Przygotuj swoją skórę zanim zaczniesz się opalać!



Wielkimi krokami zbliża się sezon urlopowy, w związku z tym coraz bardziej wystawiamy skórę na działanie słońca. Czasem myślimy, że tak naprawdę nie istnieje nic prostszego niż opalanie – wystarczy przecież tylko leżeć i czekać, aż skóra nabierze pięknego, złocistego koloru.

Nic bardziej mylnego! Aby opalanie było zdrowe i dało piękne rezultaty, należy pamiętać o kilku zasadach. Opowiada o nich dr Ewa Rybicka z warszawskiej kliniki Estetica Nova.

Przygotuj się!

Odpowiednie przygotowanie skóry przed urlopowymi wyjazdami pomoże zachować ją na dłużej w dobrej kondycji. – Do dwóch-trzech tygodni przed urlopem dobrze jest wykonać mezoterapię. Takie głębokie nawilżenie, przy zachowaniu fotoprotekcji, pozwoli zminimalizować ryzyko uszkodzeń słonecznych – mówi dr Ewa Rybicka.

Na dwa tygodnie przed urlopem możemy również z powodzeniem wykonywać zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Jest to doskonała profilaktyka przeciwzmarszczkowa, bowiem osłabiamy mięśnie, które bezwiednie marszczymy chroniąc wzrok przed słońcem – dodaje.

W czasie ekspozycji na słońce należy uważać z zażywaniem niektórych leków np. antybiotyków – przy ich stosowaniu konieczna będzie dodatkowa fotoprotekcja.  Dobrze jest także zrezygnować z ziół fotouczulających do których należy np. dziurawiec.

Poznaj swój typ

Aby się mądrze, a więc bezpiecznie opalać, należy przede wszystkim znać swój fototyp skóry.

Wyróżniamy 6 fototypów skóry – im jaśniejszy fototyp, tym skóra jest bardziej narażona na oparzenia słoneczne. Osoby z pierwszym fototypem skóry w skali Flitzpatricka (mają z reguły niebieskie oczy, jasne włosy i bardzo jasny odcień skóry) obowiązkowo muszą chronić się przed słońcem, gdyż ich skóra zawsze ulegnie oparzeniu. Przy drugim fototypie należy stopniowo korzystać z kąpieli słonecznych, używać wysokich filtrów (nakładanych na skórę co kilka godzin), korzystać z parasola i chronić skórę ubraniem. W przypadku osób z pozostałymi fototypami skóry (ciemnymi włosami, ciemniejszą karnacją) skóra opala się z łatwością i rzadko ulega oparzeniom. Pamiętajmy jednak, że i w tym przypadku ochrona przeciwsłoneczna w postaci dobrych filtrów i tak jest niezbędna. Zabezpieczy to np. przed przebarwieniami – wyjaśnia dr Rybicka.

Maksymalnie możemy bezpiecznie przebywać na słońcu bez używania filtrów tylko przez 15-20 minut. Tyle wystarczy, aby organizm wytworzył potrzebną dawkę witaminy D.



Wybieraj z głową

Wybór kosmetyków do opalania też nie jest zbyt prosty. Co robić, żeby skutecznie nas chroniły? 

Należy wybierać preparaty zawierające zarówno filtry UVA, jak i UVB, o minimum 30 SPV oraz pamiętać o tym,  że w ciągu dnia musimy powtarzać aplikację filtrów. Dobrze jest, aby preparaty zawierały zarówno fizyczne, jak i chemiczne filtry chroniące nasza skórę – wyjaśnia dr Rybicka.

Środki ostrożności

Oprócz wspomnianej wcześniej fotoprotekcji warto zwrócić uwagę na znamiona. –Te „podejrzane” koniecznie trzeba częściej smarować filtrami UV, a najlepiej zaklejać małymi plasterkami – radzi dr Rybicka. Kiedy skóra ulegnie poparzeniu i jest zaczerwieniona musi być po pierwsze ochłodzona np. należy wziąć zimny prysznic, posmarować skórę balsamem z bepantenem, aloesem lub innym łagodzącym skórę po opalaniu.

– W razie zmian świadczących o oparzeniu wyższego stopnia – takich jak wystąpienia pęcherzy – należy zgłosić się do lekarza, bowiem leki stosowane w takich wypadkach są dostępne na receptę – dodaje.

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ

4 nieoczywiste fakty o diecie ketogennej

Dieta ketogenna najczęściej kojarzy się z siłownią czy odchudzaniem. Tylko 11 proc. Polaków wie, że jest ona niefarmakologiczną metodą leczenia…
CZYTAJ

Radosna Wielkanoc z HARIBO

W czasie Wielkanocy na stołach i w koszyczkach królują kolorowe jajka, kurczaczki i zajączki. Znajdziemy je także w limitowanych produktach…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność,…
CZYTAJ