Zdrowotne dolegliwości po porodzie naturalnym – czy jest na nie sposób?



Nadmiar tkanki tłuszczowej, rozstępy, utrata jędrności skóry – o tych problemach zdrowotno-estetycznych najczęściej wspomina się w kontekście porodu. Tymczasem kobiece ciało musi zmagać się z o wiele poważniejszymi dolegliwościami związanymi ze sferami intymnymi, takimi jak rozluźnienie tkanek pochwy i nietrzymanie moczu. Co jest ich przyczyną? Czy można sobie z nimi poradzić? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

Naturalny poród to ogromne obciążenie dla kobiecego organizmu. Na zmiany najbardziej narażone jest krocze – kanał rodny musi bowiem dostosować się przemieszczającej się główki dziecka.

Rozluźnienie tkanek pochwy a jakość życia seksualnego

W czasie porodu na ciało kobiety oddziałuje szereg czynników, które mają ułatwić wydanie dziecka na świat. Wśród nich są hormony:

relaksyna – działająca rozluźniająco na spojenie łonowe;
estrogen – ułatwiający rozciągnięcie się pochwy.

Substancje te w połączeniu z siłą, z jaką główka dziecka oddziałuje na kanał rodny, sprawiają, że tkanka pochwy, otaczające ją mięśnie i skóra krocza rozluźniają się.

Pochwa zazwyczaj wraca do stanu sprzed porodu po 6-8 tygodniach. Czas ten może zostać jednak wydłużony przez karmienie piersią, które powoduje zmniejszenie wydzielania estrogenu odpowiadającego za elastyczność tkanek. Jednak wiele kobiet na długo po porodzie nadal skarży się na niekomfortowe rozluźnienie pochwy. Może być to spowodowane:
indywidualnymi predyspozycjami organizmu, takimi jak sprawność mięśni dna miednicy;

liczbą porodów – po kilku porodach mięśnie tracą na sprężystości i trudniej się obkurczają;
wielkością dziecka;
nacięciem krocza – wykonuje się je u 90% kobiet, które rodzą po raz pierwszy, aby zapobiec samoczynnemu pęknięciu krocza (nie bez znaczenia pozostaje również sposób, w jaki krocze zostanie zszyte).

Rozluźnienie tkanek pochwy może stać się z kolei przyczyną dyskomfortu i zmniejszenia satysfakcji z życia seksualnego dla obojga partnerów.

Częsty problem nietrzymania moczu

Inną dolegliwością, na jaką często skarżą się kobiety po naturalnym porodzie (zwłaszcza kolejnym) jest nietrzymanie moczu. Zwykle problem ten nasila się podczas kaszlu, kichania lub podnoszenia ciężarów (to tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu). Powodem jest z reguły uraz tkanki łącznej spowodowany przez płód lub rozluźnienie mięśni dnia miednicy oraz zwiotczenie wiązadeł, odpowiadających m.in. na zamykanie cewki moczowej. Badania dowodzą, że u 80% kobiet po porodzie występują uszkodzenia w unerwieniu tych mięśni.

Szacuje się, że z dolegliwością nietrzymania moczu zmaga się nawet 25% kobiet w wieku między 18. a 48 rokiem życia. Na szczęście jest ona w pełni uleczalna.




Ćwiczenia mięśni Kegla – sprzymierzeniec w walce o kobiecy komfort

W powrocie do stanu sprzed porodu mogą pomóc ćwiczenia mięśni dna miednicy (czyli tzw. mięśni Kegla). Polegają na kilkukrotnym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni pochwy i odbytu. Ćwiczenia te warto wykonywać nawet kilka razy dziennie – nawet jeszcze przed porodem.

Wzmocnienie mięśni dnia miednicy pozwala bowiem:

szybciej wrócić do aktywności seksualnej;
czerpać większą satysfakcję z seksu;
szybciej uporać się z problemem nietrzymania moczu.

Ginekologia estetyczna dla poprawy jakości życia

Za najbardziej skuteczne rozwiązanie problemów intymnych po porodzie uważa się jednak zabiegi laserowe wykonywane w gabinecie medycyny estetycznej. Zabiegi te pozwalają pozbyć się zarówno dolegliwości nietrzymania moczu, jak i rozluźnienia pochwy.

-Zabieg obkurczania pochwy z wykorzystaniem lasera MonaLisa Touch™ polega na zadziałaniu światła laserowego na błonę śluzową pochwy w celu zwiększenia jej elastyczności. Pod wpływem ciepła pojawiają się nowe włókna kolagnowe, co polepsza kondycję tkanek i pobudza je do samoregeneracji. Laser powoduje również wzmocnienie ścianek pochwy, powięzi wewnątrzmiedniczej oraz obszaru ujścia cewki moczowej, co zapobiega problemowi nietrzymaniu moczu – wyjaśnia dr Aleksandra Jagielska z Kliniki Sthetic. Jest to zabieg nieinwazyjny i bezbolesny, a efekty pojawiają się po około miesiącu. W utrzymaniu pożądanego stanu pomagają wspomniane już ćwiczenia mięśni Kegla.

Najczęściej wystarczy wykonanie jednego zabiegu, by znacząco podnieść komfort życia – cieszyć się z satysfakcjonującego seksu i zapomnieć o wstydliwym problemie nietrzymania moczu. Ginekologia estetyczna została stworzona m.in. po to, by pomagać kobietom, które mają za sobą poród, w pełnym powrocie do dobrej formy. Troska o sfery intymne to bowiem jeden z najważniejszych czynników warunkujących dobre samopoczucie kobiety – podsumowuje dr Aleksandra Jagielska.

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ