Leczenie trądziku laserem – czy to skuteczna metoda walki z wypryskami?



Skuteczne wyleczenie skóry z trądziku nie jest wcale łatwym zadaniem – to długotrwały proces, który wymaga od nas nie tylko skoncentrowanego działania, ale też dużej dozy cierpliwości. Jak zatem najlepiej leczyć trądzik? Przy pomocy metod farmakologicznych i właściwej pielęgnacji czy może specjalistycznych zabiegów laserowych?

 

Pielęgnacja skóry trądzikowej oraz leczenie antybiotykami

Terapia antybiotykowa, retinoidy i pielęgnacja skóry produktami aptecznymi – jeszcze do niedawna były jedynymi sposobami na pozbycie się trądziku. Połączenie tych kilku metod pozwalało ograniczyć występowanie zmian trądzikowych na twarzy, plecach, dekolcie czy ramionach, ale jednocześnie wywoływały szereg efektów ubocznych, które tylko zniechęcały osoby zmagające się z trądzikiem do przyjmowania takich silnych lekarstw.

Dlatego dziś coraz bardziej popularne stają się zabiegi laserowe, dzięki którym możliwe jest skuteczne wyleczenie trądziku bez pozostawiania wpływu na inne organy, w tym żołądek i wątrobę. Trzeba jednak zaznaczyć, że leczenie laserem może nie sprawdzić się w każdym przypadku – lekarze zalecają go przede wszystkim osobom z trądzikiem o małym oraz średnim nasileniu. Przy intensywnym i rozległym może okazać się, że terapia antybiotykami i retinoidami będzie mimo wszystko niezbędna.

Na czym polega leczenie trądziku laserem?

-Działanie lasera polega na ogrzewaniu obszaru skóry dotkniętej trądzikiem, które niszczy bakterie odpowiedzialne za pojawianie się na skórze stanów zapalnych. Laser, emitując wiązkę światła, prowadzi do natychmiastowej i kontrolowanej wymiany starej i zainfekowanej skóry na nową i zdrową – tłumaczą specjaliści z Kliniki Esteticmed.

Jedna sesja laseroterapii trwa około 15-20 min i w zależności od rodzaju, ilości oraz nasilenia trądziku na skórze, powinna być powtarzana od 3 do 5 razy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że w wyjątkowo trudnych przypadkach, wymagana będzie większa ilość powtórzeń tego zabiegu.

Czy laseroterapia jest bolesna?

Laseroterapia jest właściwie bezbolesna, aczkolwiek w przypadku osób, które wykazują wyjątkową wrażliwość na ból, wyczuwalne mogą być niewielkie kłucia oraz pieczenie. Istnieje jednak możliwość zastosowania znieczulenia miejscowego, które zredukuje ból do minimum. Po zabiegu może wystąpić na skórze lekkie zaczerwienienie, a nawet obrzęk, jednak powinien on ustąpić po kilku dniach.

W przeciągu 24 godzin po laseroterapii zaleca się stosować maść z antybiotykiem oraz przemywanie skóry specjalnym preparatem łagodzącym. Po dwóch dobach warto natomiast zacząć stosować środki przyspieszające regenerację naskórka, a także wodę termalną w celu złagodzenia ewentualnych podrażnień



Zalety zabiegu laserowego

Laseroterapia jest bezpiecznym, a do tego jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się uciążliwego trądziku. Nie tylko redukuje istniejące już zmiany na twarzy, plecach czy dekolcie, ale też zmniejsza ryzyko pojawienia się kolejnych wyprysków. Panie, które zdecydowały się na usuwanie trądziku przy pomocy lasera, zauważyły u siebie znaczną poprawę wyglądu cery – w tym rozjaśnienie i wygładzenie skóry, a także zanik blizn i przebarwień, powstałych w wyniku zmian trądzikowych.

Konsultacja przed leczeniem

Oczywiście laseroterapia wymaga wcześniej konsultacji z dermatologiem – lekarz musi ocenić, czy kondycja naszej skóry pozwala na przeprowadzenie zabiegu. Ważne, by podczas wywiadu lekarskiego specjalista wykluczył wszelkie możliwe przeciwwskazania do jego wykonania np. świeżą opaleniznę, aktywną opryszczkę czy ciążę.

Trzeba też zaznaczyć, że nieprawidłowe użycie lasera może doprowadzić do silnych poparzeń na skórze oraz uszkodzeń w głębokich warstwach naskórka, dlatego tak ważne jest, aby wykonywać go w miejscu, w którym znajdziemy się pod opieką profesjonalistów i doświadczonych lekarzy – zaznaczają specjaliści z Klinik Esteticmed w Częstochowie i Bydgoszczy.

Więcej informacji na temat leczenia trądziku przy pomocy lasera znajdziesz na stronie:

http://www.esteticmed.pl/wskazania/leczenie-tradziku

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ