Inlay i onlay – nowoczesna alternatywa dla plomby oraz korony?



Wypełnienie stomatologiczne czyli tzw. plomba to jedno ze skojarzeń, które pojawia się na myśl o wizycie u dentysty. Jednak wypełnienie wypełnieniu nierówne – i podobnie w tej kwestii, postęp technologiczny pozwala już na dużo więcej. Jednym z przykładów jest inlay. Co to takiego?

Zniszczony ząb? Plomba na wymiar

Gdy nasz ząb jest znacznie zniszczony np. na skutek próchnicy lub leczenia kanałowego, korona lub klasyczne wypełnienie to nie jedyna recepta na idealny uśmiech. Alternatywą na odbudowę uszkodzonego zęba, przywrócenie odpowiedniej struktury, a co za tym idzie estetyki i funkcjonalności zgryzowi, może być inlay.

– Inlay to inaczej mówiąc nowoczesny typ wypełnienia przygotowywanego na wymiar i dopasowanego idealnie do zęba – kształtem anatomicznym oraz odcieniem. Tym, co je różni od standardowego wypełnienia jest to, że jest bardziej trwałe, bardziej estetyczne, a do tego skuteczniej stabilizuje stawy. Szacuje się, że założenie tego typu wypełnienia zwiększa moc siły żucia o ok. 50-75 proc. Dlatego statystycznie inlaye powinny być wykonywane częściej niż zwykłe plomby – wyjaśnia dr Dorota Stankowska, stomatolog z kliniki Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu.

I dodaje: – Atutem jest również wysoki efekt estetyczny, szczególnie, gdy inlay wykonujemy z porcelany. Porcelana nadaje bowiem pracom stomatologicznym jednolity kolor, ponieważ posiada właściwość translucencji, co oznacza, że cechuje ją przezierność, przejrzystość i połysk właściwy dla naturalnych zębów. Jest również bardziej odporna na przebarwienia oraz nie przewodzi tak ciepła jak wypełnienie oparte na metalu, dlatego przy spożyciu gorących lub zimnych potraw jest mniejsza szansa, że ulegnie uszkodzeniu.

Więcej wizyt, ale bardziej estetyczny i trwalszy efekt

Specjaliści wyjaśniają, że choć taki typ plomby wymaga nieco więcej czasu i stomatolog nie założy jej zazwyczaj na jednej wizycie, to warto uzbroić się w cierpliwość.

– Taki typ wypełnienia może wymagać dwóch wizyt pacjenta, w zależności od skali uszkodzeń. Podczas pierwszej wykonujemy przegląd zębów, jeśli jest potrzeba leczymy próchnicę, przygotowujemy ząb pod inlay i dopiero wtedy pobieramy wycisk protetyczny, czyli takie lustrzane odbicie zęba. Pacjent ma założone wówczas wypełnienie tymczasowe. W tym czasie odlew zęba trafia do laboratorium, gdzie technik dentystyczny przygotowuje precyzyjnie wypełnienie. Na drugiej wizycie stomatolog mocuje gotowy inlay lub onlay na zębie, czasem jeszcze je poleruje. Tak przygotowane wypełnienie zapewnia naprawdę trwały efekt mówi stomatolog.




Taka praca protetyczna różni się rozległością odbudowy powierzchni żucia i zgodnie ze skalą uszkodzeń zęba może występować w trzech rodzajach: inlay (odbudowa nie obejmuje żadnego guzka zęba), onlay (odbudowa pokrywa część guzków zęba, alternatywa dla korony) i overlay (odbudowa pokrywa całą górną warstwę zęba, alternatywa dla korony).
Inlaye, onlaye i overlaye możemy wykonać zarówno z żywicy porcelanowej (np. onlaye wykonane w zasięgu linii uśmiechu), jak i żywicy kompozytowej (przy nierównych lub uszkodzonych zgrzytaniem zębach), a nawet złota (np. onlay wykonany na tylnych zębach).

Inlay jest również bardziej wytrzymały niż standardowe wypełnienie kompozytowe czy amalgamat, z kolei onlay wykonany zamiast korony pozwala oszczędzić większą część naturalnego zęba, do tego jest bardziej korzystne cenowo niż korona. Koszt tego typu wypełnienia to 1000-3500 zł i zależy od wielu czynników: materiału, laboratorium, wielkości.

Kiedy się je wykonuje?

Tego typu wypełnienia sprawdzą się w przypadkach, gdy m.in. ubytek próchniczy pozbawił nas znacznej części zęba, po leczeniu kanałowym, przy znacznym starciu zębów bocznych (np. na skutek zgrzytania zębami i choroby okluzyjnej zębów), konieczna jest odbudowa kilku zębów obok siebie (skraca to czas leczenia) oraz gdy taką metodę determinuje kształt zęba i nie ma możliwości założenia wypełnienia opartego na kompozycie.

– Nowoczesność tego wypełnienia nie oznacza, że nie musimy o nie dbać. Pamiętajmy, by zęby odbudowane inlayem czy onlayem szczotkować i nitkować tak, jak robimy to zazwyczaj. Nie tylko nowoczesne techniki odbudowy zębów, ale również odpowiednia higiena oraz regularne wizyty u stomatologa, pozwolą zachować długowieczność naszym zębom – radzi dr Stankowska.


lek. stom. Dorota Stankowska

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ

4 nieoczywiste fakty o diecie ketogennej

Dieta ketogenna najczęściej kojarzy się z siłownią czy odchudzaniem. Tylko 11 proc. Polaków wie, że jest ona niefarmakologiczną metodą leczenia…
CZYTAJ

Radosna Wielkanoc z HARIBO

W czasie Wielkanocy na stołach i w koszyczkach królują kolorowe jajka, kurczaczki i zajączki. Znajdziemy je także w limitowanych produktach…
CZYTAJ

Przepis na owsiany pudding chia z kaszką i owocami – dla małych i dużych miłośników zdrowych przekąsek!

Roślinny pudding chia z mlekiem owsianym, kaszką owsianą i owocami to świetna opcja na śniadanie lub zdrową przekąskę w ciągu…
CZYTAJ

Dieta dla zestresowanych – co jeść, aby zmniejszyć napięcie nerwowe?

To, co jemy, wywiera ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także na funkcjonowanie mentalne. Wybór odpowiednich składników…
CZYTAJ

Make-up no make-up trendem wiosny Pielęgnacja i makijaż w duecie

Wiosna to czas, gdy na scenę wkraczają nowe makijażowe trendy. W tym roku jednym z kluczowych stylów makijażu jest make-up…
CZYTAJ

Multiplikacja korzyści dla anti-agingu Jak działa potrójny kwas hialuronowy?

Potrójny kwas hialuronowy to król anti-agingu i regeneracji skóry. Jego popularność w kosmetyce zabiegowej nie gaśnie. To zdecydowanie nie dziwi,…
CZYTAJ

Autorskie receptury i opatentowane składy Badania oraz rozwój suplementów diety

Współczesna dieta zachodnioeuropejska, szczególnie w okresie zimowym, bywa uboga w naturalne źródła niezbędnych, nienasyconych kwasów omega-3 – tłuste ryby morskie…
CZYTAJ

Kaszotto z warzywami

Doskonały pomysł na lekki obiad czy kolację. Łączy w sobie sycącą kaszę z soczystymi pomidorami malinowymi, cukinią oraz papryką. Smacznie,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita grubego. Ten złośliwy nowotwór jest drugim – po…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita…
CZYTAJ

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach…
CZYTAJ