Jedna choroba, różne oblicza. Jak leczyć trądzik różowaty?



Jest jednym ze schorzeń dermatologicznych, które dotykają osoby w wieku dojrzałym, szczególnie kobiety. Jednak to mężczyźni zwykle borykają się z najcięższą odmianą tej choroby. Trądzik różowaty to poważny problem estetyczny, który istotnie może rzutować na całe życie osoby, której problem ten dotyczy. Na szczęście zmiany, jakie wywołuje ten rodzaj trądziku, można skutecznie leczyć.

Trądzik różowaty jest przewlekłym, zapalnym schorzeniem, którego widocznymi objawami są rumień, krostki i grudki zlokalizowane zwykle w środkowej części twarzy. Trądzik różowaty może występować w różnych postaciach:

– Postać rumieniowa – objawia się przelotnymi zaczerwienieniami twarzy; zwykle początkowe stadium choroby.

– Postać grudkowo-krostkowa – na twarzy występują zarówno przetrwały rumień, jak i okresowo grudki i krostki oraz poszerzone naczynia krwionośne.

– Postać przerostowa – charakteryzuje się wyraźnymi zmianami guzowatym (przerośnięte gruczoły łojowe)i nieregularną powierzchnią skóry, zwykle na nosie i w okolicach brody i policzków.

– Postać oczna – powoduje przekrwienia, łzawienia i pieczenie oczu oraz powracające stany zapalne

– Postać ziarniniakowa – specyficzne dla tej odmiany są twarde grudki, które mogą występować na skórze ze stanem zapalnym lub bez.

Kogo dotyka trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to choroba, którą rozpoznaje się u osób dojrzałych, między 30 a 60 rokiem życia. Dotyka ona przede wszystkim kobiety, choć najcięższa i estetycznie najbardziej kłopotliwa odmiana – przerostowa – dotyka mężczyzn. Ponadto na trądzik różowaty najczęściej zapadają osoby o I i II fototypie skóry, a więc posiadające bladą karnację i jasne oczy oraz włosy.

Dodatkowymi czynnikami zwiększającymi wystąpienie ryzyka tego schorzenia są m.in.: skłonności genetyczne, zmiany hormonalne (stąd wysokie ryzyko wystąpienia choroby w okresie ciąży czy menopauzy), problemy z tarczycą oraz długotrwały stres i codzienne nawyki, w tym spożywanie alkoholu i ciężkostrawnych potraw.




Jak leczyć trądzik różowaty?

Ponieważ trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą, leczenie zwykle sprowadza się do zmniejszania i usuwania widocznych objawów: rumienia, krostek i guzków. Odpowiednia terapia przeprowadzona pod okiem profesjonalisty pozwala skutecznie i bezpiecznie poprawić wygląd skóry. Ciężką postać trądziku różowatego zwykle poddaje się terapii łączonej, np. antybiotykami i zabiegami kosmetycznymi, w lżejszych przypadkach farmaceutyki nie są potrzebne.

– Najlepsze efekty w większości przypadków przynosi zastosowanie leczenia za pomocą różnego rodzaju laserów. Szczególnie polecam submilisekndowy laser Nordlys, który jest przełomowym połączeniem  lasera i technologii SWT (Selective Waveband Technology – Technologii Selektywnego Pasma) – mówi mgr Dorota Kliszewska, fizjoteraputa, kosmetolog, trener technik laserowych z kliniki Dermamed profesora Pawła Surowiaka.

– Dzięki możliwości emisji impulsów krótszych od milisekundy, laser Nordlys pozwala poddawać zabiegom zmiany, których leczenie nie było wcześniej możliwe, np.: bardzo cienkie teleangiektazje, czyli naczynia krwionośne. Dlatego też zabiegi z wykorzystaniem urządzenia Nordlys są szczególnie polecane do leczenia trądziku różowatego – dodaje specjalista.

Jak wyjaśnia ekspert kliniki Dermamed z Wrocławia, na podstawie oceny parametrów pacjenta, takich jak rozmiar naczynia oraz kolor, system Nordlys automatycznie dobiera właściwe ustawienia, w tym poziom energii i długość impulsu, co zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań. Zabieg nie wymaga okresu rekonwalescencji i od razu można wrócić do codziennych aktywności. Bezpiecznie można go łączyć z innymi terapiami.

– Doskonałe rezultaty przynoszą też zabiegi wykonywane laserem Varilite, przeznaczonym do leczenia zmian skórnych, m.in. tych naczyniopochodnych. Technologia ta wykorzystuje wiązki światła, które nie rozpraszają się po powierzchni skóry, ale wnikają w jej głąb i selektywnie nagrzewają nawet drobne fragmenty zmian – wyjaśnia Dorota Kliszewska.

– Innym stosowanym w naszej klinice rozwiązaniem jest laser neodymowo-jagowy Fotona a szczególnie ten laser w połączeniu ze skanerem S11, który dzięki możliwości głębokiej penetracji pozwala niszczyć naczynia nawet głęboko schowane pod skórą przy jednoczesnym minimalnym ryzyku uszkodzenia tkanek.

Zmiany skórne spowodowane wystąpieniem trądziku różowatego zawsze należy najpierw skonsultować z lekarzem. Lepiej zrezygnować z prób usuwania objawów na własną rękę, np. peelingami, lub w zwykłych salonach kosmetycznych, gdzie istnieje duże ryzyko zastosowania kwasów mogących tylko pogorszyć przebieg choroby.

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ