Pielęgnacja skóry trądzikowej



Każdy typ cery wymaga odpowiedniej, dostosowanej według potrzeb pielęgnacji. Właściciele skóry suchej powinni skupić się przede wszystkim na odpowiednim nawilżeniu, natomiast osoby posiadające cerę tłustą nie powinny zapominać o codziennym głębokim oczyszczaniu, które usunie nagromadzającą się warstwę sebum. Zdecydowanie najbardziej problemowa jest cera trądzikowa, jednak istnieją pewne zasady, które pozwolą zapanować nad nieestetycznymi wypryskami.

Skóra trądzikowa czyli jaka?

Na pierwszy rzut oka skóra trądzikowa przypomina nieco skórę tłustą. Główną cechą tego typu cery jest łojotok, czyli nadmierna produkcja sebum przez gruczoły łojowe. Łój zgromadzony na skórze powoduje jej nieestetyczne błyszczenie. Dodatkową cechą skóry trądzikowej jest nieodpowiednie złuszczanie się naskórka, które powoduje zatykanie gruczołów łojowych. W ten sposób powstają wszelkie zmiany ropne, krosty oraz zaskórniki.




Podstawowe zasady pielęgnacji skóry trądzikowej

Podstawowym elementem pielęgnacji skóry trądzikowej jest dokładne, systematyczne oczyszczanie. Nie oznacza to jednak, że częste mycie sprawi, że skóra nie będzie się przetłuszczać i zniknąć wszelkie zmiany skórne. W większości przypadków efekt jest odwroty – wielokrotne mycie twarzy w ciągu dnia powoduje podrażnienia i przesuszenia. 

Produkty do skóry trądzikowej nie powinny zawierać w swoim składzie alkoholu, który przesusza i podrażnia i tak obciążoną skórę. Osoby posiadające liczne zmiany trądzikowe powinny także unikać używania mydła, które poprzez swoje właściwości sprzyja namnażaniu się bakterii. Podczas pielęgnacji należy pamiętać o dokładnym zmyciu resztek makijażu.

Najlepiej stosować kosmetyki przeznaczone do cery trądzikowej, które posiadają substancje hamujące produkcję łoju, a tym samym nieestetycznych wyprysków. Następnym krokiem po oczyszczeniu skóry jest użycie kremu nawilżającego, najlepiej beztłuszczowego, który nie będzie powodował przesuszeń. Właściciele skóry trądzikowej powinni pamiętać również o regularnym złuszczaniu martwego naskórka. Osoby, które posiadają znaczące zmiany skórne powinny zrezygnować jednak z peelingów mechanicznych i wybrać enzymatyczne

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ