Joga twarzy – prosty sposób na zachowanie młodości



Każdego dnia mięśnie twarzy wykonują tysiące ruchów, które nadają wyraz naszym emocjom, ale jednocześnie utrwalają zmarszczki i stopniowo nas postarzają. Aby ten proces spowolnić, nie potrzeba jednak drogich zabiegów i talentów chirurgów plastycznych. Odpowiednie i regularne ćwiczenia twarzy mogą zapewnić skórze naturalny „lifting”. W jaki sposób ćwiczyć jogę twarzy, by zapewnić najlepsze rezultaty, wyjaśnia Malwina Zasada, kosmetolog, trener krajowy i ekspert francuskiej marki Institut Esthederm.

Młody wygląd przez długie lata to wypadkowa wielu czynników: w dużej mierze genów, ale przede wszystkim stylu życia i sposobów pielęgnacji skóry. Mogą one skutecznie opóźnić pojawienie się widocznych zmarszczek i utratę jędrności, odpowiedzialną za opadanie owalu twarzy.

Spośród wielu możliwości przeciwdziałania tym procesom największą popularnością cieszą się zabiegi kosmetyczne i medycyny estetycznej. Tymczasem istnieje prosty i skuteczny sposób na naturalne zachowanie młodego wyglądu – joga twarzy.

Mięśnie, o których zapominamy

– Na hasło „gimnastyka” automatycznie myślimy o sposobach na zachowanie zgrabnej sylwetki, zapominając zwykle, że możemy również ćwiczyć twarz. Tymczasem mamy aż 54 mięśnie mimiczne, które każdego dnia ciężko pracują, napinając skórę, m.in., okolic oczu, czoła, obszaru między brwiami oraz na wysokości nosa i ust, powodując przy tym trwałe zmiany w naszej skórze – wyjaśnia ekspert.

– Mimika ekspresyjna twarzy powoduje powstawanie zmarszczek, w procesie zwanym miostarzeniem. Dodatkowo zmiany zachodzą także w związku ze starzeniem chronologicznym, czyli utratą napięcia, konturu i owalu twarzy oraz zwiotczeniem skóry. Starzenie hormonalne wzmacnia szereg tych zmian, doprowadzając jednocześnie do utraty gęstości i zwiększonej suchości skóry twarzy oraz zaniku siatki adipocytów, co bezpośrednio przekłada się na zmianę rysów twarzy.

Joga twarzy – ćwiczenia przedłużające młodość

Regularnie wykonywana gimnastyka mięśni twarzy może zapewnić starzejącej się skórze naturalny „lifting”, sprawdzi się też jako zabieg prewencyjny. Jak to możliwe? Stymulacja mięśni odpowiedzialnych za zwiotczenie skóry, praca na tkankach skóry i pobudzenie mikrokrążenia są w stanie kompleksowo oddziaływać na tkankę łączną, naczynia krwionośne i mięśnie, które odpowiadają za utrzymanie rysów. Gimnastyka twarzy pomaga zatem uelastycznić skórę, poprawić kontur i owal twarzy, stymulując naturalne mechanizmy pracy mięśni.

– Jogę twarzy można wykonywać samodzielnie w domu. W celu obniżenia stopnia napięcia mięśni należy wykonywać ruchy ostukujące i oklepujące, z kolei ugniatanie połączone z rolowaniem będzie miało działanie zwiększające sprężystość skóry. Ruchy należy powtarzać od 3 do 6 razy na wybranych partiach twarzy. Masaż warto wykonać po dokładnym oczyszczeniu skóry twarzy, po aplikacji kremu liftingującego np. Lift&Repair Absolute Smothing Cream – mówi Malwina Zasada.




O czym trzeba pamiętać?

Skuteczność jogi twarzy zależy od stopnia regularności, z jaką wykonywane są ćwiczenia. Warto robić to codziennie – wystarczy 5 minut, by wzmocnić oddziaływanie produktów pielęgnacyjnych.

– Po przećwiczeniu mięśni twarzy warto nałożyć na skórę kosmetyki uzupełniające i wzmacniające pielęgnację np. produkty profesjonalne opracowane przez francuską markę kosmetyków Institut Esthederm z linii Lift&Repair, które oparte są na składnikach o działaniu odżywczym i naprawczym oraz przyspieszającym proces odnowy komórkowej – mówi ekspert.

Lift&Reapair to pielęgnacja o intensywnym działaniu regenerującym, odbudowującym i zapobiegającym oznakom starzenia się skóry. Kompleks unikatowych patentów oraz technologii m.in. Wody Komórkowej Cellular Water – zainspirowanej wodą naturalnie obecną w skórze oraz Repair Technology i Lift Technology, które powodują naprawę skóry z efektem liftingu na powierzchni i regeneracji struktur nośnych w głębszych warstwach. Krem zapewnia natychmiastowy lifting skóry, naprawia uszkodzone tkanki, napręża i ujędrnia oraz stymuluje optymalne funkcjonowanie komórek skóry.

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie właściwie skompletowanej apteczki. Jej zawartość powinna umożliwiać szybką…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ