Bank komórek macierzystych



Dzięki komórkom macierzystym i regeneracyjnym, nasz organizm regeneruje komórki, tkanki i narządy. Pozwolenie Ministra Zdrowia na bankowanie komórek macierzystych, które pobrano z tkanki tłuszczowej, uzyskał pierwszy szpital w Polsce. Dzięki umieszczeniu ich w parach ciekłego azotu (-196 st.C.) mogą być wykorzystane w przyszłości.

Komórki macierzyste regenerują organizm.

Dzięki komórkom macierzystym i regeneracyjnym, zdolność do częściowej odnowy, mają narządy (wątroba, nerki, trzustka, płuca), naczynia, nerwy, mięśnie czy kości. Regenerują się zużyte komórki nabłonka skóry czy śluzówka przewodu pokarmowego. Z komórek pierwotnych występujących w naszym szpiku, wielokrotnie odnawiają się z kolei, krwinki czerwone i białe.

Niestety ich liczba, wraz z wiekiem, zmniejsza się. W młodości mamy ok. 80 milionów komórek macierzystych, natomiast w 40 r.ż. ok. 35 milionów.

Tłuszcz, który leczy.

Tymczasem okazało się, że zbędna tkanka tłuszczowa, której z reguły mamy w nadmiarze jest doskonałym źródłem komórek macierzystych. Spowodowane jest to jej dostępnością i obfitością, a także faktem, iż jest w niej wielokrotnie więcej komórek macierzystych, niż w szpiku kostnym czy krwi obwodowej.

Dzięki liposukcji.

Komórki macierzyste z własnej tkanki tłuszczowej tzw. ADSC (Adipose Derived Stem Cell) są izolowane z materiału pobranego metodą liposukcji. Operacje te są dobrze tolerowane i niosą niewielkie ryzyko powikłań, około 0,1%. Obecnie, najnowsze techniki liposukcji pozwalają na uzyskanie najlepszych efektów leczenia i jednocześnie skrócenie okresu rekonwalescencji.




Zabieg liposukcji wykonywany jest w znieczuleniu tumescencyjnym, które zmniejsza krwawienie towarzyszące zabiegowi, a także obrzęk, bolesność i obecność siniaków w okresie pooperacyjnym. Dzięki nasączeniu okolic poddanych korekcji, dużą objętością płynu znieczulającego, usunięcie konkretnych pokładów tkanki tłuszczowej jest bardziej łatwe i dokładne oraz prawie bezbolesne.

Bank komórek macierzystych.

Nowe technologie pozwalają na przechowanie komórek macierzystych, pobranych drogą liposukcji, aby ponownie wykorzystać je w przyszłości. Pierwszym szpitalem w Polsce, który uzyskał pozwolenie Ministra Zdrowia, na bankowanie komórek macierzystych, pobranych z tkanki tłuszczowej, jest Pulsmed w Łodzi. Szpital na mocy ustawowo nałożonego obowiązku, jest zabezpieczony umową o wzajemnym zabezpieczeniu przechowywania tkanek i komórek, zawartą z Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Jak przechowywane są komórki macierzyste?

Preparaty komórek macierzystych przechowywane są w banku komórek macierzystych, w Klinice Transplantacji Tkanki Tłuszczowej Pulsmed, według procedur zatwierdzonych przez Krajowe Centrum Bankowania Tkanek i Komórek. Zamrażanie preparatu odbywa się w sposób kontrolowany. Celem długotrwałej konserwacji, umieszczany jest on w parach ciekłego azotu (-196 st.C.).

Wykorzystanie w przyszłości.

Komórki macierzyste, z własnej tkanki tłuszczowej, mogą być z powrotem podane Pacjentowi w następujący sposób:

– za pośrednictwem standardowego wlewu dożylnego
– poprzez miejscową iniekcję np. bezpośrednio do stawów kolanowych lub biodrowych
– poprzez autologiczny transfer tłuszczowy, wzbogacony o komórki macierzyste ADSC (medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna).

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ