Nowe szanse dla chorych z zaawansowanym rakiem nerki



Kiedy usłyszała diagnozę, myślała, że to koniec. Miała 66 lat i rozsianego raka nerki z przerzutami do mózgu, płuc i wątroby. Dziś, choć wciąż walczy z chorobą, czuje się dobrze – postęp medycyny sprawił, że rokowania chorych na raka nerki są coraz lepsze.

W Polsce co roku raka nerki rozpoznaje się u ok. 4,5 tys. osób. Cztery lata temu wśród nich znalazła się także Jadwiga Brzezińska. Chociaż eksperci alarmują, że do 2020 roku liczba chorych może zwiększyć się nawet o 20 proc., największym problemem wciąż pozostaje zbyt późne rozpoznanie choroby.

– Kiedy okazało się, że mam na nerce guza wielkości dużego słoika, lekarze z niedowierzaniem pytali: „Pani Jadwigo, dlaczego tak późno się pani zgłasza?”. Mnie samą to dziwiło, ale ja naprawdę nie czułam się gorzej, niż zwykle. Nie byłam zmęczona, nic mnie nie bolało, a w mojej rodzinie nikt dotąd nie chorował na nowotwory – mówi pacjentka.

Przyczyny rozwoju raka nerki w dużej mierze pozostają nieznane. Łączy się go jednak z otyłością, nadciśnieniem tętniczym i pośrednio, jak w przypadku Jadwigi, z cukrzycą. Mimo że rak nerki rozwija się niemal bezobjawowo, istnieją pewne symptomy, które mogą sygnalizować obecność choroby.

– Chorzy na ten rodzaj nowotworu często miewają stany podgorączkowe, czują się osłabieni, chudną, nie zmieniając diety i łatwo się męczą. W późniejszym etapie choroby najbardziej charakterystycznymi oznakami raka nerki są krwiomocz i bóle w okolicy lędźwiowej – mówi dr n. med. Jakub Żołnierek z Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie.

LECZENIE RAKA NERKI W POLSCE

Jeszcze kilkanaście lat temu zbyt późne wykrycie raka nerki oznaczało dla pacjenta niewielkie szanse na przeżycie najbliższych 5 lat, dziś dzięki nowoczesnym terapiom chorzy mogą żyć znacznie dłużej.

– W przeszłości nie było zbyt wielu możliwości leczenia chorych. Rak nie reagował na radioterapię, chemioterapia także nie przynosiła oczekiwanych efektów. Przełom nastąpił, gdy pojawiły się leki ukierunkowane molekularnie, które hamują powstawanie nowych naczyń krwionośnych, a tym samym rozwój guza. Dziś, dzięki nowoczesnemu leczeniu możemy powiedzieć, że rak nerki stał się już chorobą przewlekłą – podkreśla dr n. med. Jakub Żołnierek.




Jeżeli raka nerki uda się rozpoznać we wczesnym stadium choroby, podstawową metodą leczenia wciąż pozostaje chirurgiczne usunięcie guza lub całej nerki. W zaawansowanym stadium nowotworu konieczne jest zastosowanie systemowego leczenia farmakologicznego.

– Miałam możliwość skorzystać z nowoczesnego leczenia, które hamuje rozwój nowotworu. Poprzednie terapie nie przynosiły oczekiwanego rezultatu. Teraz jest inaczej. Po ostatnich badaniach nie stwierdzono obecności nowych zmian nowotworowych, a mój stan poprawił się, co potwierdzili lekarze – mówi Jadwiga.

Mimo że wciąż pojawiają się nowe, przełomowe leki, standardy leczenia raka nerki w Polsce odbiegają od standardów światowych. O wprowadzenie nowoczesnych leków onkologicznych, które są szansą m.in. dla chorych z zaawansowanym rakiem nerki, apeluje Fundacja Wygrajmy Zdrowie.

– To, o co się staramy, to dostęp do leczenia, które z powodzeniem stosuje się na świecie. Mimo że leki są coraz skuteczniejsze, w Polsce wciąż nie wykorzystujemy w pełni ich możliwości, przez co szanse ludzi z zaawansowanym rakiem nerki zmniejszają się – mówi Beata Ambroziewicz, prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie oraz członek zarządu Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Film na temat profilaktyki i leczenia raka nerki z udziałem dr. Jakuba Żołnierka, onkologa klinicznego oraz prof. Cezarego Szczylika, specjalisty w dziedzinie onkologii, hematologii oraz chorób wewnętrznych.
Link: https://youtu.be/3nkmGWQGxoY

Światowy Dzień Recyklingu, czyli o współczesnym wyzwaniu, z którym mierzymy się od tysiącleci

Chociaż pierwszy Światowy Dzień Recyklingu odbył się 18 marca 2018 roku z inicjatywy Bureau of International Recycling, samo pojęcie nie…
CZYTAJ

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie przepompować odpowiedniej, zgodnej z aktualnym zapotrzebowaniem, ilości krwi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Relaks u dentysty? To możliwe! Na czym polega znieczulenie gazem rozweselającym i co warto wiedzieć o tej metodzie

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, kontrola stanu zębów oraz dziąseł powinny być nawykiem utrwalanym już od najmłodszych lat. Niestety wiele…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Niestety, często…
CZYTAJ

Ukojenie i odmłodzenie 3 fakty na temat pielęgnacji skóry wokół oczu

Skóra okolic oczu wymaga bardzo delikatnej i ekstremalnie skutecznej pielęgnacji. Kluczowe wyzwania to spowolnienie efektów starzenia oraz niwelowanie opuchnięć i…
CZYTAJ

RÉ EL BEAUTÉ – rewolucyjna precyzja, której potrzebują kobiety 35+

Wymiana wiedzy w mediach społecznościowych uczyniła z ich użytkowników ekspertów od pielęgnacji włosów i skóry. Etykiety i składy nie mają…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach dla wielu osób stanowi spore wyzwanie. Posiadanie dwóch…
CZYTAJ

Avon z nową gwiazdą: Cleo olśniewa jako ambasadorka linii kosmetyków Make up + Pielęgnacja

Boom! W Dniu Kobiet Avon ogłasza najbardziej kobiecą współpracę roku. Królowa sceny muzycznej, Cleo, została ambasadorką marki! Wokalistka promuje najnowszy…
CZYTAJ

Bądź inspiracją w świecie nauki 
- 8 marca ruszył nabór do 24. edycji programu stypendialnego L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

Nauka rozwija się dzięki różnorodności, dlatego każdą kobietę, która może wnieść w nią wkład, należy wspierać w realizacji jej aspiracji…
CZYTAJ

8 marca 2024, mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi. Prof. Andrzej Bochenek, który wielokrotnie operował z prof. Religą wspomina tą wybitną postać

8 marca, 2024 roku mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi, który stworzył podwaliny polskiej kardiochirurgii i jako pierwszy…
CZYTAJ

Te dwa produkty z Rossmanna sprawią, że Dzień Kobiet będzie niezapomniany

Dzień Kobiet to okazja do sprawienia sobie upominku. Jeśli marzysz o pięknych, lśniących włosach, mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie. Dwa…
CZYTAJ

Poprawna forma: Zmiany klimatyczne czy zmiany klimatu?

Wiele osób zastanawia się, czy właściwe jest mówienie o "zmianach klimatycznych", czy też o "zmianach klimatu". A może chodzi o…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach…
CZYTAJ

8 marca 2024, mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi. Prof. Andrzej Bochenek, który wielokrotnie operował z prof. Religą wspomina tą wybitną postać

8 marca, 2024 roku mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi,…
CZYTAJ

Naukowcy zapytali pacjentów o półpaśca – odpowiedzi wykazały powszechny brak wiedzy na temat tej poważnej choroby

Ponad połowa osób, uważa, że półpaścem można się "zarazić", a 40 proc.,…
CZYTAJ