Ciało bez rozstępów i blizn? Dzięki medycynie estetycznej to możliwe!



Ciało bez rozstępów i blizn? Dzięki medycynie estetycznej to możliwe!Rozstępy i blizny to problem z którym boryka się wiele kobiet. Chociaż trudno usunąć je domowymi sposobami, to nowoczesne zabiegi kosmetyczne i preparaty pozwalają całkowicie wyeliminować te nieestetyczne zmiany, jeśli zastosuje się je w odpowiednio szybkim czasie.

Usuwanie blizn i rozstępów jest trudne, ponieważ zmiany te są zlokalizowane w głębokich warstwach skóry. Ich widoczność można zredukować domowymi sposobami np. poprzez masaże, peelingi, silne nawilżanie i stosowanie preparatów regenerujących, jednak ich całkowite wyeliminowanie takimi metodami nie jest możliwe.

Jeden problem, różne rozwiązania

Jeżeli chcemy pozbyć się rozstępów i blizn, najlepiej udać się do specjalisty medycyny estetycznej. Najczęściej stosowanymi procedurami w terapii tych zmian są zabiegi laserowe (zarówno laser frakcyjny, jak i CO2) oraz mezoterapie – w tym osocze bogatopłytkowe oraz komórki macierzyste, które stymulują przebudowę i regenerację skóry objętej bliznami i rozstępami. Warto pamiętać, że aby uzyskać możliwie najlepszy efekt terapeutyczny konieczna jest konsultacja ze specjalistą, który oceni morfologię zmian oraz zarekomenduje optymalną terapię zabiegową.

– Zarówno terapia blizn, jak i rozstępów w gabinecie medycyny estetycznej uzależniona jest od wielu czynników np. wielkości i umiejscowienia zmian oraz czasu, który upłynął od ich powstania. Trzeba być świadomym, że usunięcie tak trudnego problemu jakim są rozstępy i blizny wymaga przede wszystkim cierpliwości i konsekwencji w wykonywaniu zabiegów. Może się okazać, że już po 2- 3 zabiegach laserowych uzyskujemy bardzo satysfakcjonujące efekty, ale zdarza się również, że w leczeniu starych i rozległych zmian potrzebujemy tych zabiegów dużo więcej – informuje Klaudia Butkiewicz, kosmetolog z Kliniki Medycyny Estetycznej ESTELL.

Istnieje wiele metod redukcji rozstępów i blizn. Najczęściej stosowane to: laseroterapia frakcyjna, w wyniku której laser wywołuje zmianę struktury skóry wspomagając regenerację kolagenu i elastyny; mezoterapie czyli wstrzykiwanie do uszkodzonych tkanek specjalnie opracowanych koktajli z różnych substancji; peelingi chemiczne (intensywne złuszczanie skóry), a także zabiegi z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego czy farmakologiczne leczenie retinoidami.

Zabiegi mogą być mniej lub bardziej inwazyjne. Mezoterapie i osocze bogatopłytkowe są działaniami, które nie wykluczają pacjenta z aktywności dnia codziennego, z kolei silne peelingi oraz laseroterapia wymagają okresu rekonwalescencji oraz ochrony przed słońcem. Jak często należy powtarzać daną procedurę, aby osiągnąć upragniony efekt? Wszystko zależy od stanu wyjściowego zmian z jakimi pacjent zgłasza się do kliniki.




Lepiej zapobiegać

Podstawowym czynnikiem zwiększającym ryzyko powstawania rozstępów są predyspozycje genetyczne. Na proces ten wpływają także stany fizjologiczne organizmu oraz stany chorobowe. Rozstępy mogą pojawić się w okresie dojrzewania (na udach, piersiach, pośladkach, w okolicach stawów kolanowych i barkowych i okolicy lędźwiowo – krzyżowej) oraz podczas ciąży (zmiany w okolicach brzucha i piersi).

Poza rozciąganiem skóry, które może być związane np. z szybkim wzrostem lub przyrostem masy ciała, ciąży i okresie dorastania towarzyszy silne oddziaływanie hormonów, które znacząco zwiększa ryzyko powstawania zmian.

Leczenie powstałych już rozstępów jest trudne. Trzeba pamiętać, że im rozstępy są starsze, tym trudniejsze do zlikwidowania, dlatego warto mieć świadomość istnienia czynników, które sprzyjają ich występowaniu.

Bardzo ważna jest kontrola wagi i utrzymywanie jej na możliwie stałym poziomie, a także stosowanie diety bogatej w proteiny zawarte głownie w mięsie i rybach oraz witaminy: A, E, PP, B5. Ważne jest także odpowiednie nawilżanie i ujędrnianie skóry poprzez kosmetyki pielęgnacyjne.

Pomocne są przy tym dermokosmetyki zawierające wyciągi roślinne, które nie tylko stymulują produkcję kolagenu i elastyny, ale również ujędrniają i wygładzają skórę oraz działają antyseptycznie. Profilaktyka rozstępów jest szczególnie istotna u kobiet w ciąży. Tutaj najbardziej wskazany jest delikatny masaż i zastosowanie preparatów dermo kosmetycznych (należy zwrócić uwagę na skład preparatu, ponieważ niektóre składniki dozwolone są od 4 miesiąca ciąży).

Bez względu na to jaką metodę leczenia blizn i rozstępów wybieramy, warto pamiętać, że najłatwiej usunąć udaje się świeże zmiany. Właśnie dlatego dobrze jest działać szybko i podjęcie odpowiedniego leczenia, gdy tylko zauważymy zmianę wyglądu skóry.

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ