Śluz ślimaka – bogactwo składników dla skóry



Aby zabezpieczyć i zregenerować swoje delikatne tkanki, które ulegają uszkodzeniu podczas poruszania się na twardej powierzchni, ślimaki wydzielają specjalny śluz. Ze względu na zawartość alantoiny, kolagenu, elastyny czy kwasu glikolowego, wykorzystywany jest on do produkcji kremów.

Jak odkryto właściwości?

W latach 80tych rodzina Bascunan, która prowadziła w Chile farmę ślimaków z gatunku Helix aspersa odkryła, iż ich śluz wykazuje działanie dermatologiczne. Ręce osób, które pracowały na farmie, miały bardziej miękki naskórek, a przecięcia goiły się na nich szybko, nie zostawiając infekcji, ani blizn. Najstarszy syn w rodzinie, z zawodu lekarz, przeprowadził badania śluzu tego ślimaka, które potwierdziły jego cenne właściwości dla ludzkiej skóry.

2 rodzaje śluzu.

Helix aspersa mierzy średnio 3 cm i waży 10-15g, jest więc mniejszy od polskiego winniczka. Gruczoły w odnóżach tego ślimaka produkują duże ilości, 2 rodzajów śluzu:

1. Limozyna.

Śluz widoczny gołym okiem, który zmniejsza tarcie podczas poruszania się. Jest lepki, przeźroczysty i nie posiada właściwości, które mogłyby być wykorzystane przez ludzi.

2. Kryptozyna.

Z kolei drugi rodzaj śluzu jest biały, gęsty i spieniony. Ślimak wydziela go, aby zabezpieczyć i zregenerować delikatne tkanki, które podczas poruszania się, ulegają uszkodzeniu w kontakcie z twardą powierzchnią. Poza tym służy do regulacji termicznej i nawodnienia. Ze względu na właściwości ochronne, nawilżające, regenerujące i bakteriobójcze, kryptozyna wykorzystywana jest przez człowieka.

Jakie składniki zawiera śluz ślimaka?

W kryptozynie, która wydzielana jest przez ślimaka Helix aspersa, znajduje się:

1. Alantoina.

Jest pochodną mocznika, która działa przeciwzapalnie i regeneruje tkankę skórną. Pobudza podziały komórkowe i wzrost komórek, dlatego przyspiesza odbudowę naskórka i gojenie. Łagodzi podrażnienia, blizny, rozstępy i zmiany trądzikowe. Chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Poza tym ma właściwości higroskopijne (pochłania wilgoć), dzięki czemu intensywnie nawilża.

2. Kolagen i elastyna.

To podstawowe białka podporowe skóry, które zapewniają jej sprężystość, jędrność, gładkość i odpowiednie napięcie. Kolagen tworzy długie i wytrzymałe na rozciąganie włókna, elastyna natomiast sprawia, że pojedyncze komórki tworzą większe struktury. Zawartość zarówno kolagenu, jak i elastyny spada wraz z upływem lat, co przyczynia się do powstawania zmarszczek. Dlatego składniki te należy uzupełniać w postaci preparatów kosmetycznych.




3. Kwas glikolowy.

Należy do alfa-hydroksykwasów (powszechnie znanych AHA). Rozluźnia łączenia międzykomórkowe, w martwym naskórku, dzięki czemu niepotrzebne, martwe komórki mogą być złuszczone. Zmniejsza zmarszczki, spłyca blizny i rozjaśnia przebarwienia. Reguluje proces wydzielania sebum i zwęża ujście gruczołów łojowych. Wnika do najgłębszych warstw skóry i mobilizuje ją do regeneracji. Poza tym kwas glikolowy poprawia krążenie krwi w skórze, dlatego zwiększa produkcję elastyny i kolagenu.

4. Pozostałe

W śluzie ślimaka znajdują się także przeciwutleniacze, witaminy A, C, E (odżywiają i regenerują), naturalne antybiotyki (zwalczają bakterie, które występują w infekcjach skórnych) czy glikokoniugaty (czynniki wzrostu fibroblastów, które wytwarzają włókna kolagenowe).

Śluz ślimaka Helix aspersa jest podstawą składu kremu Naturalis Superactive, który uzupełniono o:

1. Kompleks Vitasource™.

Pozyskiwany z tarczycy bajkalskiej, uporządkowuje strukturę i poprawia mikrorzeźbę skóry. Redukuje skutki stresu i zmęczenia oraz przedłuża życie komórek. Dzięki temu odmładza skórę i nadaje jej właściwości porównywalne z tymi, które miała 10 lat wcześniej.

2. Biomimetyczny peptyd Timecode™.

Wraz z wiekiem maleje ilość peptydów (połączenia aminokwasów), co zaburza procesy naprawcze i metaboliczne tj. powoduje starzenie się organizmu. Na szczęście stworzono biomimetyczne peptydy, które naśladują substancje występujące w naturze, m. in. w ludzkiej skórze czy mózgu. Dlatego pomagają zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się skóry. Dzięki nim skóra jest bardziej jędrna i wygładzona, odzyskuje zdrowy wygląd i blask.

3. Bioaktywne dopełnienie.

Skład kremu Naturalis Superactive uzupełniono o nawilżający kompleks (kwas hialuronowy, gliceryna i arginina) oraz substancje lipidowe (olej ze słodkich migdałów, masło Shea). Poprawiają one kondycję skóry suchej, wzmacniają jej barierę hydrolipidową i ochronią przed utratą wilgoci.

Bezpieczeństwo ślimaków.

Zawarty w kremie, śluz ślimaka pozyskiwany jest w sposób bezinwazyjny. Pochodzi od zdrowych okazów, które żyją na profesjonalnych fermach. Warunki ich hodowli podlegają ścisłej kontroli. Proces pozyskiwania śluzu jest bardzo pracochłonny: najpierw ślimaki spożywają rośliny, przed samym zabiegiem mięczaki oczyszcza się i delikatnie stymuluje do wydzielania śluzu. Ślimaki są w pełni bezpieczne i wracają do hodowli.

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ