Terapie autoregeneracyjne – sposób na piękną skórę



Terapie autoregeneracyjne skóry stymulują naturalne procesy naprawcze, czego efektem jest m.in. synteza nowego kolagenu i elastyny. Dzięki temu skóra staje się gładka, bardziej elastyczna i jędrna, zmarszczki wokół oczu i ust ulegają redukcji, zmniejszają się też bruzdy nosowo-wargowe i linie marionetki. Jak wyglądają zabiegi? Kto może z nich skorzystać? Zalety terapii autoregeneracyjnych przybliża dr Katarzyna Bornikowska, certyfikowany specjalista  medycyny estetycznej z Kliniki Medycyny Estetycznej Estell.
 
Zabiegi autoregeneracyjne przeznaczone są zarówno dla skóry dojrzałej jak i młodej, z różnymi niedoskonałościami, jak: utrata jędrności i napięcia skóry, zmarszczki wokół oczu i ust, bruzdy nosowo-wargowe, rozszerzone pory i zaskórniki, przebarwienia posłoneczne, ostuda, blizny i blizny potrądzikowe, rozstępy, tzw. worki pod oczami czy zmarszczki na dolnej powiece.
 
Do metod autoregeneracyjnych skóry zalicza się m.in. frakcjonowanie laserowe (ablacyjne i nieablacyjne), zabiegi z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego czy też skoncentrowanych czynników wzrostu i komórek macierzystych- CGF ( concentrated growth factor). Ta ostatnia procedura to jeden z najnowszych zabiegów w klinice Estell. To zabieg wykorzystujący skoncentrowane czynniki wzrostu z komórkami macierzystymi pozyskiwanymi z krwi obwodowej pacjenta i wykonywanyy techniką mezoterapii. 

Jeśli skóra wymaga intensywniejszej regeneracji, lekarz może zaproponować iniekcję pozyskanego materiału zawieszonego w żelu ( pochodzącego z białek krwi pacjenta) zapewniając dłuższą i silniejszą stymulację skóry. Współdziałanie komórek macierzystych i czynników wzrostu w regeneracji skóry daje nieoczekiwane rezultaty w postaci spłycenia zmarszczek, wyraźnego odmłodzenia i zwiększenia napięcia skóry.
 
Długotrwały efekt
 
– Ilość zabiegów zależy od kondycji skóry i zastosowanej metody. Optymalne efekty uzyskujemy wykonując serię zabiegów – zwykle 3-4 zabiegi co 4-6 tygodni. Niekiedy w tej samej procedurze lub pomiędzy zabiegami laserowymi stosujemy zabiegi z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego dodatkowo stymulując odnowę skóry – mówi dr Katarzyna Bornikowska. – Przeciwskazaniem do omawianych zabiegów jest ciąża, karmienie piersią, choroba nowotworowa skóry, aktywna infekcja skóry, zaburzenia krzepnięcia, leczenie przeciwkrzepliwe oraz choroby autoimmunizacyjne. Ponadto do zabiegów z użyciem lasera przeciwskazaniami są przyjmowanie leków fotouczulajacych (tetracyklin, czy retinoidów w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, spożywanie ziół, np. dziurawca, nagietka), a także padaczka i stymulator serca – mówi specjalistka z kliniki Estell.




– Większość pacjentów widzi poprawę jakości skóry już po kilku dniach od zabiegu. W dużej części wynika to z pewnego obrzęku, który maskuje zmarszczki i blizny. Nie jest to jednak ostateczny efekt procedury, ponieważ synteza nowego kolagenu trwa 2-3 miesiące. Dopiero widoczne stają się trwałe efekty odnowy.  Właściwa odbudowa skóry będzie najlepiej widoczna po 4-5 tygodniach od zakończenia serii 3-5 zabiegów. Należy pamiętać, że przebudowa kolagenu będzie postępowała nadal, powodując wygładzenie i ujędrnianie skóry. To bardzo ważne, ponieważ efekty zabiegu będą widoczne przez dłuższy czas. – W przypadku zabiegów z zastosowaniem lasera – frakcyjnego CO2 badania kliniczne wykazały, że pozytywne zmiany, struktury skóry wywołane zabiegami, nie cofają się po 6 miesiącach po ich zakończeniu – mówi dr Bornikowska.
 
Szybka rekonwalescencja
 
Rekonwalescencja po zabiegach autoregeneracyjnych nie trwa długo. W przypadku zabiegu laserem frakcyjnym CO2, po zabiegu na skórze może pojawić się zaczerwienienie i obrzęk, które zwykle mijają w ciągu 3-5 dni. Wystąpić może także przejściowa wysypka. Skóra wygląda jak po nadmiernym opalaniu, następnie nieco brązowieje i ulega złuszczeniu.

Po tygodniu-dwóch skóra wraca do normalnego wyglądu. Podobnie przy zabiegach z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego czy skoncentrowanych czynników wzrostu z komórkami macierzystymi na skórze mogą pojawić się drobne siniaki, zaczerwienienie, obrzęk, które zwykle ustępują w ciągu kilku dni.

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ