Zdrowotne dolegliwości po porodzie naturalnym – czy jest na nie sposób?



Nadmiar tkanki tłuszczowej, rozstępy, utrata jędrności skóry – o tych problemach zdrowotno-estetycznych najczęściej wspomina się w kontekście porodu. Tymczasem kobiece ciało musi zmagać się z o wiele poważniejszymi dolegliwościami związanymi ze sferami intymnymi, takimi jak rozluźnienie tkanek pochwy i nietrzymanie moczu. Co jest ich przyczyną? Czy można sobie z nimi poradzić? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

Naturalny poród to ogromne obciążenie dla kobiecego organizmu. Na zmiany najbardziej narażone jest krocze – kanał rodny musi bowiem dostosować się przemieszczającej się główki dziecka.

Rozluźnienie tkanek pochwy a jakość życia seksualnego

W czasie porodu na ciało kobiety oddziałuje szereg czynników, które mają ułatwić wydanie dziecka na świat. Wśród nich są hormony:

relaksyna – działająca rozluźniająco na spojenie łonowe;
estrogen – ułatwiający rozciągnięcie się pochwy.

Substancje te w połączeniu z siłą, z jaką główka dziecka oddziałuje na kanał rodny, sprawiają, że tkanka pochwy, otaczające ją mięśnie i skóra krocza rozluźniają się.

Pochwa zazwyczaj wraca do stanu sprzed porodu po 6-8 tygodniach. Czas ten może zostać jednak wydłużony przez karmienie piersią, które powoduje zmniejszenie wydzielania estrogenu odpowiadającego za elastyczność tkanek. Jednak wiele kobiet na długo po porodzie nadal skarży się na niekomfortowe rozluźnienie pochwy. Może być to spowodowane:
indywidualnymi predyspozycjami organizmu, takimi jak sprawność mięśni dna miednicy;

liczbą porodów – po kilku porodach mięśnie tracą na sprężystości i trudniej się obkurczają;
wielkością dziecka;
nacięciem krocza – wykonuje się je u 90% kobiet, które rodzą po raz pierwszy, aby zapobiec samoczynnemu pęknięciu krocza (nie bez znaczenia pozostaje również sposób, w jaki krocze zostanie zszyte).

Rozluźnienie tkanek pochwy może stać się z kolei przyczyną dyskomfortu i zmniejszenia satysfakcji z życia seksualnego dla obojga partnerów.

Częsty problem nietrzymania moczu

Inną dolegliwością, na jaką często skarżą się kobiety po naturalnym porodzie (zwłaszcza kolejnym) jest nietrzymanie moczu. Zwykle problem ten nasila się podczas kaszlu, kichania lub podnoszenia ciężarów (to tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu). Powodem jest z reguły uraz tkanki łącznej spowodowany przez płód lub rozluźnienie mięśni dnia miednicy oraz zwiotczenie wiązadeł, odpowiadających m.in. na zamykanie cewki moczowej. Badania dowodzą, że u 80% kobiet po porodzie występują uszkodzenia w unerwieniu tych mięśni.

Szacuje się, że z dolegliwością nietrzymania moczu zmaga się nawet 25% kobiet w wieku między 18. a 48 rokiem życia. Na szczęście jest ona w pełni uleczalna.




Ćwiczenia mięśni Kegla – sprzymierzeniec w walce o kobiecy komfort

W powrocie do stanu sprzed porodu mogą pomóc ćwiczenia mięśni dna miednicy (czyli tzw. mięśni Kegla). Polegają na kilkukrotnym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni pochwy i odbytu. Ćwiczenia te warto wykonywać nawet kilka razy dziennie – nawet jeszcze przed porodem.

Wzmocnienie mięśni dnia miednicy pozwala bowiem:

szybciej wrócić do aktywności seksualnej;
czerpać większą satysfakcję z seksu;
szybciej uporać się z problemem nietrzymania moczu.

Ginekologia estetyczna dla poprawy jakości życia

Za najbardziej skuteczne rozwiązanie problemów intymnych po porodzie uważa się jednak zabiegi laserowe wykonywane w gabinecie medycyny estetycznej. Zabiegi te pozwalają pozbyć się zarówno dolegliwości nietrzymania moczu, jak i rozluźnienia pochwy.

-Zabieg obkurczania pochwy z wykorzystaniem lasera MonaLisa Touch™ polega na zadziałaniu światła laserowego na błonę śluzową pochwy w celu zwiększenia jej elastyczności. Pod wpływem ciepła pojawiają się nowe włókna kolagnowe, co polepsza kondycję tkanek i pobudza je do samoregeneracji. Laser powoduje również wzmocnienie ścianek pochwy, powięzi wewnątrzmiedniczej oraz obszaru ujścia cewki moczowej, co zapobiega problemowi nietrzymaniu moczu – wyjaśnia dr Aleksandra Jagielska z Kliniki Sthetic. Jest to zabieg nieinwazyjny i bezbolesny, a efekty pojawiają się po około miesiącu. W utrzymaniu pożądanego stanu pomagają wspomniane już ćwiczenia mięśni Kegla.

Najczęściej wystarczy wykonanie jednego zabiegu, by znacząco podnieść komfort życia – cieszyć się z satysfakcjonującego seksu i zapomnieć o wstydliwym problemie nietrzymania moczu. Ginekologia estetyczna została stworzona m.in. po to, by pomagać kobietom, które mają za sobą poród, w pełnym powrocie do dobrej formy. Troska o sfery intymne to bowiem jeden z najważniejszych czynników warunkujących dobre samopoczucie kobiety – podsumowuje dr Aleksandra Jagielska.

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ