Jak zostać psychologiem policyjnym?



Psycholog, który jest zatrudniony przez policję musi wykazywać się kluczowymi umiejętnościami i cechami. Na przykład, psycholog ten musi posiadać doskonałe umiejętności analityczne, obserwacyjne i komunikacyjne.

 

Wynika to z tego, iż psycholodzy policyjni zbierają wywiady od osób podejrzanych, świadków itp., a oprócz tego muszą przygotowywać raporty i pracować z ludźmi pochodzącymi z różnych środowisk. Psycholog policyjny musi być dojrzały i cierpliwy, gdyż ma do czynienia z osobami borykającymi się z problemami psychicznymi lub dopuszczającymi się przestępstw. Wreszcie, muszą przestrzegać etyki zawodowej, gdyż mają do czynienia z poufnymi i tajnymi informacjami.

Psycholog policyjny tak jak inni praktykujący psycholodzy, musi uzyskać dyplom wyższej uczelni. Psychologiem policyjnym możne być policjant, oraz cywil. W przypadku służby cywilnej przeprowadza się konkurs – zależnie od specyfiki stanowiska – wybiera się tych kandydatów, którzy mają o odpowiednie wykształcenie i doświadczenie zawodowe.

Praca psychologa w policji wiąże się zarówno z pomocą terapeutyczną dla policji jak i z udziałem w procesie przesłuchiwania oskarżonych, zbieraniem dowodów w śledztwie i innymi sprawami związanymi z pracą na posterunku policji.

Po reformie w 1999 w każdym z województw i w każdej komendzie głównej powstały tzw. zespoły psychologów. Zespoły te przekształcały się w sekcje, zaś sekcje w wydziały. Teraz funkcjonują trzy wydziały psychologów (KWP w Łodzi, KSP oraz KGP), oraz dwa zespoły psychologów (KWP Gorzów Wielkopolski oraz Kraków), zaś reszta to sekcje.

Psycholodzy policyjni to zazwyczaj funkcjonariusze, którzy ukończyli studia magisterskie z psychologii. Rzadziej są to cywile. Zarobki psychologów policyjnych są ustalane w ten sam sposób, pozostałych policjantów. W sekcji psychologów jest kilka grup zaszeregowania, co pozwala na to by zachować drogę awansu, lecz zadania policyjnego psychologa nie wiąże się z przynależnością do poszczególnych grup.

Jak zacząć naukę aby zostać psychologiem w policji?

Dla przyszłych psychologów najlepsze jest liceum. Wpierw trzeba jednak skończyć gimnazjum. Potem kontynuować naukę w liceum ogólnokształcącym na profilu polski – historia lub biologia- geografia. Pod koniec nauki w liceum trzeba napisać maturę z polskiego, angielskiego i najlepiej z biologii i z historii.

Ewentualnie można zdawać fizykę i geografię( ale najlepiej spojrzeć na kryteria przyjęć na kierunek -psychologia). Po zdanej maturze przyszły psycholog musi złożyć dokumenty na uczelnię ( na uniwersytet albo do prywatnej szkoły -w prywatnej szkole płaci się czesne).

Studia z psychologii trwają 5 lat. Po ich ukończeniu uzyskuje się tytuł magistra psychologii. Oprócz tego trzeba odbyć staże, szkolenia gdyż w tej dziedzinie ważne jest dokształcanie. Można poza tym pójść do 4-letniej szkoły psychoterapii, odbyć tam szkolenia oraz zdać certyfikacyjny egzamin i zostać psychoterapeutą.



Zadania psychologa policyjnego

Głównym zadaniem psychologów policyjnych jest umożliwienie policjantom oraz innym pracownikom skorzystania z pomocy psychologicznej i pomocy psychoterapeutycznej. Najważniejszym jest to, by policjanci:

  • mieli dobry kontakt z psychologiem,
  • swobodnie mówili o problemach
  • budowali pozytywne relacje

Pod opiekę psychologiczną pracownik Policji może trafić wtedy gdy:

  • zgłosi się sam,
  • wyśle go do psychologa przełożony
  • sam psycholog zainicjuje spotkanie po uzyskaniu informacji o kryzysowej sytuacji związanej z policjantem.

Nawet w przypadku skierowania po poradę, policjant musi wyrazić zgodę. Z doświadczenia psychologów z KGP, czyli Komendy Głównej Policji wynika, że zazwyczaj policjanci i pracownicy z Policji sami zgłaszają się po porady , bez żadnych wpływów.

Psycholodzy policyjni zajmują się działalnością profilaktyczną oraz edukacyjną W policji realizowano już programy z zakresu :

  • przeciwdziałania problemom alkoholizmu,
  • przeciwdziałania przemocy w domu w rodzinach policyjnych,
  • profilaktyki stresu.

Bardzo często psycholodzy policyjni uczestniczą:

  • w akcjach policji,
  • konsultują przeprowadzane negocjacje policyjne,
  • w szkoleniach dla policjantów, np. z zapewniania bezpieczeństwa w czasie imprez masowych.

Psycholodzy policyjni przygotowują portrety psychologiczne przestępców, co jest pomocne przy ich ujęciu. Poprzez analizę materiałów z danej sprawy i w zależności od zdobytych informacji psychologowie mogą określić hipotetyczne cechy oraz zachowania sprawców: wiek, płeć, doświadczenia przestępcze, pozycję społeczno–materialną, wykształcenie, oraz sytuację rodzinną i osobowościowe cechy sprawcy (w tym typ osobowości i skłonność do zachowań agresywnych itp.). Wyjaśniają też związek osobowości sprawcy z czynem karalnym. Zazwyczaj na życzenie sędziego albo prokuratora, biorą udział w postępowaniu w kolejnych jego etapach.

Specjalizacje psychologów policyjnych

Specjaliści z zakresu psychologii policyjnej stosowanej wspierają policjantów w śledztwie – dokonują analizy materiałów operacyjnych i materiałów procesowych. Tworzą psychologiczne profile nieznanych sprawców przestępstw, szczególnie zabójstw, gwałtów i podpaleń, oraz tworzą osobowe charakterystyki podejrzanych.

Psycholodzy policyjni pomagają w opracowaniu taktyki operacyjno-rozpoznawczych oraz dochodzeniowo-śledczych, czynności lub pomagają w typowaniu sprawców.

Psycholodzy z zarządzania zasobami ludzkimi w policji zajmują się szeroko rozumianą psychologia pracy i menadżerską i psychologią związaną z organizacją pracy. Psycholodzy ci zajmują rekrutacją oraz selekcją funkcjonariuszy do służby poszczególne stanowiska, a także zarządzaniem kompetencjami, oceną i rozwojem funkcjonariuszy, ale szkoleniami np. z miękkich kompetencji kierowniczych.

W przypadku trzeciej specjalizacji psychologów policyjnych – opieki psychologicznej oraz psychoedukacji, osoby te pomagają pracownikom policji w kryzysowych sytuacjach, a więc w szeroko pojętym odreagowywaniu sytuacji stresowych które są związane z wykonywaniem zawodu policjanta.

Małgorzata Ignaszak

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez Małgorzatę Ignaszak z SUI Psychologia Coaching z Poznania.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ