Kiedy najlepiej rozpocząć walkę ze zmarszczkami i który z zabiegów jest do tego najlepszy? – radzi dr n. med. Iwona Chlebińska.



Po ukończeniu 25 roku życia na powierzchni skóry zaczynają być zauważalne oznaki starzenia się. Z upływem czasu procesy regeneracyjne zachodzące w skórze stają się wolniejsze i jej struktura ulega osłabieniu. Ilość substancji, dzięki którym skóra jest jędrna i gładka, zaczyna się zmniejszać. Jest to spowodowane oddziaływaniem czynników zewnętrznych na przebieg naturalnego procesu starzenia się organizmu.

 

Rodzaje zmarszczek

Jedną z najbardziej zauważalnych oznak starzenia się skóry są zmarszczki, które są efektem upływającego czasu. Proces starzenia się obniża w naszym organizmie poziom substancji, tj. kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, dzięki którym skóra jest jędrna oraz gładka. Na skórze pojawiają się zmarszczki, które można podzielić na 3 grupy: płytkie/głębokie, statyczne/dynamiczne (mimiczne) i postarzające/obojętne.

Ilość zmarszczek, jak i rodzaj naszej skóry jest uwarunkowana genetycznie. Ogólnie zasada poprawy zmarszczek polega na tym, że dynamiczne się blokuje, a fałdy – wypełnia. Preparaty stosuje się adekwatnie do rodzaju zmarszczek. Do dynamicznych wykonuje się blokadę ruchową, czyli botulinę, której działanie polega na przejściowym ograniczeniu ruchu mięśni twarzy. Iniekcje toksyny botulinowej najczęściej stosuje się je na czole i wokół oczu.

Służą zmniejszeniu zmarszczek powodowanych mimiką twarzy. Efekt mija po kilku miesiącach, a zabieg trzeba powtarzać, aby utrzymać jego rezultat. Natomiast do ubytków stosuje się iniekcje wypełniaczy – ich celem jest wypełnienie zmarszczek i ujędrnianie skóry, najczęściej przy użyciu kwasu hialuronowego.



Zmarszczki dynamiczne vs statyczne

Małe niedobory wypełnia się lżejszym kwasem, powierzchownie, głębsze – gęściejszym. Do dynamicznych zmarszczek najlepiej nadają się preparaty lekkie i giętkie, które pod powierzchnią skóry same się rozprowadzają, np. Teosyal Redensity II.

To idealny preparat do stosowania w okolicach oczu, gdzie skóra jest bardzo cienka, pomarszczona, często występuje sinawe zabarwienie oraz widoczne są przebijające przez skórę naczynia, nakłuwanie może być niebezpieczne. Preparat ten doskonale nadaje się do ujędrnienia, odżywienia, napięcia skóry oraz zniwelowania ciemnego koloru w oczodole. Zabiegi, by utrzymać napięcie i elastyczność skóry, należy powtórzyć kilka razy w odstępach miesięcznych.

Na zmarszczki statyczne w ofercie szwajcarskiej firmy Teoxane znajdziemy całą gamę produktów do wypełnień, od First Line do Ultimate oraz RHA 2 do 4. Preparaty te można ze sobą łączyć oraz stosować w różnych strefach twarzy. Zasada jest jedna: nie za dużo, ponieważ preparat może powiększyć swoją objętość i stać się widoczny, zwłaszcza wtedy kiedy stosujemy go, np. pod okiem, na czole lub skroni.

Im wcześniej tym lepiej

Im wcześniej zaczniemy dbać o skórę tym lepiej będziemy wyglądać na starość. Uzupełnienie drobnych zmarszczek jest prostsze niż zrobienie uzupełnienia na obszarze całej twarzy. Badania medyczne wykazały, że stosowanie produktów do pielęgnacji skóry, zawierających kwas hialuronowy może znacznie zwiększyć efekty zabiegów wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym, jeżeli produkty te stosuje się regularnie przez dłuższy czas po zabiegu.

Najlepsze zabiegi, które poleca się dla młodych osób to rewitalizacja oraz odnowienie napięcia całej skóry z wykorzystaniem Teosyal Redensity. Dla starszych osób sprawdzi się wypełnienie z wykorzystaniem preparatu Teosyal Global Action lub Deep Lines.

 

O marce

Od 12 lat firma TEOXANE dostarcza pacjentom na całym świecie innowacyjne rozwiązania w zakresie poprawy kondycji skóry. Wszystkie produkty są opracowywane w laboratoriach TEOXANE Laboratories w Genewie, skąd trafiają na rynek 90 krajów świata. TEOSYAL to szeroka gama preparatów na bazie kwasu hialuronowego przeznaczonych m.in. do wypełnień ust, fałd nosowo-wargowych, zmarszczek, a także zabiegów wolumetrycznych. Nowością na rynku jest linia preparatów dedykowanych najbardziej dynamicznym obszarom twarzy – TEOSYAL RHA, a także bogata linia kosmeceutyków. W Polsce produkty TEOSYAL są dostępne od 2006 r. Ich wyłącznym dystrybutorem jest firma NewDerm sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie. www.newderm.pl

dr_n_med_Iwona_Chlebinska

Ekspert:

Dr n. med. Iwona Chlebińska

– absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (1996), ukończyła specjalizację z chorób wewnętrznych i nefrologii. Stypendystka stypendium naukowego w Japonii w Hamamatsu.

Obroniła doktorat w 2007 roku. Od 2006 r. zajmuje się medycyną estetyczną, od kilku lat jest trenerem, prowadzi szkolenia. Członek Towarzystwa Lekarzy Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Pracuje w prywatnym gabinecie LekMed przy ul. Ogrodowej 19 w Białymstoku.

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ