Naturalne sposoby na piękne i czyste włosy



Wszystkie marzymy o pięknych, błyszczących, gładkich, zdrowych włosach – takich, jakie mają modelki w reklamach. Niestety, rzeczywistość bywa okrutna. Niekorzystne czynniki atmosferyczne, przetłuszczanie, farbowanie, modelowanie – wszystko to sprawia, że stan naszych włosów pozostawia wiele do życzenia. Jak sobie z tym radzić?

 

Chemia szkodzi

Wielkie koncerny kosmetyczne prześcigają się we wprowadzaniu na rynek kosmetyków do włosów. Wystarczy spojrzeć na półki: znajdują się na nich całe rzędy przeróżnych szamponów, odżywek, pianek i olejków. Wszystko to, aby nasze włosy lśniły czystością i pięknem. Czy to działa? Nie do końca. Aby się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć w lustro. Im więcej składników chemicznych, tym większe prawdopodobieństwo, że zamiast pomóc, możemy sobie zaszkodzić. Niektóre związki są bowiem bardzo niebezpieczne.

 

Sodium Laureth Sulfate

Czyli w skrócie SLS to popularny składnik, znajdujący się w większości detergentów, w tym szamponów do włosów. Przyjrzyjmy mu się bliżej. Definicja mówi, że Sodium Laureth Sulfate jest „substancją powierzchniowo czynną, składającą się z niepolarnego łańcucha węglowodorowego, mogącą zakotwiczyć się w tłuszczu”, dzięki czemu umożliwia ona usunięcie tłustych substancji z powierzchni skóry, a co za tym idzie – idealnie wkomponowuje się w mydła czy szampony.

Już samo to brzmi groźnie, prawda? Wprawdzie obecnie modne jest krytykowanie wszystkich i wszystkiego oraz doszukiwanie się dziury w całym, zarzuty dotyczące SLS nie są zupełnie bezpodstawne. Istnieje bowiem bardzo wiele specjalistycznych publikacji, dowodzących negatywnego wpływu tego specyfiku na skórę – od zaczerwienienia, poprzez obrzęk i zapalenie, na łuszczeniu kończąc. Warto mieć również na uwadze, że siarczan sodowo-lauretowy może przenikać przez skórę, działa silniej w wysokiej temperaturze oraz jest jedną z najczęstszych dolegliwości skórnych u dzieci.



Zaufajmy naturze

Chociaż brak jest jednoznacznych dowodów, świadczących o tym, że SLS jest rakotwórczy, już sam fakt, że obecność tego związku można wykryć na ciele nawet po pięciu dniach od użycia kosmetyków go zawierających, jest niepokojący. Chemia w codziennym życiu otacza nas z każdej strony, co na pewno nie jest obojętne dla naszego organizmu. Warto więc spróbować zminimalizować jej ilość.

Jak? Na przykład używając naturalnych kosmetyków. Wystarczy spojrzeć na dobroczynne działanie ziół: wyciąg z łopianu wzmacnia cebulki włosowe i odżywia skórę głowy. Podobne efekty daje stosowanie uralskiej lukrecji czy syberyjskiego kachimu. Z kolei olejek toskańskiej oliwy odżywia i nawilża włosy, zaś dziegieć brzozowy usuwa nadmiar sebum, dzięki czemu działa przeciwłupieżowo.

Cykl życia włosa można przedłużyć dzięki używaniu propolisu, czyli balsamu pszczelego. Antyseptycznie natomiast działają liście gorczycy, które ponadto normalizują hydro-lipidowy balans skóry głowy oraz poprawiają wymianę materii.

Szampony dla każdego typu włosów, wolne od niekorzystnych związków chemicznych (w tym wspomnianego już siarczanu sodowo-lauretowego), znaleźć można na stronach z kosmetykami naturalnymi, takich jak triny.pl.

Regularne stosowanie preparatów na bazie naturalnych składników skutkuje znaczną poprawą włosów, które staną się piękne, lekkie i błyszczące, czyli dokładnie takie, na jakich nam zależy.

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ