Zdrowe wody na wiosnę – oczyść i odżywiaj organizm



Pierwszy Dzień Wiosny obchodzimy 21 marca, a Światowy Dzień Wody 22 marca. Jest to więc najlepszy czas by odłożyć wymówki na bok i postawić na zdrowie. Wraz z Dniem Wody przychodzi pora na wiosenne oczyszczanie i odnawianie. A po zimie jest co robić, ponieważ ciężka dieta i niedobór witaminy D negatywnie przekładają się na zdrowie i samopoczucie.

Fenomenalna pozycja Zdrowe Wody to uznanie dla dobroczynnego wpływu wody na organizm człowieka oraz recepta na to jak pokochać coś co daje nam życie. Niech najbliższe miesiące staną się sezonem pod znakiem zdrowej wody i silnego, rześkiego organizmu.

Funkcją wody jest transport, wchłanianie substancji odżywczych, prawidłowe procesy trawienia, usuwania toksyn i wiele innych. Krótko mówiąc woda warunkuje życie człowieka, ale ma do zaoferowania o wiele więcej. Właściwości wody można wykorzystać jeszcze efektywniej wzbogacając ją kombinacjami warzyw, ziół i owoców. Za poświęconą jej godną uwagę i bogatą oprawę podania, woda odwdzięczy się jeszcze korzystniejszym wpływem na zdrowie i letnie samopoczucie.

Aneta Łańcuchowska-Jeziorowska, uznana specjalistka ds. żywienia, dietetyczka oraz autorka książki Zdrowe wody, opracowała receptury, które nadają wodzie właściwości niemalże zbawiennych w sezonie letnim: odprężających, nawilżających i oczyszczających z toksyn. A to wszystko można dostać bez konserwantów i innych szkodliwych substancji.

Specjalnie dobrane połączenia dodatków przemieniają zwykłą wodę w pyszny i aromatyczny napój, dzięki temu jej spożywanie przestaje być problemem dla osób, które nie przepadają za wodą – nawet w sezonie letnim, gdy zapotrzebowanie na wodę wzrasta. Różnorodność kombinacji i inspiracja do samodzielnego eksperymentowania pozwoli uniknąć przesytu, zniechęcania lub nudy, jak w przypadku zwykłej wody.

Wiosna – lato to czas, gdy chętniej uprawiamy sport lub wracamy do niego po leniwej zimie. Na ten czas, szczególnie atrakcyjny może okazać się ostatni rozdział Książki Zdrowe wody. Zawiera zestaw przepisów na napoje izotoniczne, poprawiające wydolność i zwiększające energię podczas intensywnego wysiłku fizycznego.

Samodzielnie przygotowane izotoniki dostarczają minerałów, a jednocześnie są pozbawione chemicznych składników, zawartych w innych produktach tego typu dostępnych na rynku.

Witamina C zawarta w grejpfrucie, cytrynie, mango lub limonce dostarczy odpowiednią dawkę energii, która pobudzi największego śpiocha. Ponadto skutecznie zwiększy przyswajalność żelaza, którego bogatym źródłem jest np. pokrzywa.

Chlorofil zawarty w ogórku nazywany jest płynną energią słoneczną – odżywia organizm. Świeże listki mięty pobudzą funkcjonowanie układu trawiennego i nadadzą cudownego aromatu. Jeśli do chlorofilowych odmętów zielonych warzyw dodasz smak mango, melona, cytrusów, polskiej rzodkiewki lub pietruszki, efekt będzie rewelacyjny.




Organizm człowieka w 60% składa się z wody. Codziennie, w wyniku normalnego funkcjonowania traci 3 litry. Jej niedobór może, więc znacznie pogorszyć funkcjonowanie poszczególnych organów lub osłabić ich reakcję na atakujące choroby i proces starzenia. Woda stanowi 83% mózgu, 79% serca i 80% płuc. Najwięcej w swoim składzie ma jej krew, bo aż 90%.

Książka Zdrowe wody przyda się nie tylko w sezonie letnim. To inwestycja na cały rok – zawiera dział poświęcony wodom rozgrzewającym i poprawiającym nastrój, receptury doskonałe na zimowe nastroje zarówno za oknem jak i w duszy. Jesienne napary naturalnie wzmocnią odporność i smakowicie ukoją zmysły, a zimowe wspomogą trawienie i rozgrzeją.

Wodę i tak trzeba pić codziennie. Wykorzystaj to, że dociera do wszystkich części i organów ciała – niech niesie ze sobą to, co najlepsze.

O autorce:


Aneta Łańcuchowska-Jeziorowska – specjalistka ds. żywienia i dyplomowana dietetyczka. Od ponad 10 lat udziela porad dietetycznych. Właścicielka Poradni Dietetycznej „hälsa”, blogerka kulinarna i propagatorka zdrowego, a jednocześnie smacznego jedzenia. Szerokiej publiczności znana ze swojego autorskiego programu telewizyjnego „Pożegnanie z wagą”, w którym przez trzy sezony radziła jak zrzucić zbędne kilogramy, pokazywała sposoby na przygotowanie dietetycznych potraw oraz zachęcała do aktywności fizycznej.

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ