Osocze naprawdę bogatopłytkowe – czyli o skuteczności tego zabieguOsocze bogatopłytkowe jest najbardziej naturalnym zabiegiem medycyny estetycznej. Jego skuteczność jest potwierdzona naukowo. Tylko czy na pewno wiesz do czego tak naprawdę służy? Dr Marek Wasiluk tłumaczy, że pacjenci często nie znają prawdziwych wskazań i są rozczarowani. Tymczasem to nieoceniony zabieg rewitalizujący i wspomagający regenerację skóry po innych mocniejszych terapiach. Przeczytaj od czego jeszcze zależy skuteczność tego zabiegu.

Prawdziwe wskazania do zabiegu osoczem bogatopłytkowym

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym jest jednym z najlepszych zabiegów rewitalizujących skórę. Osocze bogatopłytkowe jak żadna inna substancja działa stymulująco na komórki, usprawnia ich pracę i nakłania do szybszej wymiany. Jest dla nich jak paliwo. Dr Marek Wasiluk z kliniki Triclinium, jedyny polski lekarz z tytułem MSC in Aesthetic Medicine Barts and The London School of Medicine and Dentistry podkreśla, że wszystko za sprawą płytek krwi zawartych w osoczu, które wywołują naturalne reakcje fizjologiczne, przyspieszające gojenie się ran i prawidłową regenerację skóry. Powodują one po doznanym urazie nie tylko krzepnięcie krwi, ale również silnie stymulują sąsiednie tkanki do odbudowy uszkodzonej skóry.

– Takie procesy zachodzą w naturalny sposób zarówno u młodej jak i u dojrzałej osoby. Jednak „rozleniwiony”, straszy organizm reaguje słabiej i dlatego potrzebuje silniejszego bodźca, który wywoła podobne efekty jak po urazie, czyli zmobilizuje go do szybkiego działania i aktywowania procesów naprawczych. W takich przypadkach można postarać się, aby do tanki dotarło więcej płytek krwi, które przyśpieszą regenerację skóry i wymianę komórkową. Po to właśnie wymyślono ten zabieg – tłumaczy specjalista medycyny estetycznej.

Dodatkowo dr Marek Wasiluk mezoterapię osoczem bogatopłytkowym radzi wykonywać w terapii skojarzonej, łącząc tę metodę z innymi, bardziej inwazyjnymi zabiegami. Dzięki temu można dużo lepiej wykorzystać działanie osocza bogatopłytkowego w odmładzaniu. Jak podkreśla nasz ekspert samo podanie preparatu i zachęcenie komórek do działania nie daje spektakularnych efektów odmładzających, nie wyprostuje zmarszczek, nie zliftinguje skóry, ani nie usunie rumienia czy przebarwień. Po prostu służy ono do czegoś innego. Jednak w połączeniu z innymi zabiegami medycyny estetycznej daje nieocenioną wartość, bez której efekty są słabsze.

Można więc wytworzyć mocny bodziec termiczny np. za pomocą lasera frakcyjnego lub frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej, który sprawi, że tkanka będzie podrażniona, wytworzy się rana, a więc fibroblasty zostaną zasymulowane do produkcji kolagenu i elastyny. I tutaj dopiero pojawia się pole do popisu dla osocza bogatopłytkowego, które w połączeniu z tymi zabiegami pozwala uzyskać nie tylko lepsze efekty odmładzające, ale i skraca czas rekonwalescencji oraz gojenia się skóry.

Najbardziej optymalny schemat postępowania w terapii skojarzonej to w pierwszej kolejności ostrzykiwanie skóry osoczem boagatopłytkowym, które przygotuje organizm do sprawniejszego działania, a następnie po tygodniu zastosowanie mocnego zabiegu w połączeniu z ponownym podaniem osocza, które tym razem pomoże skórze szybciej się goić i regenerować.

U osób młodych osocze bogatopłytkowe powinno być stosowane, jako jeden z pierwszych zabiegów profilaktycznych, który chroni przed starzeniem się skóry. Uzyskane za pomocą tej metody efekty rewitalizacji skóry są silniejsze niż po koktajlach witaminowych. Efekt minimum, jaki gwarantuje, to świeżo wyglądająca, promienna twarz (co widać do 3 tygodni po zabiegu).

Skuteczność zabiegu – liczą się przede wszystkim płytki krwi

Dr Marek Wasiluk twierdzi, że mimo zalet zabiegu zdarzają się pacjentki, które miały w innym gabinecie robione osocze bogatopłytkowe i są zawiedzione, bo zabieg okazał się nieskuteczny. Ich niezadowolenie wynika zwykle stąd, że ich oczekiwania były inne tzn. myślały, że zabieg je odmłodzi i nikt ich nie wyprowadził z błędu lub co gorsze sam je w niego wprowadził.

Są też kobiety, które znały prawdziwe wskazania do zabiegu, ale osocze, które im podano wcale nie było bogatopłytkowe, a to jest przecież podstawowy warunek skuteczności zabiegu – aby stężenie płytek krwi w podawanym w skórę preparacie było odpowiednio wysokie. Tylko jak to osiągnąć?
Dr Wasiluk tłumaczy, że odwirowując krew rozdzielamy ją na trzy frakcje: czerwoną (czerwone płytki krwi), przezroczysto-żółtawą (osocze) i warstwę właśnie z płytkami krwi pomiędzy. Z 10 ml pobranej krwi, płytki krwi to zaledwie 0,3 ml, co wystarcza tylko na ostrzyknięcie obszaru wielkości paznokcia.

Dlatego często rozcieńcza się płytki krwi osoczem i wszystko zależy od tego, w jakich proporcjach to zrobimy. Jeśli płytki krwi rozcieńczymy całym uzyskanym z odwirowania osoczem (czyli np. z 10 ml krwi do 0,3 ml płytek dociągniemy 4-5 ml osocza) to nie będzie to już osocze bogatopłytkowe tylko osocze o zwykłym stężeniu płytek krwi.

Takie osocze, owszem, zadziała na skórę, ale nie będzie tak skutecznie jak stężone. A byłoby nim, gdyby do tych 0,3 ml płytek krwi dodać nie 4 ale najwyżej 1-2 ml osocza.

Często się też zdarza, że robiący zabiegi dysponują nieodpowiednimi probówkami. Chodzi tu zarówno o bezpieczeństwo pacjenta (a więc zawsze niech będą to zestawy z certyfikatem), jak i optymalizację probówek pod względem odseparowania osocza. Wyobraźmy sobie, że ktoś wiruje krew w zwykłej 10 ml probówce. Warstwa z płytkami krwi pomiędzy erytrocytami a osoczem jest tak cienka, że prawie w ogóle jej nie widać i w związku z tym naprawdę bardzo trudno jest ją pobrać, jest to wręcz niemożliwe technicznie.

W efekcie w ogóle nie mają jak odseparować i pobrać płytek krwi. Pobierają więc samo osocze, ale jego wartość jest marna, bo jest ono pozbawione płytek krwi. Dlatego do tego zabiegu najlepsze są probówki profilowane, z przewężeniami lub zestawem kanalików do precyzyjnego odseparowania płytek krwi. Taka próbówka jest droższa, ale też zabieg z jej użyciem jest naprawdę skuteczny.

Poza tym proces wirowania nie może być ani zbyt szybki (żeby nie doszło do uszkodzenia płytek krwi), ani zbyt wolny (bo wtedy nie nastąpi prawidłowe odseparowane składników krwi). Na jakość separacji ma wpływ kąt wirowania. Najlepiej jeśli w wirówce próbówki ułożone są horyzontalnie, gdyż siła dośrodkowa działa równolegle do długiej osi probówki. W wirówkach kątowych próbówka jest wirowana pod kątem 20-30 stopni i to już daje gorszy efekt. Wirówki horyzontalne są dwa razy droższe od kątowych. One również wpływają na cenę i jakość zabiegu.

Te wszystkie zasady pozyskiwania z krwi osocza naprawdę boagtopłytkowego, dla pacjenta mogą znaczyć tyle, że trzeba fachowca, które wie jak to zrobić i ma dobry sprzęt. Taki zabieg nie będzie tani i tłumaczy to dlaczego w jednym miejscu mezoterapia osoczem kosztuje 500 zł, a w innym 1000 czy nawet 2000 zł. Jeśli ktoś proponuje zabiegi za 500 zł, to można się spodziewać, że stosuje zwykłe, tanie probówki, ograniczające ilość pobranych płytek.

Technika podania

Dr Marek Wasiluk zwraca uwagę jeszcze na jeden aspekt. Jeśli chcemy, aby osocze bogatopłytkowe zadziałało trzeba je podać w odpowiedni sposób. Po pierwsze preparat trzeba podać jak najszybciej (najlepiej do 20 minut od pobrania krwi, maksymalnie do pół godziny). To dlatego, że żywotność stymulatorów w preparacie jest krótka. Ważna jest też technika. Stosowane są trzy sposoby podania – igłą, pistoletem i przez wklepywanie w skórę.

Najmniej komfortowe, choć najskuteczniejsze, jest podawanie igłą.. Przy stosowaniu pistoletu wykorzystuje się połowę preparatu, bo reszta rozlewa się po skórze. Metoda wklepywania, choć najbardziej komfortowa i ostatnio modna po zabiegach typu dermapen, dermaroller, czy laserze frakcyjnym, marnuje jeszcze więcej osocza. Z racji krótkiego żywota aktywnych płytek krwi bezsensowne są wszelkie kremy na bazie osocza bogatopłytkowego. Specjalista przestrzega, aby nie dać się więc zwieść.

ZOBACZ TAKŻE

Wielkanocne wypieki z różanym mazurkiem w roli głównej

Ciasta to nieodłączny element każdych świąt. Deser w postaci pysznego wypieku jest ozdobą i doskonałym finałem wieńczącym świąteczny, rodzinny obiad.…
CZYTAJ

Zmagasz się z trądzikiem? Na te naturalne składniki uważaj!

Podczas nierównej walki z wypryskami coraz częściej szukamy pomocy wśród naturalnych metod. Nie wszystko jednak, co dała nam natura, służy…
CZYTAJ

Zupa chrzanowa z chrupiącymi grzankami

Składniki: - kości wędzone ½ kg - marchew 1 średnia szt. - seler ½ średniej szt. - woda 2l -…
CZYTAJ

Biegnij po sukces z nową kolekcją Kalenji by Decathlon SS18

Bieganie to sport, który sprawia mnóstwo przyjemności. Ale żeby czerpać z niego jak najwięcej radości, szczególnie przy regularnym treningu, warto…
CZYTAJ

Bezpłatne badania w kierunku jaskry w Centrum Mikrochirurgii Oka Laser prof. Jerzego Szaflika

Jaskra to podstępna choroba. Zazwyczaj rozwija się powoli i bezobjawowo, niemal niezauważalnie doprowadzając do nieodwracalnego uszkodzenia wzroku. By temu zapobiec,…
CZYTAJ

Wiosna w gabinecie – podpowiadamy jakie zabiegi wybrać

Brak słońca, wiatr, niskie temperatury nie wpływają korzystnie na nasze zdrowie i wygląd. Na wiosnę wszystko budzi się do życia.…
CZYTAJ

Sportowym krokiem witamy wiosnę, czyli konkurs z markami InMove i NesPharma

Sport to zdrowie. Zwłaszcza jeżeli mamy do niego tzw. zdrowe podejście. Oznacza to między innymi rozsądny wybór odzieży treningowej, w…
CZYTAJ

Codzienna porcja zdrowia – dlaczego warto jeść buraki?

Patrząc na obecny wysyp mód żywieniowych i popularność superfoods, sprowadzanych z najdalszych części globu, chciałoby się rzec: cudze chwalicie, swego…
CZYTAJ

Powiew wiosny w salonach Digel Kolekcja wiosna-lato 2018 już w sprzedaży.

W tym sezonie styliści marki Digel postawili na jasne kolory. Od obowiązkowej obecnie w męskiej szafie bieli, przez pełną paletę…
CZYTAJ

Nie bój się kwasów!

Końcówka zimy i początek wiosny to doskonała okazja do oczyszczenia i rewitalizacji skóry. Spośród wielu profesjonalnych zabiegów złuszczanie kwasami jest…
CZYTAJ

Przebarwienia skóry – problem nie tylko powakacyjny

Przebarwienia na skórze to bardzo częsty kłopot, wbrew pozorom spotykany nie tylko po lecie. Wiele osób przez cały rok boryka…
CZYTAJ

Moda na krótki pazur

Wraz z nowym rokiem powiew świeżości zagościł w świecie stylizacji paznokci. Nadszedł czas kiedy zwracamy uwagę, by to co piękne,…
CZYTAJ


ZDROWIE

VIEW ALL

Biegnij po sukces z nową kolekcją Kalenji by Decathlon SS18

Bieganie to sport, który sprawia mnóstwo przyjemności. Ale żeby czerpać z niego jak najwięcej radości,…
CZYTAJ

Bezpłatne badania w kierunku jaskry w Centrum Mikrochirurgii Oka Laser prof. Jerzego Szaflika

Jaskra to podstępna choroba. Zazwyczaj rozwija się powoli i bezobjawowo, niemal niezauważalnie doprowadzając do nieodwracalnego…
CZYTAJ

Czy maski antysmogowe mogą szkodzić zdrowiu?

Po pierwsze nie szkodzić – to jedna z naczelnych zasad etycznych w medycynie. Powinna ona…
CZYTAJ

Premiera książki Karolina i Maciej Szaciłło pt. Zdrowa tarczyca

Hashimoto dotyka co trzecią kobietę na świecie. Jak rozpoznać, czy jesteś w grupie zagrożenia? Jaką…
CZYTAJ

Aktywna zima – nie daj się przeziębieniu

Zimą szybko zapada zmrok, sypie śnieg, pada deszcz, mróz szczypie w uszy, taka pogoda nie…
CZYTAJ