Przebarwienia skóry – problem nie tylko powakacyjny



Przebarwienia na skórze to bardzo częsty kłopot, wbrew pozorom spotykany nie tylko po lecie. Wiele osób przez cały rok boryka się z melasmą naskórkową, piegami czy tak zwanymi „plamami starczymi”. Na szczęście obecnie istnieją skuteczne metody, dzięki którym nie musimy godzić się z niechcianymi defektami pigmentacji cery.

Melasma naskórkowa

Jednym z najczęstszych rodzajów przebarwień skórnych jest melasma, która związana jest z nadprodukcją melaniny. Na jej rozwój ma wpływ nie tylko światło słoneczne, ale także przyjmowanie niektórych leków czy zaburzenia hormonalne – dlatego też problem ten dotyka często kobiet w ciąży. Jak rozpoznać u siebie zaburzenie?

Objawia się ono żółtobrunatnymi plamkami na twarzy, najczęściej na czole, policzkach lub wokół ust. Plamy mogą rozkładać się po obu stronach twarzy symetrycznie, co przy pierwszym zaobserwowaniu stwarza efekt źle rozprowadzonego fluidu. Najwięcej powstaje latem, ale zimą nie znikają całkowicie, mogą jedynie nieco zmienić kolor.

Dlatego też niezwykle ważne jest stosowanie kremu z filtrem o każdej porze roku (zimą możemy zastąpić tradycyjny kosmetyk fluidem z ochroną UV). Aby domowym sposobem wpłynąć na rozjaśnienie już powstałych zmian skórnych, warto spróbować codziennego wcierania preparatów z witaminą C.

Piegi i plamy starcze

Innym rodzajem przebarwień są piegi. Skłonność do ich występowania dziedziczymy w genach. Powstają w wyniku zaburzeń pracy zdrowych melanocytów, które produkują barwnik skórny, malaninę. U osób o ciemnej karnacji piegi wyglądają jak plamki powierzchniowe i można próbować jej wywabiać.

To wskazanie nie tylko estetyczne, ale i zdrowotne – osoby z dużą ilością piegów są bardziej narażone na oparzenia słoneczne, a nawet raka skóry. Na bardzo podobnej zasadzie pojawiają się plamy starcze, występujące w związku z ekspozycją na promieniowanie UV starzejącej się skóry.

Pierwszy krok do zapanowania nad tymi problemami to zrezygnowanie z solarium. Dodatkowo można pomóc sobie stosując dostępne w aptekach kremy wybielające, najczęściej z dodatkiem witaminy A.




Profesjonalna pomoc

Jeżeli domowe metody usuwania przebarwień nie skutkują, z pomocą przychodzą profesjonalne rozwiązania gabinetowe. – Wielu pacjentów zgłasza się do mnie z problemami pigmentacyjnymi skóry. Na szczęście dzisiejsza medycyna estetyczna ma aktualnie duże możliwości terapeutyczne w tego rodzaju zaburzeniach. Polecam zabieg z użyciem lasera tulowego 1927 nm – mówi dr Piotr Niedziałkowski z Centrum Zdrowej Skóry w Warszawie.

– Zastosowanie tej długości fali umożliwia prowadzenie skutecznych, szybkich i mało bezbolesnych zabiegów na powierzchniowych warstwach skóry, czyszcząc je ze zmian pigmentowych i aktywując procesy regeneracyjne. Laser zawierający tą technologię, np. Lavieen, posiada funkcję regulacji energii oraz długości impulsu, dlatego może być stosowany w przypadku wielu różnych rodzajów zmian skórnych.

– Co ważne, działanie urządzenia tego typu jest skuteczne, a zarazem wyjątkowo delikatne, dlatego zabieg z jego użyciem nie wymaga od pacjenta długiego okresu rekonwalescencji. Polecam go wszystkim, którym zależy na zdrowej i estetycznie wyglądającej skórze – dodaje dr Niedziałkowski.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ