Melatonina



Co to jest melatonina?

Melatonina jest hormonem, który jest produkowany przez szyszynkę w mózgu. Melatonina zmienia się w 24 godzinnych cyklach i jest sterowana przez nasz zegar biologiczny. Zwykle jej produkcja jest ograniczona, gdy przebywamy w jasnym świetle. Stężenie zwiększa się w nocy. Dlatego jest często nazywana „hormonem ciemności”. Ale w rzeczywistości samo słowo melatonina oznacza „wybielanie skóry”. Wynika to z tego, jak wpływa na skórę u niektórych zwierząt. Ale nie zmienia ona koloru skóry u ludzi. Niektóre rośliny również mają niewielkie ilości melatoniny. Obejmuje to rośliny, których używamy jako pokarm.

 

Gdzie ona się znajduje?

Gdy dostanie się do krwi, melatonina przechodzi do wszystkich części ciała.

Co ona robi?

Melatonina wydaje się być ważna w regulacji wewnętrznego cyklu zegara biologicznego snu i czuwania. Pozostałe właściwości to: przeciwutleniające i wolnorodnikowe, niektórzy twierdzą, że ma antyrakowe i odmładzające efekty, ale nie ma jeszcze żadnego dowodu na to u ludzi.W odniesieniu do snu, poziom melatoniny we krwi zaczyna iść w górę na około 2 godziny przed pójściem spać. Pomaga zasnąć i powoduje, że temperatura ciała obniża się lekko.

Do czego możemy użyć melatoniny?

Melatonina jest używana do leczenia bezsenności. Istnieją dwa sposoby stosowania jej. Pierwszy – jako środek uspokajający, aby czuć się sennym. Jest to najczęściej używana forma. Drugi – pomóc w zresetowaniu wewnętrznego zegara biologicznego do innego czasu, w warunkach, gdzie jesteśmy poza synchronizacją w czasie dnia, jak nagła zmiana strefy czasowej lub zaawansowana czy opóźniona faza snu.

W tych przypadkach leczenie melatoniną często łączy się z terapią światłem. Światło jest stosowane rano (zwykle za pomocą promieniowania na zewnątrz) w przypadku jet lag lub opóźnionej fazy snu lub wieczorem (z wykorzystaniem światła) w przypadku zespołu przyspieszonej fazy snu. Ostatnio syntetyczna forma melatoniny została również opracowana w celu leczenia depresji.



Jakie dawki należy przyjmować?

Dzienne dawki 0,5 mg do 5 mg wydają się skuteczne, chociaż początek snu może wystąpić szybciej przy wyższej dawce. Nie zauważono żadnych korzyści w przyjmowaniu większych ilości.

Kiedy należy wziąć melatoninę?

W przypadku zażycia melatoniny by zasnąć, najlepszy czas (szczególnie przy tabletkach z powolnym uwalnianiem) to około godzina przed pójściem do łóżka. Jednak niektórzy ludzie czują „falę” senności około 20 minut po zażyciu i wtedy najlepiej być już w łóżku. Być może trzeba będzie trochę poeksperymentować , gdyż każdy organizm może reagować inaczej. Porozmawiaj o tym z lekarzem.

Można również przyjmować melatoninę aby wyregulować zegar biologiczny, na przykład gdy przekraczamy strefy czasowe, aby zminimalizować efekt jet lag. Należy połknąć tabletki z melatoniną przed położeniem się spać w miejscu docelowym. Korzyści są większe, gdy przez więcej stref czasowych przebiega trasa i na wschód, bardziej niż na zachód.

Czy są jakieś skutki uboczne?

Melatonina może powodować senność i tak nie powinna być przyjmowana przed rozpoczęciem jazdy samochodem lub obsługą maszyn.Długotrwałe stosowanie melatoniny jest jedynie odpowiednie, jeżeli zażywamy ją z powodu znacznego zaburzenia snu.Skutki uboczne są rzadkie.

Artykuł przygotowany przez dystrybutora oferującego materace do spania, materace lateksowe i inne.

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ