Jak dbać o zęby, aby zachować piękny i zdrowy uśmiech?Odpowiednio zadbane zęby są nam potrzebne do tego, aby zachować zdrowie całego organizmu, ale też dodają nam urody. Poza tym gdy mamy piękne i zdrowe zęby chętniej się uśmiechamy, co wpływa pozytywnie również na nasze psychiczne samopoczucie. O tym jak więc poprawnie dbać o swoje uzębienie, opowiada Agnieszka Duplaga – stomatolog z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium.

Nowości w higienie jamy ustnej

Jeszcze nie tak dawno człowiek był przekonany, że gwarancją zdrowego i nienagannego uśmiechu jest dokładne szczotkowanie zębów minimum dwa razy w ciągu dnia. Do tak prostej czynności potrzebna była jedynie szczoteczka do zębów, pasta oraz ciepła woda. Czasy się zmieniły i technologia poszła na przód, a wraz z nią pojawiło się sporo „higienicznych niezbędników”. Niektóre z nich wymienia także specjalistka z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium lek. stom. Agnieszka Duplaga

– Do codziennej pielęgnacji należy obowiązkowo wprowadzić nitkę dentystyczną, która oczyści przestrzenie między zębami, a także irygator, za pomocą którego uda na się dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Pamiętajmy, że jedno nie zastępuje drugiego! Dodatkowo warto zainwestować w specjalną skrobaczkę do czyszczenia języka, na którym gromadzi się mnóstwo bakterii. –

Poprawne szczotkowanie

To bardzo ważne, aby dokładnie i poprawnie szczotkować zęby. Mniej istotny jest rodzaj szczoteczki, czy jest manualna czy elektryczna, a ważniejsze jest dbanie o jej regularne wymienianie. Szczoteczkę należy wymieniać nie rzadziej niż raz na miesiąc oraz po każdej wyleczonej infekcji. Szalenie ważna jest także metoda szczotkowania, najlepiej jest przećwiczyć ją z osobą doświadczoną np. w gabinecie stomatologicznym.

– „Zacznij np. od lewej dolnej połowy zębów, potem przejdź do prawej dolnej, następnie prawej górnej i lewej górnej. Szczoteczkę ustaw pod kątem 45 stopni do powierzchni dziąseł i delikatnymi, obrotowymi ruchami wymiataj zanieczyszczenia w kierunku powierzchni żującej. Podobnie postępuj od strony podniebienia. Z kolei powierzchnie żujące czyść delikatnymi ruchami posuwistymi do przodu i do tyłu. Cała procedura powinna zająć 3-4 minuty. Zęby należy myć minimum dwa razy dziennie”. – skrupulatnie tłumaczy stomatolog Agnieszka Duplaga.

Trzeba również pamiętać, aby po każdym umyciu zębów dodatkowo zastosować płyn dezynfekujący i zadbać o dokładną higienę języka oraz wnętrza jamy ustnej. Sporo pacjentów obawia się także ryzyka połknięcia pasty do zębów zamierającej fluor, na szczęście w dzisiejszych czasach dostępnych jest sporo zamienników m.in.: pasty z fosfopeptydem kazeiny czy hydroksyapatytem.

Co poradzić na „zęby mądrości”?

Problematyczne tzw. ósemki do niedawna traktowane były podobnie jak zęby mleczne – nieleczone i zaniedbane. Należy pamiętać, że są one tak samo ważne jak pozostałe. –„ Jeśli ósemki wyrzynają się nieprawidłowo i mogą powodować stłoczenie zębów, zaś dostęp do nich jest utrudniony, co nie pozwala na ich prawidłową higienę, wtedy należy je usunąć” – tłumaczy specjalistka Triclinium. W przypadku, gdy ósemka jest zdrowa, prawidłowo umiejscowiona w łuku zębowym nie powinno się jej usuwać. W każdym przypadku zalecana jest oczywiście konsultacja z lekarzem specjalistą, który powinien indywidualnie ocenić stan zdrowia „zębów mądrości”. 

Choroba cywilizacyjna – próchnica

Próchnica w obecnych czasach dotyka większość społeczeństwa. Powodują ją bakterie próchnicotwórcze występujące w płytce nazębnej, które demineralizują szkliwo poprzez produkcję kwasów z węglowodanów. Bardzo ważna jest jej profilaktyka. Próchnicy można zapobiec m.in. stosując odpowiednią dietę, w której należy zmniejszyć ilość przyjmowanych cukrów oraz produktów bogatych w węglowodany, na rzecz produktów, które zawierają polifenole – czyli związki chemiczne występujące naturalnie w żywności.

Posiadają je: owoce, warzywa, kakao, herbata, zioła i przyprawy. Są to produkty o niskim potencjale próchnicotwórczym, ponieważ polifenole hamują wzrost bakterii w jamie ustnej, obniżają produkcję kwasów oraz hamują przyleganie bakterii do zębów. Warto również jeść więcej produktów kariostatycznych takich jak nabiał. Bardzo ważne jest również pilnowanie regularnych wizyt u stomatologa, które pomogą wyeliminować ryzyko powstania próchnicy.

– Pierwszym niepokojącym objawem mogą być białe plamki, pojawiające się na powierzchni zębów i właśnie w tym momencie należy udać się do specjalisty. Podczas, gdy zmiana próchnicowa jest zaawansowana należy podjąć stosowne leczenie. Jeżeli na tym etapie zaniedbamy podjęcie odpowiedniej terapii to niestety w konsekwencji może to doprowadzić do leczenia kanałowego lub nawet utraty zęba”- przestrzega specjalistka Triclinium.

Niewiele osób jest świadomych, że nieleczona próchnica może również zwiększyć liczbę patogenów, które powodują przejściową bakteriemie, czyli przeniknięcie bakterii z ogniska zakażenia do krwi. Jama ustna jest więc furtką dla bakterii do całego organizmu. Choroby jamy ustnej mogą być początkiem innych poważnych chorób dlatego nie powinno się ich bagatelizować i przeciwdziałać leczyć próchnicę w najwcześniejszym jej stadium.
Jak upiększyć swój uśmiech?

W obecnych czasach zależy nam nie tylko na zdrowych, ale i równych oraz śnieżnobiałych zębach. Niestety nie każdy może pochwalić się tak nienagannym uzębieniem. Jest wiele sposobów na wyrównanie lub utrzymacie pożądanego wyglądu jamy ustnej. Pierwszym z nich jest niewątpliwie leczenie ortodontyczne, które stosujemy w przypadku wad zgryzu. Leczenie ortodontycznie warto rozważyć nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych,, bowiem nieprawidłowo ustawione żeby mogą się szybciej ścierać, psuć, a nawet powodować nieprzyjemny i męczący ból. Na szczęście moda na leczenie ortodontycznie nie przemija, a nowoczesna ortodoncja oferuje skuteczne terapie dla ludzi w każdym wieku.

– Jest oczywiście grupa osób, która wstydzi się noszenia aparatu, takim osobom polecam aparaty ortodontyczne estetyczne. Mogą mieć one wykonane zamki, które są jak najbardziej zbliżone odcieniem do zębów. Innym rodzajem aparatów estetycznych są nakładki invisalig, które są zupełnie przezroczyste i zdejmowalne, jednak nie nadają się dla każdego pacjenta. Są również aparaty lingwialne, których zamki przykłada się na wewnętrzną stronę zębów, podniebienną. Mamy też aparaty z grupy A.L.F. (Advanced Lightwire Functionals).

Mają one formę specjalnie wygiętego cienkiego drucika, montowanego od strony podniebienia. Oprócz skorygowania kształtu szczęki, wpływają bardzo korzystnie również na ogólną poprawę samopoczucia. Dzięki relaksowaniu mięśni żwaczy łagodzą zaburzenia w obszarze stawu skroniowo-żuchwowego, zmniejszają nieprawidłowe napięcie mięśni posturalnych, poszerzają górne drogi oddechowe, poprawiają symetrię twarzy czy postawę ciała. O tym, który aparat zostanie założony może zdecydować ostatecznie ortodonta, ale po uwzględnieniu możliwości i potrzeb pacjenta – tłumaczy Agnieszka Duplaga

Z kolei osoby niezadowolone z odcienia swoich zębów, mogą zdecydować się na wybielanie. Przed takim zabiegiem wcześniej trzeba wybrać się na skaling i piaskowanie zębów, by oczyścić zęby z kamienia i osadu. Jeżeli pacjent jest zainteresowany wybielaniem to warto, aby nie robił tego na własną rękę, ale udał się do specjalistycznego gabinetu.

Jest sporo domowych past wybielających, które niestety częściej ścierają szkliwo, niż faktycznie działają wybielająco. Tylko doświadczony lekarz stomatolog dokładnie oceni stan uzębienia i doradzi pacjentowi, czy w ogóle taki zabieg jest dla niego niezbędny. Podobnie jak to, czy jest mu niezbędna inna metoda maskująca niedoskonałości zębów, którą są licówki, czyli cienkie płatki nakładane i cementowane na powierzchnię wargową zębów. Można nimi zmienić kształt czy kolor zębów.

Trzeba bowiem wiedzieć, że najważniejszym z trendów w nowoczesnej stomatologii estetycznej jest przede wszystkim dążenie do tego, aby zęby wyglądały jak najbardziej naturalnie.

– Takie zęby charakteryzują się odpowiednimi proporcjami. A więc powinny mie przede wszystkim właściwy stosunek długości do szerokości koron. Istotny jest również kształt koron zębowych, które powinny być proste i równe. Naturalnie wyglądające zęby powinny mieć również zdrowy kolor, jednak niekoniecznie śnieżnobiały. Powinien być dopasowany do naszej karnacji. Co ważne, kolor zębów nie powinien też być identyczny na całej powierzchni zęba, ponieważ – choć nie zwracamy na to na co dzień uwagi – tonacje kolorów różnią się nieco, nawet w obrębie jednego zęba – wyjaśnia Agnieszka Duplaga.

Jak zapewnia specjalistka Triclinium, sposobów na dbanie o zdrowy uśmiech jest wiele. Przede wszystkim jednak trzeba pamiętać o tym co najprostsze i za razem najbardziej dla nas dostępne, czyli zdrowej diecie, regularnych wizytach u stomatologa, a także o codziennej i skrupulatnej higienie jamy ustnej.

Ciesz się pięknymi włosami każdego dnia!

Ciesz się pięknymi włosami każdego dnia i postaw na profesjonalną pielęgnację STAPIZ! Z Sleek Line REPAIR & SHINE Twoje włosy…
CZYTAJ

Rehabilitacja po COVID-19, jak wrócić do pełni sił po chorobie?

COVID-19 potrafi doprowadzić do prawdziwego spustoszenia organizmu, które sprawia, że powrót do formy może być długim i żmudnym procesem. –…
CZYTAJ

Smażenie jest niezdrowe, ale smaczne? Zdrowy kompromis w kuchni

Uwielbiamy smażone potrawy. Już sam zapach skwierczącego na patelni schabowego pobudza nasze kubki smakowe. Mijany po drodze fast food kusi…
CZYTAJ

Sztuczna inteligencja w służbie radiologii

Dzięki ultranowoczesnemu narzędziu, działającemu w oparciu o mechanizm samouczącej się sieci neuronowej, radiolodzy nie muszą już godzinami stukać w klawiaturę…
CZYTAJ

Zastanawiasz się, jak zadbać o zdrowie psychiczne dziecka? UNICEF radzi

Dzieciństwo jest kluczowym okresem rozwoju dla budowania fundamentów dobrej kondycji zdrowia psychicznego. Niestety wielu dorosłych nie wie, jak w tym…
CZYTAJ

Cała prawda o zawodzie fryzjera – co warunkuje powodzenie stylisty? Podpowiada Łukasz Szymczak

Fryzjerstwo to wyzwanie. Dla klientów to czas na relaks i self-time. Rzadko jednak zagląda się za kulisy salonów fryzjerskich, żeby…
CZYTAJ

Noszenie maseczki może pogorszyć stan uzębienia. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiec?

Maseczki chirurgiczne na stałe wpisały się w krajobraz naszego kraju. Od kilkunastu miesięcy praktycznie się z nimi nie rozstajemy, pragnąc…
CZYTAJ

Zainspiruj się nową kolekcją Code Cobalt i dodaj swoim stylizacjom charakteru!

Nadchodzący sezon to pełne faktur i wzorów outfity. To połączenie neutralnych kolorów i mocnego akcentu w postaci kobaltu z klasycznymi…
CZYTAJ

Minimalizm w kolorze

Mniej znaczy więcej. Tak można określić zimowe propozycje marki NOBO, gdzie królują torby, które swoją barwą i formą potrafią wyjść…
CZYTAJ

Historia Twojej miłości. Kolekcja YES Love Story

Miłość nie zna ograniczeń, nie ma wieku, rasy, ani płci. Nikogo nie wyklucza. Dlatego twarzą kampanii walentynkowej marki YES została…
CZYTAJ

Wraca uwielbiana przez klientów Rossmanna akcja wspierająca kobiety „Pomagamy jak umiemy”

Ruszyła szósta edycja akcji „Pomagamy jak umiemy". Podobnie jak w ubiegłym roku, klienci Rossmanna skanując aplikację przy każdych zakupach, będą…
CZYTAJ

“Fiesta” we Wrocławiu – nigeryjska modelka śpiewa w Polsce

Zjawiskowa, 21-letnia Nigeryjka, robi karierę w modelingu. Występuje na okładkach pism modowych i w reklamach ekskluzywnych marek. Tife Fabiyi nie…
CZYTAJ

ZDROWIE

VIEW ALL

Rehabilitacja po COVID-19, jak wrócić do pełni sił po chorobie?

COVID-19 potrafi doprowadzić do prawdziwego spustoszenia organizmu, które sprawia, że powrót do…
CZYTAJ

Sztuczna inteligencja w służbie radiologii

Dzięki ultranowoczesnemu narzędziu, działającemu w oparciu o mechanizm samouczącej się sieci neuronowej,…
CZYTAJ

Wypalenie zawodowe jednak jako wskazanie medyczne do L4, ale przepisy nie są precyzyjne. Co na to psychiatrzy?

W ostatnich tygodniach zeszłego roku pojawiły się doniesienia, że od 2022 wypalenie…
CZYTAJ

Centrum Medyczne Damiana inwestuje 8 mln zł w specjalistyczny sprzęt diagnostyczny

Centrum Medyczne Damiana zakupiło nowoczesny sprzęt do diagnostyki obrazowej: aparat do rezonansu…
CZYTAJ

Czy herbata podkręca metabolizm?

Herbata nie tylko gasi pragnienie. W zależności od rodzaju i sposobu przygotowania…
CZYTAJ