Ciało bez rozstępów i blizn? Dzięki medycynie estetycznej to możliwe!



Ciało bez rozstępów i blizn? Dzięki medycynie estetycznej to możliwe!Rozstępy i blizny to problem z którym boryka się wiele kobiet. Chociaż trudno usunąć je domowymi sposobami, to nowoczesne zabiegi kosmetyczne i preparaty pozwalają całkowicie wyeliminować te nieestetyczne zmiany, jeśli zastosuje się je w odpowiednio szybkim czasie.

Usuwanie blizn i rozstępów jest trudne, ponieważ zmiany te są zlokalizowane w głębokich warstwach skóry. Ich widoczność można zredukować domowymi sposobami np. poprzez masaże, peelingi, silne nawilżanie i stosowanie preparatów regenerujących, jednak ich całkowite wyeliminowanie takimi metodami nie jest możliwe.

Jeden problem, różne rozwiązania

Jeżeli chcemy pozbyć się rozstępów i blizn, najlepiej udać się do specjalisty medycyny estetycznej. Najczęściej stosowanymi procedurami w terapii tych zmian są zabiegi laserowe (zarówno laser frakcyjny, jak i CO2) oraz mezoterapie – w tym osocze bogatopłytkowe oraz komórki macierzyste, które stymulują przebudowę i regenerację skóry objętej bliznami i rozstępami. Warto pamiętać, że aby uzyskać możliwie najlepszy efekt terapeutyczny konieczna jest konsultacja ze specjalistą, który oceni morfologię zmian oraz zarekomenduje optymalną terapię zabiegową.

– Zarówno terapia blizn, jak i rozstępów w gabinecie medycyny estetycznej uzależniona jest od wielu czynników np. wielkości i umiejscowienia zmian oraz czasu, który upłynął od ich powstania. Trzeba być świadomym, że usunięcie tak trudnego problemu jakim są rozstępy i blizny wymaga przede wszystkim cierpliwości i konsekwencji w wykonywaniu zabiegów. Może się okazać, że już po 2- 3 zabiegach laserowych uzyskujemy bardzo satysfakcjonujące efekty, ale zdarza się również, że w leczeniu starych i rozległych zmian potrzebujemy tych zabiegów dużo więcej – informuje Klaudia Butkiewicz, kosmetolog z Kliniki Medycyny Estetycznej ESTELL.

Istnieje wiele metod redukcji rozstępów i blizn. Najczęściej stosowane to: laseroterapia frakcyjna, w wyniku której laser wywołuje zmianę struktury skóry wspomagając regenerację kolagenu i elastyny; mezoterapie czyli wstrzykiwanie do uszkodzonych tkanek specjalnie opracowanych koktajli z różnych substancji; peelingi chemiczne (intensywne złuszczanie skóry), a także zabiegi z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego czy farmakologiczne leczenie retinoidami.

Zabiegi mogą być mniej lub bardziej inwazyjne. Mezoterapie i osocze bogatopłytkowe są działaniami, które nie wykluczają pacjenta z aktywności dnia codziennego, z kolei silne peelingi oraz laseroterapia wymagają okresu rekonwalescencji oraz ochrony przed słońcem. Jak często należy powtarzać daną procedurę, aby osiągnąć upragniony efekt? Wszystko zależy od stanu wyjściowego zmian z jakimi pacjent zgłasza się do kliniki.




Lepiej zapobiegać

Podstawowym czynnikiem zwiększającym ryzyko powstawania rozstępów są predyspozycje genetyczne. Na proces ten wpływają także stany fizjologiczne organizmu oraz stany chorobowe. Rozstępy mogą pojawić się w okresie dojrzewania (na udach, piersiach, pośladkach, w okolicach stawów kolanowych i barkowych i okolicy lędźwiowo – krzyżowej) oraz podczas ciąży (zmiany w okolicach brzucha i piersi).

Poza rozciąganiem skóry, które może być związane np. z szybkim wzrostem lub przyrostem masy ciała, ciąży i okresie dorastania towarzyszy silne oddziaływanie hormonów, które znacząco zwiększa ryzyko powstawania zmian.

Leczenie powstałych już rozstępów jest trudne. Trzeba pamiętać, że im rozstępy są starsze, tym trudniejsze do zlikwidowania, dlatego warto mieć świadomość istnienia czynników, które sprzyjają ich występowaniu.

Bardzo ważna jest kontrola wagi i utrzymywanie jej na możliwie stałym poziomie, a także stosowanie diety bogatej w proteiny zawarte głownie w mięsie i rybach oraz witaminy: A, E, PP, B5. Ważne jest także odpowiednie nawilżanie i ujędrnianie skóry poprzez kosmetyki pielęgnacyjne.

Pomocne są przy tym dermokosmetyki zawierające wyciągi roślinne, które nie tylko stymulują produkcję kolagenu i elastyny, ale również ujędrniają i wygładzają skórę oraz działają antyseptycznie. Profilaktyka rozstępów jest szczególnie istotna u kobiet w ciąży. Tutaj najbardziej wskazany jest delikatny masaż i zastosowanie preparatów dermo kosmetycznych (należy zwrócić uwagę na skład preparatu, ponieważ niektóre składniki dozwolone są od 4 miesiąca ciąży).

Bez względu na to jaką metodę leczenia blizn i rozstępów wybieramy, warto pamiętać, że najłatwiej usunąć udaje się świeże zmiany. Właśnie dlatego dobrze jest działać szybko i podjęcie odpowiedniego leczenia, gdy tylko zauważymy zmianę wyglądu skóry.

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ