Botoks – jak często powtarzać zabieg?Zmarszczki mimiczne można wygładzić – wystarczy skorzystać z zabiegu takiego jak botox. Kiedy i jak często warto go prowadzić? Nawet najlepsze kosmetyki nie są w stanie poradzić sobie ze zmarszczkami pochodzenia mimicznego. Najlepszym rozwiązaniem jest wtedy toksyna botulinowa typu A, czyli inaczej botox, w spolszczeniu botoks. To związek, który powoduje miejscowe wygładzenie zmarszczki i nadaje skórze młodzieńczą gładkość.

Niestety, efekt nie jest trwały, ponieważ zanika po około 3-6 miesiącach. Na szczęście, zabieg można prowadzić wielokrotnie, by cieszyć się z gładkiej skóry na znacznie dłuższy czas.
 
Na czym polega botoks?

Botoks jako specyfik to specjalnie wyizolowana oraz oczyszczona toksyna botulinowa typu A, która wytwarzana jest w naturalnych procesach przez bakterie – laseczki jadu kiełbasianego. Jad kiełbasiany jest jedną z najsilniejszych trucizn świata, która powoduje zablokowanie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. W dużych ilościach jest śmiertelna, ale w małych dawkach posiada działanie terapeutyczne i stosowana jest w wielu dziedzinach medycyny.

Toksyna botulinowa typu A jest także powszechnie stosowana w gabinetach medycyny estetycznej i ma na celu poprawę wyglądu twarzy pacjenta. Botoks jest stosowany najczęściej w celu usunięcia zmarszczek pochodzenia mimicznego, które powstają wskutek bogatej mimiki twarzy, na przykład częstego uśmiechania się czy marszczenia czoła.
 
Botoks najlepiej sprawdza się na zmarszczki takie jak:

– kurze łapki – zmarszczki wokół oczu

– lwie bruzdy – zmarszczki między brwiami

– zmarszczki poprzeczne czoła

– zmarszczki palacza – zmarszczki nad górną wargą

– zmarszczki przy nosie
 
Sam zabieg jest szybki i prosty w wykonaniu. Lekarz po wstępnym wywiadzie z pacjentem przygotowuje preparat – toksyna botulinowa jest umieszczana w strzykawce i cienką igłą wstrzykiwana domięśniowo w wyznaczone miejsca. Sam zabieg nie jest bolesny, ale skóra może być lekko znieczulona specjalnymi kremami.

Pierwsze zmiany po zabiegu widoczne są po około 3-4 dniach, ale na pełny efekt, czyli wygładzenie zmarszczek trzeba zaczekać około 7-14 dni.

Niestety, efekt nie jest długotrwały, co z jednej strony jest plusem, ale z drugiej ma swoje minusy. Gdy rezultat zabiegu nie odpowiada pacjentowi, wtedy może on po prostu zaczekać, aż toksyna botulinowa przestanie działać, a organizm odbuduje połączenia nerwowe. Gdy jednak pacjent chce zachować uzyskane rezultaty, wówczas konieczne będzie ponowne wykonanie zabiegu.
Jak często powinno się stosować botoks?

U większości osób czas działania botoksu widoczne jest od 3 do 6 miesięcy. Zdarza się jednak, że u niektórych pacjentów aktywność mimiki twarzy jest zauważalna dopiero po 9 miesiącach. Jest to zatem indywidualna kwestia.

Wiele pacjentów zdaje sobie jednak pytanie – jak często należy stosować botox, aby skóra wyglądała dobrze? Czy preparat musi być potem wstrzykiwany regularnie? Czy można stosować większe przerwy?

Gdy pacjent pragnie wykonać zabieg ponownie i jeszcze raz wygładzić zmarszczki, wówczas może jeszcze raz udać się do gabinetu medycyny estetycznej. Minimalny okres, w którym można ponownie przeprowadzić zabieg, to 3 miesiące. Zaleca się jednak, żeby botox prowadzony był w dłuższych odstępach czasowych, na przykład 6-12 miesięcy. Wynika to także z faktu, że przy ponownym podaniu preparatu efekt zauważalny jest na dłużej.

Jeśli toksyna botulinowa nie zostanie zastosowana, skóra powraca do swojego pierwotnego wyglądu, czyli zmarszczki znów zaczynają być wtedy widoczne. Następuje naturalny proces starzenia się skóry, więc może zacząć pojawiać się na niej także więcej zmarszczek, które mogą wymagać stosowania także z innych zabiegów medycyny estetycznej, na przykład wstrzyknięcia wypełniaczy – kwasu hialuronowego.
 
Gdzie można wykonać botoks?

Aktualnie botox jest bardzo popularnym zabiegiem, dlatego można skorzystać z niego w niemalże każdym gabinecie medycyny estetycznej w Polsce. Jest on dostępny również w Krakowie, między innymi w Klinice Bona Dea, która specjalizuje się w medycynie estetycznej.

Znalezienie odpowiedniego lekarza medycyny estetycznej ma bardzo duże znaczenie, ponieważ to od jego umiejętności oraz doświadczenia zależy efekt zabiegu. Wykwalifikowany lekarz jest w stanie sprawić, że toksyna botulinowa da naturalny, ale zauważalny rezultat wygładzenia zmarszczek.

Nigdy nie należy korzystać z zabiegów poza gabinetami medycyny estetycznej. Można wówczas narazić się na duże niebezpieczeństwo, które może prowadzić do pojawienia się poważnych skutków ubocznych, na przykład infekcji, porażenia dużej partii nerwów twarzy. Podsumowując, botox to skuteczny zabieg na zmarszczki mimiczne na twarzy. Niestety, nie daje trwałego efektu, ale za to może być wielokrotnie powtarzany.

Częstotliwość prowadzenia zabiegu zależna jest przede wszystkim od tego, jak długo utrzymuje się efekt u danego pacjenta, co może trwać na ogół od 3 do 6 miesięcy. Ponownie wykonany zabieg pozwala na jeszcze dłużej widoczny efekt – młodzieńczo gładką skórę bez widocznych zmarszczek mimicznych.

ZOBACZ TAKŻE

Mężczyzno, nie bój się badań endoskopowych!

Badania endoskopowe, służące profilaktyce i wykryciu raka jelita grubego, to często mocno marginalizowany temat przez wielu mężczyzn. Przekonani o swoim dobrym…
CZYTAJ

Jak nie dać się jesiennemu przesileniu? Mamy niezawodne sposoby

Nie ma co ukrywać – przed nami trudny i wymagający czas. Zmiana pory roku, a co za tym idzie i…
CZYTAJ

Probiotyki dla zdrowia jelit… i zębów? Zadbaj o nie jesienią

Probiotyki to niezbędny element jesienno-zimowej profilaktyki. Nie tylko dbają o zdrowie jelit i wzmacniają układ odpornościowy, ale coraz częściej ukazują…
CZYTAJ

Czy prezbiopia jest chorobą?

Czy prezbiopia jest chorobą? Jakie są objawy prezbiopii i czy można jej zapobiec? Niestety trzeba jasno powiedzieć, że prezbiopia jest…
CZYTAJ

Zakrzepica – groźniejsza niż myślisz

Zakrzepica – groźniejsza niż myślisz. Jest dość popularnym zaburzeniem i może przydarzyć się w każdym wieku. Potrafi bardzo długo nie…
CZYTAJ

Piąty miesiąc ciąży, czyli półmetek ciąży – zmiany zachodzące w organizmie mamy

Piąty miesiąc ciąży, czyli półmetek ciąży – zmiany zachodzące w organizmie mamy oraz jak rozwija się maluch - opisuje Monika…
CZYTAJ

Dbaj o serce masz tylko jedno!

Dbaj o serce masz tylko jedno! Dowiedz się, jak dbać o serce, aby cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją. Choroby…
CZYTAJ

Panowie, nie wstydźcie się! Badanie prostaty może uratować Wam życie

Panowie, nie wstydźcie się! Badanie prostaty może uratować Wam życie. Raka prostaty co roku diagnozuje się u ponad 15 tys.…
CZYTAJ

Motywacja – kluczem do sukcesu

Motywacja pobudza nas do działania. Dzięki niej jesteśmy bardziej produktywni i lepiej koncentrujemy się na naszych zadaniach. Mamy więcej energii…
CZYTAJ

Przebarwienia posłoneczne – jak sobie z nimi radzić?

Przebarwienia posłoneczne – jak sobie z nimi radzić? Wakacje to niełatwy czas dla naszej skóry. Częsta ekspozycja na silne promieniowanie…
CZYTAJ

Eko pielęgnacja włosów równie skuteczna jak tradycyjna? To możliwe!

Bardzo silnym światowym trendem rynkowym jest naturalność i ekologiczność. Ogromnie wzrosła świadomość konsumentów, którzy coraz bardziej zdają sobie sprawę ze…
CZYTAJ

Najnowsza innowacja marki Persil: żel i kapsułki Premium – najlepszy Persil!

Od lipca br. konsumenci w Polsce zyskali wyjątkową szansę poznania zupełnie nowej formuły Persil, która zapewnia najlepszy efekt prania wśród…
CZYTAJ


ZDROWIE

VIEW ALL

Mężczyzno, nie bój się badań endoskopowych!

Badania endoskopowe, służące profilaktyce i wykryciu raka jelita grubego, to często mocno…
CZYTAJ

Czy prezbiopia jest chorobą?

Czy prezbiopia jest chorobą? Jakie są objawy prezbiopii i czy można jej…
CZYTAJ

Zakrzepica – groźniejsza niż myślisz

Zakrzepica – groźniejsza niż myślisz. Jest dość popularnym zaburzeniem i może przydarzyć…
CZYTAJ

Dbaj o serce masz tylko jedno!

Dbaj o serce masz tylko jedno! Dowiedz się, jak dbać o serce,…
CZYTAJ

Panowie, nie wstydźcie się! Badanie prostaty może uratować Wam życie

Panowie, nie wstydźcie się! Badanie prostaty może uratować Wam życie. Raka prostaty…
CZYTAJ