Botoks – jak często powtarzać zabieg?



Zmarszczki mimiczne można wygładzić – wystarczy skorzystać z zabiegu takiego jak botox. Kiedy i jak często warto go prowadzić? Nawet najlepsze kosmetyki nie są w stanie poradzić sobie ze zmarszczkami pochodzenia mimicznego. Najlepszym rozwiązaniem jest wtedy toksyna botulinowa typu A, czyli inaczej botox, w spolszczeniu botoks. To związek, który powoduje miejscowe wygładzenie zmarszczki i nadaje skórze młodzieńczą gładkość.

Niestety, efekt nie jest trwały, ponieważ zanika po około 3-6 miesiącach. Na szczęście, zabieg można prowadzić wielokrotnie, by cieszyć się z gładkiej skóry na znacznie dłuższy czas.
 
Na czym polega botoks?

Botoks jako specyfik to specjalnie wyizolowana oraz oczyszczona toksyna botulinowa typu A, która wytwarzana jest w naturalnych procesach przez bakterie – laseczki jadu kiełbasianego. Jad kiełbasiany jest jedną z najsilniejszych trucizn świata, która powoduje zablokowanie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. W dużych ilościach jest śmiertelna, ale w małych dawkach posiada działanie terapeutyczne i stosowana jest w wielu dziedzinach medycyny.

Toksyna botulinowa typu A jest także powszechnie stosowana w gabinetach medycyny estetycznej i ma na celu poprawę wyglądu twarzy pacjenta. Botoks jest stosowany najczęściej w celu usunięcia zmarszczek pochodzenia mimicznego, które powstają wskutek bogatej mimiki twarzy, na przykład częstego uśmiechania się czy marszczenia czoła.
 
Botoks najlepiej sprawdza się na zmarszczki takie jak:

– kurze łapki – zmarszczki wokół oczu

– lwie bruzdy – zmarszczki między brwiami

– zmarszczki poprzeczne czoła

– zmarszczki palacza – zmarszczki nad górną wargą

– zmarszczki przy nosie
 
Sam zabieg jest szybki i prosty w wykonaniu. Lekarz po wstępnym wywiadzie z pacjentem przygotowuje preparat – toksyna botulinowa jest umieszczana w strzykawce i cienką igłą wstrzykiwana domięśniowo w wyznaczone miejsca. Sam zabieg nie jest bolesny, ale skóra może być lekko znieczulona specjalnymi kremami.

Pierwsze zmiany po zabiegu widoczne są po około 3-4 dniach, ale na pełny efekt, czyli wygładzenie zmarszczek trzeba zaczekać około 7-14 dni.

Niestety, efekt nie jest długotrwały, co z jednej strony jest plusem, ale z drugiej ma swoje minusy. Gdy rezultat zabiegu nie odpowiada pacjentowi, wtedy może on po prostu zaczekać, aż toksyna botulinowa przestanie działać, a organizm odbuduje połączenia nerwowe. Gdy jednak pacjent chce zachować uzyskane rezultaty, wówczas konieczne będzie ponowne wykonanie zabiegu.




Jak często powinno się stosować botoks?

U większości osób czas działania botoksu widoczne jest od 3 do 6 miesięcy. Zdarza się jednak, że u niektórych pacjentów aktywność mimiki twarzy jest zauważalna dopiero po 9 miesiącach. Jest to zatem indywidualna kwestia.

Wiele pacjentów zdaje sobie jednak pytanie – jak często należy stosować botox, aby skóra wyglądała dobrze? Czy preparat musi być potem wstrzykiwany regularnie? Czy można stosować większe przerwy?

Gdy pacjent pragnie wykonać zabieg ponownie i jeszcze raz wygładzić zmarszczki, wówczas może jeszcze raz udać się do gabinetu medycyny estetycznej. Minimalny okres, w którym można ponownie przeprowadzić zabieg, to 3 miesiące. Zaleca się jednak, żeby botox prowadzony był w dłuższych odstępach czasowych, na przykład 6-12 miesięcy. Wynika to także z faktu, że przy ponownym podaniu preparatu efekt zauważalny jest na dłużej.

Jeśli toksyna botulinowa nie zostanie zastosowana, skóra powraca do swojego pierwotnego wyglądu, czyli zmarszczki znów zaczynają być wtedy widoczne. Następuje naturalny proces starzenia się skóry, więc może zacząć pojawiać się na niej także więcej zmarszczek, które mogą wymagać stosowania także z innych zabiegów medycyny estetycznej, na przykład wstrzyknięcia wypełniaczy – kwasu hialuronowego.
 
Gdzie można wykonać botoks?

Aktualnie botox jest bardzo popularnym zabiegiem, dlatego można skorzystać z niego w niemalże każdym gabinecie medycyny estetycznej w Polsce. Jest on dostępny również w Krakowie, między innymi w Klinice Bona Dea, która specjalizuje się w medycynie estetycznej.

Znalezienie odpowiedniego lekarza medycyny estetycznej ma bardzo duże znaczenie, ponieważ to od jego umiejętności oraz doświadczenia zależy efekt zabiegu. Wykwalifikowany lekarz jest w stanie sprawić, że toksyna botulinowa da naturalny, ale zauważalny rezultat wygładzenia zmarszczek.

Nigdy nie należy korzystać z zabiegów poza gabinetami medycyny estetycznej. Można wówczas narazić się na duże niebezpieczeństwo, które może prowadzić do pojawienia się poważnych skutków ubocznych, na przykład infekcji, porażenia dużej partii nerwów twarzy. Podsumowując, botox to skuteczny zabieg na zmarszczki mimiczne na twarzy. Niestety, nie daje trwałego efektu, ale za to może być wielokrotnie powtarzany.

Częstotliwość prowadzenia zabiegu zależna jest przede wszystkim od tego, jak długo utrzymuje się efekt u danego pacjenta, co może trwać na ogół od 3 do 6 miesięcy. Ponownie wykonany zabieg pozwala na jeszcze dłużej widoczny efekt – młodzieńczo gładką skórę bez widocznych zmarszczek mimicznych.

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ