Eko pielęgnacja włosów równie skuteczna jak tradycyjna? To możliwe!



Bardzo silnym światowym trendem rynkowym jest naturalność i ekologiczność. Ogromnie wzrosła świadomość konsumentów, którzy coraz bardziej zdają sobie sprawę ze słuszności istnienia ekologicznych produktów. Jednak połączenie ekologicznej wizji z dobrą jakością produktu jest bardzo trudne.

Kosmetyki ekologiczne, to znaczy jakie?

Naturalne produkty, to takie, które w swoim składzie mają przynajmniej 95% składników naturalnych. Możemy spotkać się z pseudo-naturalnymi seriami kosmetyków w drogeriach, które w rzeczywistości z naturą mają mało wspólnego i jedynie komunikatami i grafiką mają sprawiać takie wrażenie. Na co więc należy zwracać uwagę na etykiecie? Jest kilka substancji, które nie są zdrowe dla naszych włosów.

Rakotwórcze PEGi

Skład na etykiecie produktu jest czasami bardzo długi. Jednak nie należy kierować się w wyborze deklaracjami, a właśnie tym, co zawiera w środku i jakie może to mieć konsekwencje dla naszej skóry i zdrowia. PEGi to związki, które sprawiają, że kosmetyki mają jednolitą strukturę oraz łączą ze sobą substancje oleiste z wodnymi.

Poza kosmetyką wykorzystywane są między innymi do produkcji folii, żyłek wędkarskich czy nart. Przerażający jest więc fakt, iż jednocześnie możemy je znaleźć w składzie produktów przeznaczonych do pielęgnacji ciała. Mogą powodować różne alergie, ale także działają rakotwórczo. W związku z tym, że produkty do włosów mają bezpośredni kontakt ze skórą, wszystkie toksyny wnikają do naszego organizmu.

GMO w kosmetykach

GMO to inaczej organizmy modyfikowane genetycznie, o których od kilku lat słyszymy w kontekście jedzenia. Jednak znajdują się także w produktach pielęgnacyjnych. Dzieje się tak, ponieważ często w produkcji kosmetyków używane są składniki pochodzące od rolników, czyli istnieje ryzyko, że są modyfikowane genetycznie.

Na przykład często spotykany jest kwas laurynowy, który znajduje się w rzepaku i kokosie. Jeśli producent chce zaoszczędzić – kupi tańszą wersję, a jego kosmetyki będą zawierać GMO. Dlatego korzystając z produktów, które w swoim składzie mają skrobię kukurydzianą, lecytynę, czy glicerynę, należy zorientować się skąd te składniki pochodzą.

Mycie i piana tylko z SLS oraz SLES?

SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate) to tanie detergenty syntetyczne). Stosowane regularnie: przesuszają i podrażniają skórę, zaburzają wydzielanie łoju i potu, wywołują świąd i wypryski, przyczyniają się do powstawania plam, guzków zapalnych i cyst ropnych (w tym także prosaków). Szczególnie szkodliwie działają na skórę dzieci, niemowląt oraz na skórę w okolicach narządów płciowych u dzieci i dorosłych.

Badania na University Medical College of Georgia wykazały, że SLS i SLES po wniknięciu do organizmu, kumulują się w tkankach. Dostając się do oczu małych dzieci mogą powodować ich uszkodzenie, a u osób dorosłych nawet rozwój zaćmy. SLS i SLES czyszczą nas tylko pozornie. W rzeczywistości niszczą warstwę lipidową skóry, co skutkuje jej przesuszeniem. Przy cerze trądzikowej skutkuje to nadmiernym tłuszczeniem się skóry, która broni się wydzielając łój. Otrzymuje się w ten sposób skutek odwrotny do zamierzonego).




Dlatego warto zainteresować się produktami, które nie zawierają tej substancji, ale myją równie dobrze. Większość kosmetyków pozbawiona SLS wykorzystuje inne związki, które mają zastąpić ich działanie (np. Glucoside).

Jednak problem tkwi w tym, że kosmetyki te pienią się znacznie mniej, co utrudnia mycie włosów. Istnieje jednak alternatywa dla SLS – biorafinowana surfaktyna z rzepaku. To właśnie w oparciu o tę substancję ONLYBIO stworzyło swoje naturalne kosmetyki.

Czym jest biorafinowana surfaktyna?

To substancja otrzymywana z rzepaku w procesie fermentacji z użyciem mikroorganizmów. Kosmetyki ONLYBIO z biorafinowaną surfaktyną bardzo dobrze myją, pienią się, ale przede wszystkim są dobre dla naszej skóry, co jest ich absolutnym plusem! Piana, tak pożądana przez konsumentów we wszystkich produktach kąpielowych, jest taka sama jak w przypadku produktów z dodatkiem SLS.

Ponadto, biorafinowana surfaktyna działa antyseptycznie i wykazuje właściwości antynowotworowe. Natomiast resztki pozostałe po jej produkcji służą jako probiotyczna pasza dla zwierząt, więc cały proces pozyskiwania jest bardzo ekologiczny.

Warto pamiętać o tym, że to, czego używamy na ciało, wnika też do jego wnętrza. Czasami może się to okazać bardzo groźne w skutkach. Dlatego powstały naturalne produkty ONLYBIO, które nie podrażniają dodatkowo skóry, a wręcz działają na nią kojąco.

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie właściwie skompletowanej apteczki. Jej zawartość powinna umożliwiać szybką…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ