Kiedy urolog pomoże kobiecie? Lekarz wyjaśnia [FAQ]



Myślisz, że do urologa chodzą tylko mężczyźni? Nic bardziej mylnego! Ten specjalista pomaga między innymi kobietom, które cierpią z powodu nietrzymania moczu. To problem, który dotyczy wielu Polek! Zerwij ze stereotypem i poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania do tego eksperta.

Czy urolog może pomóc kobiecie?

To może wydawać się szokujące, ale współcześnie nadal postrzega się urologów jako „męskich” specjalistów, jednocześnie paniom przypisując wyłącznie ginekologów.

– To stereotyp. Urolodzy pomagają wszystkim kobietom, które borykają się z wszelkimi dolegliwościami związanymi z funkcjonowaniem układu moczowego – mówi lek. med. Waldemar Bonczar, specjalista urologii FEBU w NZOZ „Twój Lekarz”.

Kiedy kobieta powinna odwiedzić urologa?

Do odwiedzenia urologa powinien skłonić chociażby częstomocz, czyli wielokrotne oddawanie niewielkich ilości moczu w ciągu dnia. Niepokojącym sygnałem powinny być także: pieczenie podczas korzystania z toalety, bóle w podbrzuszu, zmiana barwy lub zapachu moczu czy jedna z najczęstszych dolegliwości dotykających kobiety – kłopot z nietrzymaniem moczu. Zaniedbania mogą doprowadzić do rozwinięcia się chorób układu moczowo-płciowego, a przez to do znaczącego obniżenia jakości życia, także seksualnego.

Mężczyzna unika wizyt u urologa. Czy kobieta może to zmienić?

Panowie unikają wizyt u lekarza albo odwlekają je w nieskończoność, nawet jeśli dzieje się coś naprawdę niepokojącego. Często decyzję potrafi zmienić bliska osoba – partnerka, siostra, córka. To ważne, by „popychać” panów do tego ruchu. Wczesne wykrycie chorób układu moczowo-płciowego, nawet tych poważnych, jak rak prostaty, daje większą szansę na ich wyleczenie.

– Mężczyznę do urologa trzeba wysłać również profilaktycznie, gdy nic się nie dzieje. Po 45. roku życia należy skorzystać z badania poziomu PSA we krwi, antygenu specyficznego dla prostaty. Raz w miesiącu pan powinien też wziąć sprawy w swoje ręce i wykonać samobadanie jąder – mówi lek. med. Waldemar Bonczar.




Jak przygotować się do wizyty u urologa?

Często wizyta u lekarza, który zajmuje się chorobami intymnymi, budzi pewne obawy u pacjenta. Wiedza oraz właściwe przygotowanie rozwiewają wiele wątpliwości. Do lekarza należy przyjść z pełnym pęcherzem – od oddawania moczu należy się powstrzymać zwykle na jedną lub dwie godziny przed wizytą. Oczywistą kwestią jest zadbanie o higienę. Pamiętajmy o liście przyjmowanych leków oraz ewentualnej dokumentacji medycznej, na przykład: wynikach badań czy wypisach ze szpitali.

Jak wygląda wizyta u urologa?

– Wizytę rozpoczyna przeprowadzenie wywiadu lekarskiego. W zależności od problemu, czasami niezbędne jest wykonanie badania – mówi lek. med. Waldemar Bonczar.

U kobiet najczęściej wykonuje się badanie palpacyjne podbrzusza, krocza, ujścia cewki moczowej. U mężczyzn, przy problemach z prostatą, lekarz przeprowadza badanie per rectum – trwa chwilę, przy zastosowaniu środków minimalizujących dyskomfort.
W przypadku dolegliwości związanych z jądrami, konieczne jest ich przebadanie.

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ