5 sposobów na zmęczone oczy – walcz z Cyfrowym Zmęczeniem Wzroku



Każdego dnia nasze oczy narażone są na działanie wielu szkodliwych czynników, które mogą prowadzić do wystąpienia nieprzyjemnych objawów, takich jak np. niewyraźne widzenie, pieczenie oczu czy ból głowy. W dobie nowych technologii i cyfryzacji, dolegliwości te nie są obce dla większości społeczeństwa.

Długie godziny pracy przed komputerem, całonocny maraton ulubionego serialu i nieustanne śledzenie portali społecznościowych nie pozostają bez znaczenia dla zdrowia naszych oczu. Istnieją jednak skuteczne sposoby, pomagające zapobiegać syndromowi Cyfrowego Zmęczenia Wzroku.

Jak wynika z badania „Higiena i profilaktyka wzroku”, aż 77% respondentów uważa, że długie korzystanie z urządzeń cyfrowych ma wpływ na zdrowie1. Wśród najczęściej doświadczanych przez siebie dolegliwości wymienili podrażnienie i ból oczu (42%), bóle głowy (39%), a także ból w szyi, ramionach lub plecach (38%)2.

Wymienione objawy związane są z długotrwałym wpatrywaniem się w ekran z bliskiej odległości, co prowadzi do przemęczenia mięśni rzęskowych oka, odpowiedzialnych za jego akomodację, czyli dostosowanie się oka do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. Ciekawostką jest także, że zdaniem badanych, cyfryzacja nie wpływa negatywnie na komfort snu – na bezsenność z tego powodu cierpi zaledwie 1% społeczeństwa.

Jeśli chcesz zapomnieć o cyfrowym zmęczeniu wzroku, zapoznaj się z pięcioma kluczowymi poradami, wprowadź je w życie i ciesz się komfortem widzenia!

1. Zapisz się na badanie wzroku

Skonsultuj się ze specjalistą – optometrystą lub okulistą, który przeprowadzi szczegółowe badanie wzroku i sprawdzi, czy potrzebujesz jego korekcji.




2. Skoryguj swój wzrok

Jeśli podczas badania wzroku okaże się, że potrzebujesz jego korekcji, dobierz i zakup odpowiednie soczewki kontaktowe. Najlepsze będą unikatowe soczewki przeznaczone do korzystania z urządzeń cyfrowych z zaawansowanym systemem optycznym Digital Zone Optics™ od CooperVision. Przełomowa konstrukcja Digital Zone Optics™ pozwala łagodzić dolegliwości związane obciążeniem wzroku i akomodacją u osób, które przez długi czas skupiają wzrok na ekranie urządzenia elektronicznego, znajdującego się w bliskiej odległości.

3. Mrugaj i ćwicz

Staraj się mrugać częściej! Dzięki temu na powierzchni oka rozprowadzane są łzy, które je nawilżają, czyszczą i chronią przez bakteriami. Zapobiegnięcie wysychaniu filmu łzowego sprawia, że oko nie wysycha. Pamiętaj również o regularnym spoglądaniu na przedmioty w oddali. Postaraj się patrzeć co 20 minut, przez 20 sekund na obiekt znajdujący się minimum 6 metrów dalej. W ten prosty i szybki sposób ćwiczysz mięśnie odpowiedzialne za akomodację oczu.

4. Zadbaj o ergonomię

Utrzymuj odpowiedni dystans i kąt między monitorem a swoimi oczami. Monitor powinien znajdować się w odległości 40-75 cm od oczu, zaś ekran powinien być ustawiony nieco poniżej poziomu wzroku, najlepiej pod kątem 15 stopni. Taka właściwa organizacja stanowiska pracy pomoże zminimalizować nadmierne obciążenie oczu oraz karku spowodowane długim zajmowaniem tej samej pozycji przy biurku.

5. Odpocznij

Wyłącz urządzenia elektroniczne i daj swoim oczom całkowicie odpocząć od ekranów. Postaraj się też zrelaksować i nie myśleć o obowiązkach. Dzięki temu, później będziesz pracował bardziej efektywnie.

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie właściwie skompletowanej apteczki. Jej zawartość powinna umożliwiać szybką…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ