Konopia medyczna w Polsce



Konopia medyczna w Polsce. Kanadyjski producent konopi medycznych wchodzi na polski rynek. Spółka SpectrumCannabis należąca do kanadyjskiej grupy kapitałowej, CanopyGrowth Corp. w czerwcu br. złożyła wniosek o rejestrację w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych szacując, że procedura ta potrwa maksymalnie do połowy września br. Według danych spółki w Polsce znajduje się ok. 300 tys. osób, które potrzebują terapii konopiami medycznymi.

SpectrumCannabis planuje wprowadzić na polski rynek konopie medyczne w trzech postaciach: suszu, olejków i kapsułek. Spółka chce połączyć działania sprzedażowe z szeroką kampanią edukacyjną, dedykowaną lekarzom i farmaceutom. Prowadzi rozmowy dotyczące budowy sieci dystrybucji. Rozpoczęła też prace zmierzające do budowy własnej sieci przedstawicieli, których zadaniem będzie informowanie środowiska medycznego o konopiach medycznych produkowanych przez spółkę.

– Pod względem złożoności, rejestracja w Polsce jest trudniejsza do realizacji niż w Niemczech i Czechach. Poziom skomplikowania jest porównywalny do procedury obowiązującej w Danii. Jako podmiot działający globalnie, mamy jednak odpowiednie zasoby ludzkie i know – how, pozwalające przygotowywać wnioski do rejestracji w sposób profesjonalny, minimalizujący prawdopodobieństwo wydłużenia czasu trwania procedury – mówi Tomasz Witkowski, Country Manager w SpectrumCannabis.

– Jesteśmy zadowoleni z tego, że polski ustawodawca zwrócił uwagę na potrzeby osób, których stan zdrowia wymaga terapii konopiami medycznymi. Wpisuje się to w najnowocześniejsze trendy medycyny, związane z leczeniem stwardnienia rozsianego, epilepsji czy terapią bólu i łagodzeniem skutków coraz częściej stosowanej chemio i radioterapii. Polskie przepisy oznaczają dla pacjenta bardzo dobre jakościowo i bezpieczne konopie medyczne, dostępne w wielu formach. Odpowiedzią na ich potrzeby jest też brak zamkniętego katalogu symptomów choroby, na który można przepisywać konopie – dodaje Tomasz Witkowski.




Z danych pochodzących CanopyGrowth Corp. wynika, że w 2017 roku wartość rynku konopi medycznych w Kanadzie wyniosła 250 mln CAD. Jednocześnie wartość niemieckiego rynku, szacowana na podstawie kwot refundacji w tym kraju, dwa lata po legalizacji konopi medycznych, wynosi ok.

10 -15 mln EUR. Eksperci spółki zwracają jednak uwagę, że wraz ze wzrostem zachorowalności na stwardnienie rozsiane, epilepsję czy narastające potrzeby związane z terapią bólu i łagodzenia skutków coraz częściej stosowanej chemio i radioterapii, kwoty te będą rosnąć.

– CanopyGrowth Corp. jest obecna praktycznie na całym świecie. Posiadamy swoje zakłady produkcyjne w Kanadzie, Danii, Australii, Hiszpanii, Brazylii i Chile oraz ubiegamy się o możliwość produkcji w Niemczech. Nasze konopie medyczne są dostępne w sprzedaży w Kanadzie, Niemczech, Czechach, Australii, Brazylii i Chile. Aktualnie czekamy też na uzyskanie sprzedaży w Danii. Mamy ambicję zbudowania w Europie pozycji lidera na rynku konopi medycznych. W związku z tym rozważamy wejście na rynek we Włoszech, Grecji i Finlandii – wskazuje Tomasz Witkowski.

SpectrumCannabis należy do kanadyjskiej grupy kapitałowej, CanopyGrowth Corp., zajmującej się na skalę globalną produkcją i dystrybucją konopi medycznych. CanopyGrowth Corp. posiada zakłady produkcyjne w Kanadzie, Danii, Australii, Hiszpanii, Brazylii i Chile (ubiega się o możliwość produkcji w Niemczech). Spółka prowadzi sprzedaż konopi medycznych w Kanadzie, Niemczech, Czechach, Australii, Brazylii i Chile (w procesie procedura rejestracyjna w Danii). Spółka jest notowana na New York Stock Exchange oraz Toronto Stock Exchange.

Światowy Dzień Recyklingu, czyli o współczesnym wyzwaniu, z którym mierzymy się od tysiącleci

Chociaż pierwszy Światowy Dzień Recyklingu odbył się 18 marca 2018 roku z inicjatywy Bureau of International Recycling, samo pojęcie nie…
CZYTAJ

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie przepompować odpowiedniej, zgodnej z aktualnym zapotrzebowaniem, ilości krwi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Relaks u dentysty? To możliwe! Na czym polega znieczulenie gazem rozweselającym i co warto wiedzieć o tej metodzie

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, kontrola stanu zębów oraz dziąseł powinny być nawykiem utrwalanym już od najmłodszych lat. Niestety wiele…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Niestety, często…
CZYTAJ

Ukojenie i odmłodzenie 3 fakty na temat pielęgnacji skóry wokół oczu

Skóra okolic oczu wymaga bardzo delikatnej i ekstremalnie skutecznej pielęgnacji. Kluczowe wyzwania to spowolnienie efektów starzenia oraz niwelowanie opuchnięć i…
CZYTAJ

RÉ EL BEAUTÉ – rewolucyjna precyzja, której potrzebują kobiety 35+

Wymiana wiedzy w mediach społecznościowych uczyniła z ich użytkowników ekspertów od pielęgnacji włosów i skóry. Etykiety i składy nie mają…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach dla wielu osób stanowi spore wyzwanie. Posiadanie dwóch…
CZYTAJ

Avon z nową gwiazdą: Cleo olśniewa jako ambasadorka linii kosmetyków Make up + Pielęgnacja

Boom! W Dniu Kobiet Avon ogłasza najbardziej kobiecą współpracę roku. Królowa sceny muzycznej, Cleo, została ambasadorką marki! Wokalistka promuje najnowszy…
CZYTAJ

Bądź inspiracją w świecie nauki 
- 8 marca ruszył nabór do 24. edycji programu stypendialnego L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

Nauka rozwija się dzięki różnorodności, dlatego każdą kobietę, która może wnieść w nią wkład, należy wspierać w realizacji jej aspiracji…
CZYTAJ

8 marca 2024, mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi. Prof. Andrzej Bochenek, który wielokrotnie operował z prof. Religą wspomina tą wybitną postać

8 marca, 2024 roku mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi, który stworzył podwaliny polskiej kardiochirurgii i jako pierwszy…
CZYTAJ

Te dwa produkty z Rossmanna sprawią, że Dzień Kobiet będzie niezapomniany

Dzień Kobiet to okazja do sprawienia sobie upominku. Jeśli marzysz o pięknych, lśniących włosach, mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie. Dwa…
CZYTAJ

Poprawna forma: Zmiany klimatyczne czy zmiany klimatu?

Wiele osób zastanawia się, czy właściwe jest mówienie o "zmianach klimatycznych", czy też o "zmianach klimatu". A może chodzi o…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach…
CZYTAJ

8 marca 2024, mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi. Prof. Andrzej Bochenek, który wielokrotnie operował z prof. Religą wspomina tą wybitną postać

8 marca, 2024 roku mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi,…
CZYTAJ

Naukowcy zapytali pacjentów o półpaśca – odpowiedzi wykazały powszechny brak wiedzy na temat tej poważnej choroby

Ponad połowa osób, uważa, że półpaścem można się "zarazić", a 40 proc.,…
CZYTAJ