Pokaż nogi na wiosnę! Pozbądź się pajączków i żylaków



Ciężkie, opuchnięte nogi, pajączki, wreszcie żylaki problemy z niewydolnością żylną to nie tylko problem estetyczny, to wyraźny sygnał, że praca żył nie przebiega tak, jak powinna. Zbyt późna reakcja może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego lepiej nie lekceważyć tego typu zmian w obrębie nóg.

Zima to doskonały okres na leczenie pajączków i żylaków im szybciej zostanie rozpoczęte, tym lepsze efekty przyniesie. Nieestetyczne i uciążliwe objawy, takie jak pajączki na nogach czy opuchliznę często bagatelizujemy, nie myśląc o tym, że mogą być przejawem poważnej choroby przewlekłej niewydolności żylnej. Dotyka ona przede wszystkim kobiety, ale i u mężczyzn nie jest rzadkością.

Niewydolność żył wiąże się z ich nieprawidłową pracą uszkodzone żyły cofają krew, która powinna być transportowana do serca. Widocznym objawem zalegania w żyłach krwi są żylaki. Szybkie rozpoznanie choroby i odpowiednie leczenie pozwolą pozbyć się problemu.

Co sprzyja powstawaniu pajączków i żylaków?

Niewydolność żylną może spowodować kilka czynników, przede wszystkim skłonności genetyczne, a także otyłość, palenie papierosów, siedzący tryb życia czy ciąża, która może powodować uciskanie żył. Ponadto niekorzystny wpływ na funkcjonowanie żył ma dieta, szczególnie duża ilość soli i alkoholu, zażywanie leków hormonalnych, noszenie zbyt obcisłych ubrań i nagrzewanie skóry, m.in. podczas opalania czy korzystania z sauny.

Kiedy wybrać się do lekarza?

Każde podejrzenie niewydolności żylnej powinno być skonsultowane z lekarzem. Im wcześniej wdroży się leczenie, tym lepsze efekty się osiągnie. Najlepszą metodą diagnostyczną jest USG Doppler, czyli badanie ultrasonograficzne żył powierzchownych oraz głębokich, które pomoże ustalić, czy konieczne jest rozpoczęcie leczenia, a jeśli tak, to w jakiej formie. Każdy problem wymaga innego rozwiązania – mówi dr Marcin Świder, specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii naczyniowej z kliniki Dermamed profesora Pawła Surowiaka.

Badanie polega na przyłożeniu do ciała pacjenta głowicy emitującej ultradźwięki i rejestrującej echo fal odbitych od tkanek i narządów. Komputer przekształca zarejestrowany sygnał na obraz graficzny, który jest na bieżąco analizowany przez badającego. Diagnostyka jest nieinwazyjna, bezbolesna i nie wymaga żadnego przygotowania.

Drobne pajączki – laser

Do zamykani naczynek polecam lasery neodymowoyagowe. W Dermamed pracujemy na najlepszych tego typu urządzeniach: Nordlys i Fotona – mówi dr Marcin Świder.

– Sam zabieg to krótka procedura składająca się z nałożenia żelu chłodzącego, ustawieniu odpowiednich parametrów i użycia lasera. W większości przypadków już na drugi dzień pozabiegu nie ma żadnych śladów. Z reguły w celu uzyskania satysfakcjonującego efektu należy poddać się serii kilku zabiegów w odstępach 3-4 tygodni.




Większe naczynka – skleroterapia

Gdy problem jest nieco większy i na nogach występują większe naczynka lub pojedyncze drobne żylaki, zwykle stosujemy skleroterapię. To nieinwazyjny, całkowicie bezpieczny i coraz popularniejszy zabieg. Polega na podaniu specjalnego preparatu, który powoduje zwłóknienie ścian naczyń krwionośnych, dzięki czemu dochodzi do ich naturalnego zamknięcia. Zabieg trwa ok. 20 minut i można po nim od razu wrócić do codziennej aktywności – wyjaśnia dr Marcin Świder

Widoczne żylaki – laserowa operacja

W przypadku, gdy żylaki są duże i liczne, zająć się nimi musi specjalista. W Dermamed laserowe operacje żylaków EVLT za pomocą lasera Fotona przeprowadza w znieczuleniu miejscowym chirurg naczyniowy. Zabieg polega na wprowadzeniu do żyły cewnika ze światłowodem głęboka penetracja lasera pozwala zamknąć światło dużej żyły bez wykonywania niepotrzebnych nacięć na skórze. Procedura trwa kilkadziesiąt minut i kończy się założeniem Informacja prasowa opaski uciskowej- mówi dr Marcin Świder.

– Tego typu zabieg pozwala na szybki powrót do normalnych zajęć.Ostatni dzwonek na zabieg! Nogi po zabiegu nie powinny być wystawiane na działanie wysokich letnich temperatur, dlatego pajączki i żylaki zwykle usuwa się jesienią, zimą i wczesną wiosną w najbardziej bezpiecznych okresach na tego typu zabiegi.

Ponadto mroźna aura zachęca do noszenia długich spódnic i grubych spodni, które świetnie ukryją uciskowe pończochy, obowiązkowe przez pewien okres po zabiegu, oraz ewentualne siniaczki.

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ