Jak w naturalny sposób pozbyć się rozstępów po ciąży?



Nawet 60% kobiet po urodzeniu dziecka zmaga się z problemem nieestetycznych rozstępów. Na początku mają postać czerwonych lub różowych pręg, z czasem bledną – pozostają jednak widoczne. Najczęściej powstają na brzuchu, biodrach, pośladkach i piersiach. Dla wielu kobiet stają przyczyną poważnych kompleksów. Na szczęście istnieją skuteczne naturalne sposoby na pozbycie się rozstępów!

Na temat rozstępów zostało już wiele powiedziane. Są one efektem przyrostu wagi ciała oraz zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie. W czasie ciąży wzrasta poziom kortyzolu, który zakłóca pracę komórek odpowiadających za produkcję w skórze kolagenu. Substancja te odpowiada za elastyczność i jędrność skóry. Jej niedobór prowadzi do pękania włókien kolagenowych i powstawania zmian, nazywanych rozstępami. Istnieje wiele sposobów na unikanie lub niwelowanie istniejących już rozstępów, tym razem przedstawimy Wam te najbardziej naturalne.

Profilaktyka – w czasie ciąży zadbaj o skórę

Rozstępy najczęściej pojawiają się w 6-7 miesiącu ciąży, jednak już na jej początku warto zadbać o profilaktykę. Zdrowa i zadbana skóra jest bowiem bardziej odporna na różnego rodzaju zmiany i uszkodzenia.

1. Zbilansowana dieta – kobieta w czasie ciąży powinna szczególnie uważać na to, co je. Dieta ma bowiem wpływ nie tylko na zdrowie dziecka, lecz także na wygląd skóry przyszłej mamy. Warto zadbać o to, by w jadłospisie nie zabrakło produktów bogatych w cynk, m.in. orzechów, kiełków, pestek dyni.

2. Aktywność – o ile lekarz nie zaleci inaczej, w czasie ciąży warto wykonywać ćwiczenia dopuszczone w określonym trymestrze.

3. Masaż –
delikatny masaż połączony ze naprzemiennym ciepłym i zimnym strumieniem wody pozytywnie wpłynie na jędrność skóry.

4. Naturalne kosmetyki – w ciąży warto stosować oleje naturalne, najlepiej te tłoczone na zimno z zawartością witamin E i B np. olej z kiełków pszenicy, arganowy, ze słodkich migdałów, orzechów macadamia czy też olej kokosowy. Oprócz olejów dobrze sprawdzają się tez naturalne masła, przede wszystkim shea i kakaowe. Większość drogeryjnych kosmetyków przeznaczonych dla kobiet w ciąży zawiera właśnie te składniki (niestety często w śladowych ilościach) w połączeniu z chemicznymi dodatkami. Naturalne oleje i masła są esencją najlepszych właściwości bez zbędnych dodatków.




Kremy i domowe sposoby

Jeśli rozstępy już się pojawiły również można z nimi walczyć domowymi, naturalnymi sposobami. Wśród nich znajdują się m.in.:

– kąpiele z solą;
– okłady z aloesu lub soku z marchwi;
– smarowanie rozstępów masłem kakaowym, olejem kokosowym lub olejkiem lawendowym

Preparaty te pomagają wprawdzie zmniejszyć widoczność rozstępów, rozjaśniając je, ale najczęściej nie prowadzą do całkowitego ich usunięcia. Działają bowiem od zewnątrz, podczas gdy problem tkwi w głębi organizmu.

Nauka w służbie piękna – skuteczna stymulacja organizmu

Najbardziej skutecznym sposobem na zniwelowanie rozstępów jest wykorzystanie naturalnych mechanizmów organizmu – doprowadzenie do wzmożonej syntezy własnego kolagenu w skórze. Innowacyjnym preparatem, który stymuluje skórę do samoregeneracji jest Nithya®. Mezoterapia wykorzystująca produkt Nithya® stymuluje fibroblasty do produkcji nowego kolagenu, czyli substancji, której niedobór leży u podstaw powstawania rozstępów. Zabieg ten jest polecany także w przywracaniu skórze jędrności czy usuwaniu blizn potrądzikowych – wyjaśnia dr Iwona Radziejewska – Choma.

Skuteczność preparatu wynika przede wszystkim z jego zgodnością z kolagenem, który jest naturalnie wytwarzany w organizmie. Nie powoduje więc reakcji alergicznych ani skutków ubocznych. Stosowanie preparatu Nithya® stanowi bowiem impuls, który sprawia, że to organizm dokonuje samonaprawy.

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie właściwie skompletowanej apteczki. Jej zawartość powinna umożliwiać szybką…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ