Pielęgnacja cery tłustej i trądzikowej



Trądzik spędza Ci przysłowiowy sen z powiek? Masz dość krostek szpecących okolice buzi czy pleców? Zamiast stosować mocniejszy makijaż, poznaj przyczyny choroby i dowiedz się, w jaki sposób wyleczyć wspomnianą dolegliwość

Trądzik to jedno z najczęściej występujących schorzeń, dotykające około 80% osób w wieku od 11 do nawet 30 lat. Szczytowy moment zapadalności na tę – bądź co bądź – stosunkowo uciążliwą dolegliwość, przypada pomiędzy 14, a 19 rokiem życia. Sama choroba lokalizuje się z reguły na partiach skóry obfitujących w największą ilość gruczołów łojowych, takich jak twarz, plecy czy też klatka piersiowa.
Przyczyny trądziku

Ciężko jednoznacznie wskazać przyczynę trądziku, gdyż w praktyce do jego powstania przyczynić może się szereg różnego rodzaju czynników, takich jak chociażby nadmierne rogowacenie, przerost gruczołów łojowych wraz z towarzyszącym im łojotokiem, a także m.in. stan zapalny. Co bardzo istotne, na przyrost produkcji łoju ma wpływ dihydrotestosteron czyli w skrócie DHT.

Rodzaje trądziku

Wyróżniamy kilka rodzajów trądziku :
Trądzik zaskórnikowy
Trądzik grudkowo-krostkowy
Trądzik ropowiczy

W momencie gdy mamy do czynienia z łagodną odmianą trądziku, wystarczy podjąć leczenie zewnętrzne polegające na zastosowaniu antybiotyku czy też nadtlenku benzoilu. W przypadku rodzajów trudniejszych do wyleczenia, a więc o złożonym podłożu, polecane jest użycie preparatów powstałych na bazie izotretynoiny.




Czego NIE stosować?
Na czarnej liście preparatów i zabiegów przeciwtrądzikowych znajduje się przede wszystkim ręczne oczyszczanie twarzy oraz wszelkie żele myjące o działaniu wysuszającym. Na szczęście wspomniane produkty i terapie cieszą się obecnie niewielkim zainteresowaniem, co jest zasługą zwiększenia świadomości przyczyn i sposobów leczenia trądziku. Obecnie bowiem do naszej dyspozycji są już profesjonalne serwisy, takie jak chociażby www.znamlek.pl. Na wspomnianej stronie znajduje się zarówno wykaz leków, opinie o lekach, jak i baza leków przeciwtrądzikowych.

Wróćmy jednak do wspomnianej już, czarnej listy preparatów. Na takowej znajdują się również kosmetyki o działaniu antybakteryjnym, które – w przypadku dolegliwości wywołanej zmianami o podłożu hormonalnym – nie tylko nie przyniosą pozytywnych efektów, ale dodatkowo przyczynią się do nadmiernego wysuszenia skóry.

Polecane produkty
Po jakie więc kosmetyki warto sięgnąć? Przede wszystkim te, w których składzie nie znajdziemy alkoholu, gdyż takowy jedynie zwiększy aktywność gruczołów łojowych dodatkowo podrażniając skórę. Absolutną podstawę codziennej pielęgnacji stanowi natomiast łagodny żel oczyszczający. Po umyciu twarzy konieczne jest przetarcie skóry przy użyciu toniku, który zwęzi ujście gruczołów łojowych, a także zadziała odświeżająco. Mniej więcej raz w tygodniu warto również sięgnąć po peelingi enzymatyczne, których zadaniem jest usunięcie martwych komórek naskórka.

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ