Wszystko, czego możesz nie wiedzieć o wargach sromowychCzy wiesz po co w ogóle natura wyposażyła kobiety w wargi sromowe? Czym one są i jakie pełnią funkcje oraz które zmiany w ich obrębie mogą być niepokojące? Doktor Tomasz Basta, ginekolog z krakowskiej Intima Clinic podpowiada czemu wargi sromowe są tak ważne i jak możemy o nie dbać.

Wargi sromowe to prawdopodobnie najbardziej niedoceniana część ciała kobiety. Jeśli już mówi się o miejscach intymnych, zazwyczaj zwraca się uwagę na łechtaczkę i pochwę. Tymczasem wargi sromowe pełnią ważną funkcję ochronną. Jak tłumaczy lek. med. Tomasz Basta, ginekolog z krakowskiej Intima Clinic, osłaniają pochwę przed urazami mechanicznymi, a także zabezpieczają jej wilgoć i pomagają utrzymać odpowiednią florę bakteryjną. Zaliczamy je do zewnętrznych narządów rodnych kobiet.

Dzielą się na wargi większe i mniejsze – te pierwsze, bardziej zewnętrzne, składają się głównie z tkanki tłuszczowej i działają niczym poduszka amortyzująca, chroniąc przed tarciem np. podczas współżycia. Te drugie natomiast są fałdem skóry i można je porównać do kurtyny blokującej dostęp bakterii, wirusów oraz innych szkodliwych dla zdrowia substancji.

Wargi sromowe pełnią więc głównie funkcję ochronną dla wewnętrznego układu płciowego kobiety. To części ciała, które są mocno unerwione, dlatego posiadają również funkcję czuciową i biorą udział w czerpaniu przyjemności przez kobietę z seksu.

Pielęgnacja i choroby warg sromowych

Jak prawidłowo o nie dbać? Kiedy są w dobrej kondycji, wystarczą rutynowe zabiegi higieniczne: codzienny prysznic, używanie kosmetyków do okolic intymnych oraz noszenie bawełnianej bielizny. Jednak w momencie gdy wargi sromowe są przerośnięte lub porowate, gromadzi się w nich wydzielina, która staje się doskonałą pożywką dla bakterii. Wówczas należy bardzo dokładnie obmywać się, usuwając z narządów żółtą wydzielinę.

Dr Tomasz Basta zaznacza, jak ważne jest jednocześnie właściwe nawilżenie delikatnych okolic intymnych. Powinno używać się do tego preparatów zawierających kwasy hialuronowe, gdyż dzięki ich regularnemu stosowaniu skóra robi się gładsza i jędrniejsza, a wargi sromowe przestają się o siebie ocierać.

Jak podkreśla dr Tomasz Basta odpowiednia dbałość o wargi sromowe jest bardzo ważna nie tylko dlatego, aby bakterie i wirusy nie przedostawały się dalej, wewnątrz kobiecego układu płciowego, ale również dlatego, aby sam srom był zdrowy. Istniej bowiem szereg chorób, które może zaatakować również wargi sromowe: choroby wirusowe takie jak opryszczka, zakażenie wirusem HPV, choroby grzybicze, czy w najgorszym przypadku rak – to wszystko również może zaatakować wargi sromowe. Jeśli więc odczuwasz swędzenie, pieczenie, ból w okolicach sromu, lub zauważasz nietypowe, nowe narośla, owrzodzenia, guzki lub brodawki oraz inną niż zwykle barwę to znak, że powinnaś skonsultować stan zdrowia swoich warg sromowych u ginekologa.

Anatomia warg sromowych

Wargi sromowe u każdej kobiety wyglądają nieco inaczej. I to jest normalne. Nie ma jednego wzorca jak powinny one wyglądać. Jednak jak podkreśla dr Tomasz Basta zdarzają się naprawdę duże asymetrie i odchylenia od normy, które wywołują u kobiety dyskomfort, a nierzadko i ból.

Takimi przypadkami zajmują się specjaliści ginekologii estetycznej i plastycznej. Rzadko kiedy wskazaniem do zabiegu poprawiającego anatomię warg sromowych jest wyłącznie estetyka. Częściej są to wskazania medyczne i wyraźne zniekształcenia narządów rodnych, np. po wypadku czy porodzie, które powodują utrudniają pacjentce normalne funkcjonowanie i takie utrudniają zwykłe czynności takie jak chodzenie, bieganie lub jazdę na rowerze, nie mówić już o tym, że zbliżenia seksualne stają się dla niej bardzo nieprzyjemne. Te kobiety przeżywają prawdziwy dramat z powodu wyglądu swoich warg sromowych.

Za małe wargi sromowe

Jeśli wargi sromowe są za małe kobieta odczuwa wtedy ból w czasie stosunku, ponieważ brakuje tkanki, która mogłaby się rozciągać delikatnie w głąb pochwy. Czuje ciągłe otarcia i bolesność głębszych narządów płciowych. Pochwa jest ciągle otwarta i ma styczność z drobnoustrojami, częściej więc występują stany zapalne dróg rodnych. Poza tym pochwa bardziej wysycha, przez co szybciej się starzeje, a więc wiotczeje, rozciąga się jest mało jędrna.
Taki problem za małych warg sromowych występuje nie tylko u pacjentek starszych, ale i tych, które mają zanikowe, niedorozwinięte wargi sromowe lub zostały one źle zredukowane przez chirurga (poprzez np. za duże wycięcie). Co zrobić w takiej sytuacji?

„Jednym z rozwiązań jest augumentacja polegająca na wypełnieniu warg sromowych. Za sprawą preparatów na bazie kwasu hialuronowego powiększają się one, uwypuklają i ujędrniają, zamykjąc tym samym przedsionek pochwy” – tłumaczy dr Basta z Intima Clinic. „Jeszcze innym rozwiązaniem jest autoprzeszczep tkanki tłuszczowej. Warto jednak pamiętać, że nie są to zabiegi trwałe i co jakiś czas należy je powtarzać” – dodaje specjalista.

Zbyt duże wargi sromowe

Z innym przypadkiem mamy do czynienia, gdy wargi sromowe są za duże. Jednak efekty takiego stanu są podobne jak u kobiet z za małymi wargami sromowymi.

„Tkanka za dużych warg sromowych jest pofałdowana, porowata, pełna zakamarków, które są doskonałym siedliskiem dla bakterii. Często zdarza się, że za duże wargi sromowe skręcają się blokując dopływ krwi. Ponieważ dyskomfort podczas uprawiania sportów jest duży, pojawia się problem z pójściem na basen czy siłownię. Jazda na rowerze i bieganie skutkują mikrourazami, niewielkimi ranami, niedotlenieniem tkanki oraz podatnością na infekcje. Taka wiecznie podrażniona tkanka, łatwo przepuszcza drobnoustroje, które powodują różne choroby. W skrajnych przypadkach w podrażnionych miejscach pojawiają się zmiany brodawkowate, a te mogą prowadzić do zmian nowotworowych. Kobieta z za dużymi wargami sromowymi ma utrudnione stosunki płciowe, ponieważ wargi ciągle są zaciągane do środka pochwy. Jeśli więc kobieta boryka się z wymienionymi przypadłościami, jest to wskazanie medyczne do redukcji warg sromowych” – podkreśla dr Basta.
Odbywa się to w trakcie labioplastyki. Najogólniej mówiąc, labioplastyka jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na nadaniu odpowiedniego kształtu wargom sromowym większym lub mniejszym. Kwalifikują się do niej nie tylko pacjentki, których części intymne są za duże, ale też zdeformowane, zanikające czy niesymetryczne. Co ważne, istnieją dwa rodzaje labioplastyki: labiominoroplastyka (chirurgiczna korekta warg sromowych mniejszych) oraz labiomajoroplastyka, czyli chirurgiczna korekta warg sromowych większych.

Korekta warg sromowych mniejszych (labiominoroplastyka)

Ten rodzaj korekty może być przeprowadzany trzema technikami. „Pierwszą z nich jest klasyczna, tzw. trim edge resection, drugą – zmodyfikowana klinowa (tzw. wedle resection), a ostatnia to fenestracja, która daje najlepsze efekty wizualne i po kilku miesiącach nawet lekarze nie są w stanie rozpoznać, czy labioplastyka została wykonana” – wymienia dr Basta. „Przy wyborze określonej metody leczenia kierujemy się przede wszystkim preferencjami pacjentki oraz korzyściami, jakie dają poszczególne metody” – dodaje.

Co dzieje się podczas labioplastyki?

Wspomniane wycięcie nadmiaru tkanki przeprowadzane jest za pomocą urządzenia wykorzystującego fale radiowe o odpowiedniej częstotliwości (radiofrekwencja – RF) albo przy użyciu lasera CO2. Na koniec skóra zostaje zszyta przez chirurga wchłanialnymi nićmi. Taki zabieg trwa od godziny do 90 minut i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Zazwyczaj efekt widać już po jednym zabiegu, jednak czasem zalecana jest jeszcze redukcja napletka łechtaczki. Wszystko po to, by osiągnąć upragniony efekt.

Korekta warg sromowych większych (labiomajoroplastyka)

Nadmiaru tkanki tłuszczowej lub skóry warg sromowych większych skutecznie koryguje się poprzez nacięcie tkanki i precyzyjne wycięcie jej nadmiaru w fałdzie pomiędzy wargą sromową większą a mniejszą – tym samym zszycie jest niemal niewidoczne, a efekt estetyczny bardzo satysfakcjonujący.

Podobnie jak labiominoroplastyka, i tu zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym bądź ogólnym i również trwa maksymalnie do 90 minut. Po dokładnym wygojeniu się możliwe jest wypełnienie warg kwasem hialuronowym lub autoprzeszczepem tkanki tłuszczowej. W ten sposób wargi będą pełne i naturalne.

***

Ponieważ nie ma jednego idealnego wyglądu warg sromowych, decyzje o zabiegach powinny być przemyślane i skonsultowane ze specjalistą. „Kluczowe jest odpowiednie nastawienie do własnego ciała. Zawsze najpierw rozmawiam z pacjentkami i jeśli nie widzę wyraźnych wskazań medycznych, próbuję zmienić ich nastawienie do kompleksów. Czasem rozwiązaniem jest wizyta u psychologa lub seksuologa, którzy także przyjmują w Intima Clinic. Każdej kobiecie staramy się udzielić pomocy adekwatnej do jej potrzeb” – podkreśla doktor Tomasz Basta.


lek. med. Tomasz Basta – Absolwent Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego, posiadający specjalizację z ginekologii i położnictwa. Wykładowca Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej (PTGP) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej. Autor wielu badań i publikacji naukowych w tych dziedzinach.

Założyciel krakowskiej Intima Clinic (www.intimaclinic.pl) zajmujące się w holistyczny sposób zdrowiem intymnym kobiet. Zespół wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów w holistyczny sposób dba o zdrowie i życie intymne swoich Pacjentek. Miejsce oferuje ponad 50 zabiegów i konsultacji z zakresu ginekologii i położnictwa, ginekologii plastycznej, ginekologii estetycznej, laseroterapii, chirurgii naczyniowej i ogólnej, endokrynologii, diabetologii, hipertensjologii, angiologii, dietetyki, psychologii i seksuologii. Klinka wyposażona jest w najnowszej generacji sprzęt medyczny (jako jedyna w Polsce dysponuje wszystkimi rodzajami laserów do leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu i obkurczania pochwy, i jako jedna z trzech w naszym kraju posiada wysoko wyspecjalizowane urządzenie HIFU).

ZOBACZ TAKŻE

Czy warto rozpocząć leczenie ortodontyczne w dorosłości

Obecnie coraz więcej dorosłych decyduje się na leczenie ortodontyczne. Chcemy być zdrowsi, ładniejsi. Czy jednak wiemy, jakie efekty możemy uzyskać…
CZYTAJ

Przygotowanie i regeneracja po treningu – dlaczego są aż tak ważne?

Przygotowanie i regeneracja po treningu – dlaczego są aż tak ważne? Aktywność fizyczna to podstawa zdrowego trybu życia. Dzięki rozpowszechnianiu…
CZYTAJ

Mój plan? Piękne ciało przez cały rok!

Mój plan? Piękne ciało przez cały rok! Styczeń to czas urodzaju dla firm dietetycznych i wszelkich placówek skupiających „pasjonatów” aktywności…
CZYTAJ

Pracujesz w korporacji? Sprawdź, jak dbać o kręgosłup!

Szacuje się, że ponad 80 proc. osób dorosłych narzeka na pojawiające się bóle kręgosłupa. Przyczyną części z nich jest nieodpowiednia…
CZYTAJ

Karnawałowa sałatka z rukolą, szpinakiem i grillowanym kurczakiem

Składniki: 3 garści Szpinaku młodego marki Eisberg 3 garści mieszanki Toscana mix z rukolą marki Eisberg pierś kurczaka sól, pieprz…
CZYTAJ

Dzięki tym witaminom wzmocnisz swoje włosy!

Dzięki tym witaminom wzmocnisz swoje włosy! Kiedy zauważamy u siebie problem z wypadaniem włosów, rozpoczynamy poszukiwania idealnych kosmetyków, które ocaliłyby…
CZYTAJ

Wytrawne pieczarki faszerowane frankfurterkami, serem i papryką

Składniki: - 12 pieczarek - 1 paczka Frankfurterek marki Berger - 50 g żółtego sera - ¼ czerwonej papryki -…
CZYTAJ

5 mitów o pielęgnacji włosów

5 mitów o pielęgnacji włosów. Czy Ty także co miesiąc udajesz się do fryzjerki, by podciąć końcówki włosów, bo słyszałaś,…
CZYTAJ

Fakty i mity o powiększaniu ust

Fakty i mity o powiększaniu ust. Czy powiększanie ust boli? Jak długo utrzymują się jego efekty i czy usta po…
CZYTAJ

PEG-i, SLS-y, parabeny. Z encyklopedii szkodliwych składników kosmetycznych

PEG-i, SLS-y, parabeny. Z encyklopedii szkodliwych składników kosmetycznych. Zapewne wiele razy słyszałaś o szkodliwości SLS-ów, parabenów lub PEG-ów. Co jednak…
CZYTAJ

Przepis na sycący, domowy chleb konopny na zakwasie, wzbogacony ziarnami konopi

Przepis na wspaniały domowy chleb, który podbija podniebienie smakiem i urzeka świeżością. Dodatek mąki konopnej i ziarnem konopi nadaje charakteru…
CZYTAJ

Karnawałowe szaleństwo! Stylizacje na karnawał

Karnawałowe szaleństwo! W czasie karnawału każda miłośniczka mody ma całkowite przyzwolenie na szaleństwo w stylizacjach. A my wiemy, gdzie znajdziesz…
CZYTAJ


ZDROWIE

VIEW ALL

Przygotowanie i regeneracja po treningu – dlaczego są aż tak ważne?

Przygotowanie i regeneracja po treningu – dlaczego są aż tak ważne? Aktywność…
CZYTAJ

Pracujesz w korporacji? Sprawdź, jak dbać o kręgosłup!

Szacuje się, że ponad 80 proc. osób dorosłych narzeka na pojawiające się…
CZYTAJ

Najzdrowsza herbata świata

Najzdrowsza herbata świata. Picie herbaty, zielonej herbaty w szczególności, zatrzymuje nasz dzień…
CZYTAJ

Terapia Indiba Activ – nowy wymiar rehabilitacji

Przeciążenia kręgosłupa, ostre stany zapalne spowodowane nagłymi urazami, różnego rodzaju kontuzje mogą…
CZYTAJ

Skierowanie na rehabilitację otrzymasz również od fizjoterapeuty!

Zwichnięcia, złamania, urazy powypadkowe – każdy z nas w ciągu swojego życia…
CZYTAJ