Leczenie trądziku laserem – czy to skuteczna metoda walki z wypryskami?



Skuteczne wyleczenie skóry z trądziku nie jest wcale łatwym zadaniem – to długotrwały proces, który wymaga od nas nie tylko skoncentrowanego działania, ale też dużej dozy cierpliwości. Jak zatem najlepiej leczyć trądzik? Przy pomocy metod farmakologicznych i właściwej pielęgnacji czy może specjalistycznych zabiegów laserowych?

 

Pielęgnacja skóry trądzikowej oraz leczenie antybiotykami

Terapia antybiotykowa, retinoidy i pielęgnacja skóry produktami aptecznymi – jeszcze do niedawna były jedynymi sposobami na pozbycie się trądziku. Połączenie tych kilku metod pozwalało ograniczyć występowanie zmian trądzikowych na twarzy, plecach, dekolcie czy ramionach, ale jednocześnie wywoływały szereg efektów ubocznych, które tylko zniechęcały osoby zmagające się z trądzikiem do przyjmowania takich silnych lekarstw.

Dlatego dziś coraz bardziej popularne stają się zabiegi laserowe, dzięki którym możliwe jest skuteczne wyleczenie trądziku bez pozostawiania wpływu na inne organy, w tym żołądek i wątrobę. Trzeba jednak zaznaczyć, że leczenie laserem może nie sprawdzić się w każdym przypadku – lekarze zalecają go przede wszystkim osobom z trądzikiem o małym oraz średnim nasileniu. Przy intensywnym i rozległym może okazać się, że terapia antybiotykami i retinoidami będzie mimo wszystko niezbędna.

Na czym polega leczenie trądziku laserem?

-Działanie lasera polega na ogrzewaniu obszaru skóry dotkniętej trądzikiem, które niszczy bakterie odpowiedzialne za pojawianie się na skórze stanów zapalnych. Laser, emitując wiązkę światła, prowadzi do natychmiastowej i kontrolowanej wymiany starej i zainfekowanej skóry na nową i zdrową – tłumaczą specjaliści z Kliniki Esteticmed.

Jedna sesja laseroterapii trwa około 15-20 min i w zależności od rodzaju, ilości oraz nasilenia trądziku na skórze, powinna być powtarzana od 3 do 5 razy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że w wyjątkowo trudnych przypadkach, wymagana będzie większa ilość powtórzeń tego zabiegu.

Czy laseroterapia jest bolesna?

Laseroterapia jest właściwie bezbolesna, aczkolwiek w przypadku osób, które wykazują wyjątkową wrażliwość na ból, wyczuwalne mogą być niewielkie kłucia oraz pieczenie. Istnieje jednak możliwość zastosowania znieczulenia miejscowego, które zredukuje ból do minimum. Po zabiegu może wystąpić na skórze lekkie zaczerwienienie, a nawet obrzęk, jednak powinien on ustąpić po kilku dniach.

W przeciągu 24 godzin po laseroterapii zaleca się stosować maść z antybiotykiem oraz przemywanie skóry specjalnym preparatem łagodzącym. Po dwóch dobach warto natomiast zacząć stosować środki przyspieszające regenerację naskórka, a także wodę termalną w celu złagodzenia ewentualnych podrażnień



Zalety zabiegu laserowego

Laseroterapia jest bezpiecznym, a do tego jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się uciążliwego trądziku. Nie tylko redukuje istniejące już zmiany na twarzy, plecach czy dekolcie, ale też zmniejsza ryzyko pojawienia się kolejnych wyprysków. Panie, które zdecydowały się na usuwanie trądziku przy pomocy lasera, zauważyły u siebie znaczną poprawę wyglądu cery – w tym rozjaśnienie i wygładzenie skóry, a także zanik blizn i przebarwień, powstałych w wyniku zmian trądzikowych.

Konsultacja przed leczeniem

Oczywiście laseroterapia wymaga wcześniej konsultacji z dermatologiem – lekarz musi ocenić, czy kondycja naszej skóry pozwala na przeprowadzenie zabiegu. Ważne, by podczas wywiadu lekarskiego specjalista wykluczył wszelkie możliwe przeciwwskazania do jego wykonania np. świeżą opaleniznę, aktywną opryszczkę czy ciążę.

Trzeba też zaznaczyć, że nieprawidłowe użycie lasera może doprowadzić do silnych poparzeń na skórze oraz uszkodzeń w głębokich warstwach naskórka, dlatego tak ważne jest, aby wykonywać go w miejscu, w którym znajdziemy się pod opieką profesjonalistów i doświadczonych lekarzy – zaznaczają specjaliści z Klinik Esteticmed w Częstochowie i Bydgoszczy.

Więcej informacji na temat leczenia trądziku przy pomocy lasera znajdziesz na stronie:

http://www.esteticmed.pl/wskazania/leczenie-tradziku

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ