Co „jedzą” Twoje włosy? O aminokwasach słów kilka



Aminokwasy to małe cegiełki, z których zbudowany został cały ludzki organizm. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ciała. Jednak każda z jego części potrzebuje nieco innych aminokwasów. Szczególnie potrzebne są one w procesie budowy tkanek włosów i paznokci. W tych dwóch przypadkach kluczową rolę odgrywają metionina i cysteina.

Substancje potrzebne do życia

Aminokwasy to substancje organiczne, z których zbudowane są białka. Zarówno te, które spożywamy, jak i te, które funkcjonują w naszym organizmie. Odgrywają one istotną rolę w codziennym funkcjonowaniu, ponieważ biorą udział w produkcji ważnych dla zdrowia substancji.

Niektóre z nich mogą nawet mieć wpływ na nastrój, inne potrafią łagodzić negatywne skutki palenia czy picia alkoholu. Podczas intensywnego wysiłku aminokwasy zmieniają się w materię, która buduje mięśnie oraz dostarcza im energii niezbędnej do wysiłku. Co więcej, pomagają również w regeneracji uszkodzonych komórek, tkanek, a także oraz skóry, włosów i paznokci.

„Cegiełki” budujące włosy i paznokcie

Włosy oraz paznokcie zbudowane są z mikroskopijnych, niewidocznych ludzkim okiem cegiełek aminokwasów, które tworzą bardzo odporne na wyginanie białko – kreatynę. Substancje niezbędne do jej wytworzenia organizm pozyskuje głownie z pożywienia. Najbardziej wartościowe do budowy struktury włosów są białka zawierające aminokwasy siarkowe.

To właśnie wiązania siarkowe sprawiają, że kreatyna łączy się w trwałe i bardzo wytrzymałe łańcuchy tworząc sprężystą i niełamliwą strukturę włosów oraz paznokci. Dwa podstawowe aminokwasy siarkowe, których potrzebuje organizm to cysteina (stanowiąca ok. 17% składu włosa) oraz metionina (0,5% składu włosa).

Gdy zabraknie aminokwasów

Nie trudno zgadnąć, co jest więc przyczyną łamliwych, wypadających włosów oraz kruchych paznokci. To zazwyczaj pierwsze objawy niedoboru dwóch kluczowych aminokwasów siarkowych – cysteiny i metioniny. Przyczyn niedoboru może być kilka. Przede wszystkim brak wystarczającej ilości tych substancji dostarczanych w posiłkach.

Innym powodem może być źle przyswajalna forma aminokwasów lub brak regularnego dostarczania tych substancji do organizmu. A cysteinę i metioninę należy dostarczać codziennie, ponieważ nasz organizm nie ma zdolności do jej magazynowania.




Jak dostarczyć budulec włosów i paznokci?

Umiarkowane ilości cysteiny i melatoniny można dostarczyć za pośrednictwem niektórych pokarmów. Przede wszystkim w mięsie, jajach oraz rybach. Znaczącą ilość tych aminokwasów można znaleźć także w produktach zbożowych i roślinach strączkowych.

Jeśli jednak zauważymy niedobór cysteiny i metioniny, a w rezultacie pogorszenie kondycji włosów i paznokci, warto sięgnąć po suplementy zawierające taką dawkę aminokwasów, która odpowiada dziennemu zapotrzebowaniu organizmu.

A na dokładkę…

Trzeba również pamiętać, że w procesie budowy włosów oraz paznokci, poza aminokwasami siarkowymi, czynny udział biorą także witaminy A, E czy witaminy z grupy B, jak również biopierwiastki — żelazo i cynk. Jeśli więc decydujemy się na suplementację wspomagającą odbudowę włosów i paznokci warto wybrać taki produkt, który dostarczy wszystkie te substancje w odpowiednim stężeniu.

Na przykład suplement diety Merz Spezial Dragees, który poza niezbędną dzienną dawką aminokwasów, witamin i pierwiastków zawiera witaminę C, która chroni komórki przed zniszczeniami, a także niacynę oraz biotynę wspomagające piękny wygląd skóry. Produkt ten jest na naszym rynku ponad 25 lat, w tym czasie wiele z nas zdecydowało się na ten rodzaj suplementacji.

Merz Spezial Dragees, suplement diety, kuracja miesięczna, 60 drażetek. Produkt dostępny w aptekach, cena sugerowana: 45 zł/60 szt.

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie właściwie skompletowanej apteczki. Jej zawartość powinna umożliwiać szybką…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ