Płaski brzuch na lato!!!



Większość kobiet marzy aby mieć płaski brzuch, a najlepiej jeszcze gdyby miał ładnie zarysowane mięśnie

Nasuwa się odrazu pytanie jak to zrobić? Aby osiągnąć upragniony efekt trzeba wykonywać proste ćwiczenia, jednak aby były one skuteczne muszą być wykonywane regularnie.

Kilka słów o mięśniach brzucha i nie tylko:

Mięśnie brzucha  zaliczamy do grupy mięśni posturalnych. Mięśnie te odpowiedzialne są za utrzymanie prawidłowej postawy ciała człowieka. Większość z nas mówiąc o mięśniach brzucha, myśli o fantastycznym “efekcie” wizualnym, jednak nie chodzi tutaj tylko o aspekt estetyczny.

Zaniedbanie/osłabienie mięśni posturalnych może doprowadzić do powstania wad naszej postawy.

Mięśnie brzucha nie tylko pozwalają na utrzymanie dobrej sylwetki/postawy ciała, spełniają także inne bardzo ważne funkcje w organizmie np:

Mięśnie brzucha ułatwiają procesy fizjologiczne (wydalanie), duży wpływ mają podczas porodu, ale też i biorą czynny udział w procesie oddychania. Mięśnie brzucha pełnią też funkcję ochronną nażądów wewnętrzych, znajdujących się w jamie brzusznej.

Innymi mięśniami posturalnym są mięśnie grzbietowe. Mięśnie grzbietu są dużo bardziej silniejsze niż mięśnie brzucha. Idealnym ćwiczeniem pozwalającym na ćwiczenie tych dwóch mięśni, są popularne brzuszki.



Jakie mięśnie występują u człowieka w obrębie brzucha?:

Mięsień skośny zewnętrzny brzucha – mieśń skośny znajduje się na bocznej części dolnego odcinka klatki piersiowej i brzucha. Jego przyczepy znajdują się na żebrach i kości biodrowej. Mięsień ten odpowiedzialny jest za skłon tułowia w przód, wykonywane wydechy w trakcie wysiłku fizycznego, zginanie tułowia w bok, oraz skręcanie się w stronę przeciwną.

Mięsień poprzeczny brzucha – mięsień poprzeczny, umiejscowiony jest najgłębiej z pośród wszystkich mięśni brzucha. Nad mięśniem poprzecznym znajduje się mięsień skośny wewnętrzny. Tak jak pozostałe mięśnie brzucha bierze czynny udział  w wykonywaniu wydechu podczas wysiłku fizycznego. Podstawowym zadaniem tego mięśnia jest tworzenie tak zwanej tłoczni brzusznej.

Mięsień prosty brzucha – mięsień prosty rozciąga się od spojenia łonowego aż do mostka. Odpowiedzialny jest za skłon tułowia w przód i wykonywanie wydechu podczas wysiłku fizycznego.

Mięsień skośny wewnętrzny brzucha – mięsień ten prawie w całści przykryty jest przez mięsień skośny zewnętrzny brzucha. Rozciąga się między kością biodrową i pachwina a żebrami. Podobnie jak mięsień skośny zewnętrzny brzucha odpowiada za skłon tułowia w przód i w bok oraz wykonywanie wydechu podczas wysiłku fizycznego.

Gdy opisaliśmy już poszczególne mięśnie, ich działanie i za co odpowiadają, Możesz teraz dobrać odpowiednie ćwiczenia, które pozwolą Ci na ćwiczenie poszczególnych partii ciała.

Aby zwiększyć skuteczność ćwiczeń pamiętaj o tym aby podczas ćwiczeń nogi podczas wyknywania “brzuszków” były uniesione w górze. W tym momencie ćwiczymy nie tylko mięśnie brzucha, ale też mięśnie biodrowe.

Pamiętaj też aby nie zakładać rąk za głowę, zbytni napór na kark może doprowadzić do poważnej kontuzji.

modanaurode.pl - plaski brzuch, cwiczenia, porady

Zaczynamy ćwiczyć!:

Ćwiczenie NR 1:

Kładziemy się na  plecach  nogi mamy ugięte w kolanach, pięty musimy mieć usytuowane jak najbliżej pośladków. Następnie ręce mamy położone  na klatce piersiowej. Zaczynamy wykonywać skłony tułowia w przód. Przy tym ćwiczeniu musimy jednak pamiętając aby nie odrywać od podłogi części lędźwiowej kręgosłupa.

To ćwiczenie pozwala na zaangażowanie takich mięśni jak: mięsień prosty brzucha, mięśnie skośne wewnętrzne, mięśnie skośne zewnętrzne oraz mięśnie poprzeczne.

Ćwiczenie NR 2:

Tak jak w ćwiczeniu NR 1, kładziemy się na plecach zginamy nogi, następnie układamy się na podłodze na jednej stronie tułowia. Ręce trzymamy na klatce piersiowej. Po skosie wykonujemy skłony w przód, najpierw jeden bok tułowia, następnie drugi bok tułowia. Wykonujemy 3 serie po 90 sekund, na każdym boku.

Musimy pamiętać o tym aby efekt naszych ćwiczeń był widoczny musimy wykonywać ćwiczenia regularnie, nie zapominając też o właściwej diecie.

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ