Ciało doskonałe, czyli efekt Photoshopa w zasięgu ręki



Na początku warto podkreślić, że rozstępy dotyczą większości kobiet. Dlatego też na rynku jest coraz więcej możliwości ich usunięcia. Wzrost popularności sportów siłowych spowodował, że również coraz więcej mężczyzna ma rozstępy. Skąd biorą się rozstępy i w jaki sposób skutecznie się ich pozbyć?

Przyczyn powstania tych nieestetycznych prążków na skórze może być wiele – ciąża, szybki wzrost w okresie dojrzewania, nagły przyrost wagi, zmiany hormonalne, a także zbyt intensywne treningi. Oczywiście zdrowy tryb życia, dieta uzupełniona w witaminy oraz odpowiednia pielęgnacja skóry minimalizuje ryzyko ich powstania, ale niekiedy nie możemy temu zapobiec.

Dobra wiadomość jest taka, że niezależnie od przyczyny powstania oraz lokalizacji – można te problemy skutecznie zwalczyć. Istnieje wiele preparatów, które pomagają pozbyć się nieestetycznych znamion. Niestety, metody te działają jedynie na nowo powstałe rozstępy, czyli te które są jeszcze różowe i nie zdążą wyblaknąć. Co więcej, metody kosmetyczne, czyli różne żele, plastry czy kremy należy stosować systematycznie i długofalowo, a ich efektywność jest ograniczona.

Najskuteczniejsza metoda – laseroterapia

Na szczęście naprzeciw problemom z rozstępami, których w domu, w krótkim czasie nie da się pokonać, wychodzą specjaliści medycyny estetycznej. Obecnie najskuteczniejszą i najszybszą metodą usuwania rozstępów, niezależnie od tego czy znajdują się na brzuchu, udach czy pośladkach, są zabiegi z użyciem laserów frakcyjnych.

W Polsce w zabiegach z wykorzystaniem tej technologii specjalizuje się klinika profesora Pawła Surowiaka – Dermamed z Wrocławia, dysponująca wszystkimi dostępnymi technologiami frakcyjnymi. Dlaczego to takie istotne? Odpowiada Dorota Kliszewska, fizjoterapeuta i kosmetolog,  trener technik laserowych w Dermamed.

– Każda osoba posiada inny rodzaj skóry oraz inne są przyczyny powstania na niej rozstępów. Nie ma dróg na skróty. Każdy przypadek wymaga odpowiedniego podejścia. Dlatego w naszej klinice już podczas pierwszej wizyty przeprowadzamy pogłębiony wywiad z pacjentem i dopiero wtedy wspólnie ustalamy najlepszą metodę, która będzie w pełni satysfakcjonująca – tłumaczy.




Największy wybór laserów

Klinika Dermamed dysponuje różnymi laserami frakcyjnymi – trzema laserami CO2, laserem Fraxel, platformą Fotona z technologiami Er:Yag i Nd:Yag, najnowszym laserem nieablacyjnym FRAX1550. W przypadku czerwonych rozstępów często dobre efekty dają wysokiej klasy lasery naczyniowe, takie jak laser Nordlys.

Technologia to jedno, ale dla zwykłego pacjenta liczy się efekt końcowy. Co uzyskamy, poddając się zabiegom z wykorzystaniem laserów frakcyjnych? Kamila Adryjanek, fizjoterapeuta i kosmetolog z Dermamed przekonuje:

– Jeśli pacjent zdecyduje się na terapię laserem, gwarantujemy zmniejszenie widoczności rozstępów do nawet 90%. To oznacza, że stają się one prawie niewidoczne. Niestety, nie jesteśmy w stanie precyzyjnie określić, ilu zabiegów dany pacjent potrzebuje do uzyskania oczekiwanego efektu. W mojej ocenie, a także w opinii wielu światowych specjalistów laser frakcyjny to obecnie najskuteczniejsza metoda usuwania niechcianych pamiątek, jakimi są rozstępy.

Im szybciej, tym lepiej

Leczenie należy rozpocząć jak najszybciej. Liczba zabiegów niezbędnych do uzyskania satysfakcjonującego efektu zmniejszenia rozstępów jest uzależniona od wielu czynników: wieku pacjenta, wielkości rozstępów, celu terapii. Z reguły przeprowadza się 4-6 zabiegów laserowego leczenia rozstępów. Terapię laserową można prowadzić u pacjentów niezależnie od ich wieku, chociaż im pacjent jest młodszy i im świeższe są rozstępy, tym szybciej można uzyskać zadowalający efekt.

Jeśli z kolei u pacjenta występuje nadmiar skóry, np. brzuch pociążowy, wówczas dla pełnego efektu, w zależności od nasilenia problemu stosuje się zabiegi łączone, w tym zwiększające napięcie skóry, m.in. rewolucyjny zabieg Thermi Tight. Ważne, aby podczas terapii utrzymywać odpowiednią dietę, co bardzo pomaga w procesie pełnej odbudowy tkanek skóry.

Inne metody leczenia rozstępów

Obecnie oprócz laserowego leczenia rozstępów, specjaliści Dermamed polecają dwie inne metody, których zastosowanie może przyspieszyć uzyskanie satysfakcjonującego efektu. Z jednej strony jest to ostrzykiwanie leczonej skóry osoczem bogatopłytkowym, bądź połączeniem osocza bogatopłytkowego z komórkami macierzystymi, z drugiej można wypróbować karboksyterapię, czyli ostrzykiwanie rozstępów dwutlenkiem węgla.

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ