające i ochronne przed UVA i UVB, poprawia wytrzymałość, opóźnia starzenie się skóry i chroni ją przed szkodliwym działaniem środowiska zewnętrznego.

Przeciwutleniające działanie Fitomelatoniny

Właściwości antyoksydacyjne zostały zbadane na Uniwersytecie w Ferrarze z zastosowaniem dwóch różnych metod badawczych.

Fotochemiluminescencja – Pozwala zarówno na ocenienie zdolności utleniających substancji czystych, jak i na rozróżnienie funkcji fazy tłuszczowej i fazy wodnej. W doświadczeniu określono czynność zarówno antyoksydantów rozpuszczalnych w tłuszczach, jak i antyoksydantów rozpuszczalnych w wodzie. Pracowano na przejrzystej frakcji oleistej otrzymanej na drodze wirowania.

Test ORAC – Celem jest zmierzenie faktycznej zdolności pochłaniania wolnych rodników przez badaną substancję. Metodą pomiaru pojemności antyoksydacyjnej substancji jest ocena jej ochronnej aktywności w stosunku do betafikoerytyny poddanej niszczącemu działaniu rodników, co z kolei powoduje stopniowy zanik fluorescencji.

Obie zastosowane metody badawcze pozwalają stwierdzić (patrz tab. 1 i 2), że fitomelatonina cechuje się aktywnością antyoksydacyjną (zarówno w przypadku części hydrofilowej, jak i lipofilowej) porównywalną z czynnością antyoksydacyjną najlepszych olei roślinnych.

Właściwości nawilżające Fitomelatoniny

W Centrum Kosmetologii na Uniwersytecie w Ferrarze przeprowadzono ocenę właściwości nawilżających Fitomelatoniny poprzez obserwację stopnia doraźnego nawilżenia skóry, dokonując pomiarów przed zabiegiem (t0) oraz po 5, 15, 30, 60, 90, 120 i 150 minutach po aplikacji.

Obliczono średnią wartość dla każdego pomiaru, a dane w ten sposób otrzymane zostały opracowane statystycznie z granicznym poziomem istotności p≤0,05. Dane zostały zestawione z tymi uzyskanymi na obszarze kontrolnym. Fitomelatonina okazała się skuteczna w poprawie poziomu nawilżenia skóry.




Fitomelatonina jako ochrona przed UV

Fitomelatonina wykazuje właściwości ochronne przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Ta jej zdolność została oceniona poprzez ustalenie współczynnika ochrony przeciwsłonecznej in vitro na drodze analizy spektrofotometrycznej, zgodnie z międzynarodową metodą Diffey-Robson, z użyciem spektrometru dwuwiązkowego UV-VIS.

Pomiary spektrometryczne uzyskane w przedziale między 400 i 290nm świadczą o właściwościach ochronnych produktu, dowodząc, że jest on świetną substancją pomocniczą w kosmetykach z filtrem UV.

Podsumowanie

Fitomelatonina wykazuje świetne właściwości kosmetyczne, co czyni z niej substancję szczególnie wskazaną w produkcji emulsji (kremów i mleczek) przeznaczonych do stosowania i na skórę dojrzałą, i na skórę młodą. Dzięki swojej aktywności antyoksydacyjnej pozwala efektywnie zwalczać wolne rodniki odpowiedzialne za niszczenie skóry.

Należy dodać, że fitomelatonina poddana w Centrum Kosmetologii na Uniwersytecie w Ferrarze ocenie stopnia drażniącego działania na skórę (test płatkowy) wykazała wysoką dermo-kompatybilność.

Źródło: Materiały prasowe
FRANCESCA FERRI, Effegilab, Martignano (TN)
Tłumaczenie z języka włoskiego: Anna Pifko

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ