Jak działają perfumy?



Nagle polubiłaś perfumy, chociaż ich zapach z początku Ci nie odpowiada? Paradoksalnie jest w tym sporo logiki. Odkrywanie nowych perfum jest niezwykle tajemnicze – otwieranie nowego flakonika jest jak podróż w ekscytującą, aromatyczną podróż. Każdy zapach inaczej pachnie, gdy jest we flakoniku, inaczej, gdy rozpylisz go na bibułkę, a jeszcze inaczej, gdy połączy się z Twoją skórą. Jak działają perfumy?

 

Od serca do głowy

Jeśli zapach dobierasz, wąchając perfumy po naniesieniu ich na ręku lub we flakonie – popełniasz błąd. Perfumy nie pachną przez cały czas tak samo. Ich zapach wydziela się w czterech fazach. Aby lepiej to zobrazować, posłużmy się

pięknych kwiatowo-orientalnym zapachem:

Otwarcie flakonika

Na krótki moment poczujesz zapach kwiatowy zdominowany przez zawarty w perfumach alkohol. To zjawisko normalne – dlatego nie powinno się sugerować tym pierwszym wrażeniem po spotkaniu z nowymi perfumami.

Nuty głowy

To zespół zapachów, które będziesz odczuwać przez około kwadrans po rozpyleniu na ciało. Jest zwykle przeznaczony tylko dla Ciebie i najbliższej osoby, więc powianiem wprowadzać Cię w dobry nastrój. W przypadku perfum Chloe z 2015 roku jest to świeży, rześki zapach cytrusowo-kwiatowy cytryny i bergamotki, który równoważy subtelny aromat magnolii.



Nuty serca

Po około 15 minutach zaczniesz odczuwać tzw. serce perfum. Zespół zapachów utrzymuje się zwykle do 3 godzin. I tak nasza Chloe jest niezwykle kobieca i subtelna. Pachnie zroszoną białą różą i gardenią. Zapachy kwiatowe są najbardziej klasyczne – pasują więc nie tylko na randkę, ale i na co dzień.

Specjaliści od savoir-vivre’u twierdzą, że jeśli dominuje w nich kwiat o zapachu delikatnym i subtelnym jak róża, perfumy będą pasować również osobom na kierowniczym stanowisku. Jedno jest pewne – nie jest to zapach nudny, ponieważ echa cytrusów nadają mu lekkości.

Więcej o doborze perfum kwiatowych przeczytasz tutaj:

Głębia perfum

Nuty bazy, czyli tzw. głębia, to zapach, który będziesz odczuwać przez wiele godzin, a nawet dni, jeśli skropisz perfumami ubranie. W Chloe wyczujesz akordy piżma i romantycznych kwiatów bawełny, które utrwalają zapach. Dają one wrażenie „miękkości” i czystości. Zapach jest świeży i idealny na lato.

Jak dobierać perfumy?

Jeśli masz swój ulubiony zapach i chcesz spróbować czegoś nowego, sprawdź zawartość swoich perfum. Na pewno jeden akord jest w nich dominujący. Szukaj perfum w swoich ulubionych kategoriach zapachowych. Może to być kompozycja kwiatowa, drzewna, orientalna lub cytrusowa. Mogą być to również nuty mieszane.

Nie warto też sprawdzać flakoniki w perfumerii „na ręce” i kupować ich od razu – podczas jednej wizyty nie powinno się sprawdzać więcej niż trzech zapachów, ponieważ nie jest się wówczas w stanie prawidłowo ocenić ich zapachy. Dlatego sięgając po nieznane perfumy, warto najpierw uzyskać informacje o ich strukturze zapachowej. Wtedy łatwiej dobrać nutę do własnych upodobań, pory roku, stroju i okazji.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ