Niechciane pamiątki po lecie – jak pozbyć się przebarwień?



Po letnich wyjazdach i wielu dniach spędzonych na słońcu często zostają nam nie tylko wspaniałe wspomnienia. Długotrwała ekspozycja skóry na słońce, niestety nie zawsze połączona z odpowiednią ochroną, może skutkować pojawieniem się przebarwień. Jak naprawić błędy popełnione latem i znów cieszyć się jednolitą i piękną skórą? Poznaj 3 najskuteczniejsze zabiegi!

Jak powstają przebarwienia?

Przebarwienia, czyli ciemniejsze plamy na skórze powstają, gdy melanocyty (komórki wytwarzające melaninę) działają nieprawidłowo. Chociaż przyczyn tej sytuacji może być wiele (są to m.in. zmiany hormonalne lub choroby tarczycy) to zdecydowana większość przebarwień powstaje po nadmiernej ekspozycji na słońce i pojawia się w miejscach najbardziej wystawionych na działanie promieni UV, czyli na twarzy, dekolcie, dłoniach oraz przedramionach i ramionach.

Większość przebarwień to jedynie defekty estetyczne, ale jeśli któreś z nich wzbudzają twoje podejrzenia to koniecznie wybierz się do dermatologa, który oceni, czy dana zmiana nie jest groźna i w razie potrzeby wykona odpowiednie badanie.

Pożegnaj przebarwienia na dobre

Przebarwienia, które dla wielu kobiet stanowią naprawdę duży problem, na szczęście nie są trudne do usunięcia – wystarczy tylko odpowiedni dobór metody. Część z nas na początku próbuje stosować domowe sposoby, czyli np. maseczki z ogórka, które jednak mogą okazać się niewystarczające. Lepiej, jeśli sięgamy po specjalistyczne kosmetyki – na rynku dostępnych jest teraz wiele produktów zawierających składniki, które przy regularnym stosowaniu faktycznie mogą pomóc rozjaśnić nieestetyczne plamy.

Jednak, aby szybko i naprawdę skutecznie pozbyć się przebarwień powinnaś udać się do gabinetu medycyny estetycznej, w którym doświadczony lekarz wskaże najlepszy zabieg dobrany indywidualnie dla ciebie. Warto też by lekarz zbadał przebarwienia w lampie Wooda, by zobaczyć jak głęboko są zlokalizowane, jak wyglądają w skórze. Choć większość z zabiegów powinno się wykonać jesienią, już dziś możesz pomyśleć o wyborze najbardziej skutecznej metody. Jakie procedury sprawdzą się przy walce z przebarwieniami?

Perfect Derma Peel

Ten nowoczesny i bezpieczny średniogłęboki peeling przeznaczony jest do wszystkich typów skóry. Dzięki połączeniu niezwykle skutecznych składników już po jednym zabiegu pozwala uzyskać doskonałe rezultaty. – Perfect Derma Peel jest jedynym peelingiem zawierającym glutation – bardzo silny antyoksydant, który sprawia, że skóra staje się rozjaśniona i rozświetlona, a dodatkowo spowalnia też proces starzenia i chroni skórę przed działaniem wolnych rodników – mówi dr n. med. Monika Kuźmińska z Yonelle Beauty Institute.

Aplikacja peelingu jest bezbolesna i nie wymaga żadnego przygotowania, ale decydując się na ten zabieg trzeba wziąć pod uwagę, że często powoduje on bardzo silne złuszczenie – pojawia się ono po 3-4 dniach i trwa min. 3 dni. Dlatego Perfect Derma Peel warto zaplanować w terminie, w którym nie musisz brać udziału w ważnych spotkaniach lub imprezach. Pamiętaj jednak, że silne złuszczanie to gwarancja spektakularnego efektu!




Inne peelingi chemiczne

Peelingi chemiczne to jedne z najbardziej znanych zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej. – Dzielimy je na powierzchowne – działające w obrębie naskórka, średniogłębokie, które obejmują cały naskórek i górną warstwę skóry orazi głębokie, czyli te sięgające do głębszych warstw skóry. Im płytszy zabieg, tym mniejsze są objawy po jego wykonaniu, ale z drugiej strony przy delikatniejszych procedurach musimy liczyć się z koniecznością wykonania całej serii zabiegów – dodaje dr Monika Kuźmińska.

Wybór odpowiedniego peelingu najlepiej zostawić lekarzowi, który zdecyduje, jaka procedura w największym stopniu spełni twoje oczekiwania. W zależności od rodzaju zabiegu efektem może być odświeżenie i rozjaśnienie skóry, zwężenie porów lub przeciwdziałanie mocniejszym przebarwieniom.

IPL i laser

IPL, czyli impulsowe źródło światła to technologia zaliczana do rodziny laserów, choć laserem w prawdziwym znaczeniu tego słowa nie jest. – Różnica polega na tym, że światło lasera jest skoncentrowaną wiązką światła o określonej długości fali, a IPL emituje szerokie spektrum niespójnych fal świetlnych, które w związku z ich różną długością mogą być absorbowane przez określone chromofory (fotoakceptory) zawarte w tkankach, w tym wypadku melaninę – wyjaśnia dr Kuźmińska.

Światło IPL wchłaniane jest przez komórki pigmentowe, które następnie rozpadają się na mikroskopijne cząsteczki i zostają usunięte z organizmu, a przebarwienia, po tymczasowym ściemnieniu i złuszczeniu, stopniowo rozjaśniają się. Lasery frakcyjne , czy pikosekundowe rozprawiają się z przebarwieniami głębiej również działając na zasadzie rozbicia pigmentu.

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ