Przebarwienia posłoneczne – jak sobie z nimi radzić?



Przebarwienia posłoneczne – jak sobie z nimi radzić? Wakacje to niełatwy czas dla naszej skóry. Częsta ekspozycja na silne promieniowanie UV, mimo stosowania filtrów SPF, może skutkować pojawieniem się pod koniec lata przebarwień. Skąd biorą się nieestetyczne plamy na skórze i jak sobie z nimi radzić?

Po wspaniałych wakacjach zostają nam cudowne wspomnienia, ale czasem niestety także przykre pamiątki w postaci miejscowych przebarwień skóry. Aby ich uniknąć, warto nawet podczas najbardziej beztroskiego urlopu pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry, opierającej się przede wszystkim na stosowaniu kremów z wysokim filtrem UV. Jeśli jednak na czas wakacji zapomniałaś o wszelkich obowiązkach, także tych związanych z twoją skórą, sezon powinnaś zakończyć zabiegiem regeneracyjnym, np. z wykorzystaniem lasera tulowego Lavieen.

Skąd się biorą przebarwienia?

W wyniku ekspozycji na słońce, promienie UV przenikają przez nasz naskórek, stymulując do działania komórki pigmentacyjne (melanocyty). Nadmierna ekspozycja na słońce może spowodować, że niektóre z nich zaczną wydzielać znaczne ilości melaniny. Miejscowe nagromadzenie melaniny (hiperpigmentacja) prowadzi do powstawania małych, okrągłych, czasem rozlanych plam na skórze.

Dodatkowym czynnikiem zwiększającym predyspozycje do powstania przebarwień posłonecznych są: uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne – w tym okres ciąży oraz menopauza, choroby wątroby i tarczycy, stany zapalne, leki – tabletki antykoncepcyjne, antybiotyki, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwdepresyjne, niektóre kosmetyki i perfumy, szczególnie zawierające olejek bergamotowy.

Jesienna wizyta w gabinecie

Medycyna estetyczna ma do zaoferowania kilka metod walki z niechcianymi przebarwieniami. Jedną z nich są peelingi chemiczne. To sposób skuteczny, jednak wiążący się z co najmniej tygodniowym złuszczaniem skóry twarzy, wymagającym często czasowej rezygnacji z pracy zawodowej oraz późniejszej codziennej, wielomiesięcznej pielęgnacji.

Do często stosowanych procedur należy także zabieg mezoterapii. Jest to metoda biorewitalizacji skóry poprzez śródskórne podawanie substancji biologicznie czynnych, takich jak arbutyna, retinol, aminokwasy, dezoksyrybonukleotydy, witaminy, mikroelementy oraz peptydy biomimetyczne.

– Mezoterapia pozwala na ujednolicenie kolorytu skóry i skutecznie ją nawilża, jednak w przypadku poważnych zmian posłonecznych najbardziej polecam zabieg laserowy, szczególnie z użyciem lasera tulowego. W naszej klinice posiadamy innowacyjny, jedyny w Polsce laser tego typu, który doskonale radzi sobie z usuwaniem nieestetycznych zmian skórnych – mówi dr Piotr Niedziałkowski z Centrum Zdrowej Skóry w Warszawie.

Laser Lavieen o długość fali 1927nm deklasuje inne metody, czyszcząc skórę ze zmian pigmentowych i aktywując procesy regeneracyjne. – Doskonale leczy melasmę, zmarszczki, duże pory i inne zmiany skórne. Dzięki temu, że jest to laser nieablacyjny, nie dochodzi do uszkodzenia warstwy rogowej naskórka, co zapewnia szybsze gojenie i mniejsze ryzyko powikłań. Sub-ablacyjny tryb lasera jest najlepszym rozwiązaniem dla leczenia zmian pigmentacji podstawnej warstwy naskórka, w której występują duże ilości melanocytów i melaniny. Dzięki jego właściwościom, może być również zastosowany u osób o ciemnej karnacji. Skuteczność tej terapii potwierdzają liczne badania kliniczne i zadowoleni pacjenci – dodaje dr Niedziałkowski.




Domowe metody na przebarwienia

W przypadku trudnych przebarwień warto efekt działania zabiegu laserowego wspomóc odpowiednio nakierowaną domową pielęgnacją. W aptekach czy drogeriach dostępnych jest wiele kremów i maści pomagających wyrównać koloryt skóry.

Jeśli zaś jesteś zwolenniczką naturalnych produktów, możesz wybrać domowej roboty maseczki, np. z ogórka lub cytryny, które mają właściwości nawilżające i rozjaśniające. Aby ich działanie było dla nas bardziej korzystne, należy przed nałożeniem wykonać nie tylko oczyszczanie skóry, ale także delikatny peeling, który przygotuje skórę do wchłonięcia cennych dla niej składników.

– Warto pamiętać, że pielęgnacja domowa może pomóc w walce z przebarwieniami, ale z pewnością nie jest w stanie zastąpić zabiegu laserowego wykonanego w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej. Na przebarwienia trzeba patrzeć zawsze holistycznie i leczyć całego pacjenta, o czym zapomina wielu specjalistów w tej dziedzinie – podsumowuje dr Niedziałkowski.

Światowy Dzień Recyklingu, czyli o współczesnym wyzwaniu, z którym mierzymy się od tysiącleci

Chociaż pierwszy Światowy Dzień Recyklingu odbył się 18 marca 2018 roku z inicjatywy Bureau of International Recycling, samo pojęcie nie…
CZYTAJ

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie przepompować odpowiedniej, zgodnej z aktualnym zapotrzebowaniem, ilości krwi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Relaks u dentysty? To możliwe! Na czym polega znieczulenie gazem rozweselającym i co warto wiedzieć o tej metodzie

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, kontrola stanu zębów oraz dziąseł powinny być nawykiem utrwalanym już od najmłodszych lat. Niestety wiele…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Niestety, często…
CZYTAJ

Ukojenie i odmłodzenie 3 fakty na temat pielęgnacji skóry wokół oczu

Skóra okolic oczu wymaga bardzo delikatnej i ekstremalnie skutecznej pielęgnacji. Kluczowe wyzwania to spowolnienie efektów starzenia oraz niwelowanie opuchnięć i…
CZYTAJ

RÉ EL BEAUTÉ – rewolucyjna precyzja, której potrzebują kobiety 35+

Wymiana wiedzy w mediach społecznościowych uczyniła z ich użytkowników ekspertów od pielęgnacji włosów i skóry. Etykiety i składy nie mają…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach dla wielu osób stanowi spore wyzwanie. Posiadanie dwóch…
CZYTAJ

Avon z nową gwiazdą: Cleo olśniewa jako ambasadorka linii kosmetyków Make up + Pielęgnacja

Boom! W Dniu Kobiet Avon ogłasza najbardziej kobiecą współpracę roku. Królowa sceny muzycznej, Cleo, została ambasadorką marki! Wokalistka promuje najnowszy…
CZYTAJ

Bądź inspiracją w świecie nauki 
- 8 marca ruszył nabór do 24. edycji programu stypendialnego L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

Nauka rozwija się dzięki różnorodności, dlatego każdą kobietę, która może wnieść w nią wkład, należy wspierać w realizacji jej aspiracji…
CZYTAJ

8 marca 2024, mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi. Prof. Andrzej Bochenek, który wielokrotnie operował z prof. Religą wspomina tą wybitną postać

8 marca, 2024 roku mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi, który stworzył podwaliny polskiej kardiochirurgii i jako pierwszy…
CZYTAJ

Te dwa produkty z Rossmanna sprawią, że Dzień Kobiet będzie niezapomniany

Dzień Kobiet to okazja do sprawienia sobie upominku. Jeśli marzysz o pięknych, lśniących włosach, mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie. Dwa…
CZYTAJ

Poprawna forma: Zmiany klimatyczne czy zmiany klimatu?

Wiele osób zastanawia się, czy właściwe jest mówienie o "zmianach klimatycznych", czy też o "zmianach klimatu". A może chodzi o…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach…
CZYTAJ

8 marca 2024, mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi. Prof. Andrzej Bochenek, który wielokrotnie operował z prof. Religą wspomina tą wybitną postać

8 marca, 2024 roku mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi,…
CZYTAJ

Naukowcy zapytali pacjentów o półpaśca – odpowiedzi wykazały powszechny brak wiedzy na temat tej poważnej choroby

Ponad połowa osób, uważa, że półpaścem można się "zarazić", a 40 proc.,…
CZYTAJ