Jak działa suchy szampon do włosów?



Częste mycie włosów jest problemem dla wielu kobiet, zwłaszcza, jeśli są aktywne, mają długie i szybko przetłuszczające się włosy. Aby wydłużyć odstępy pomiędzy kolejnym myciem włosów można zastosować suchy szampon. Jak on działa?

 

Nowość na polskim rynku

Suchy szampon do włosów na polskim rynku kosmetycznym nie jest jeszcze tak popularny jak chociażby w Niemczech. Znajdziemy go jednak na półkach w drogeriach i marketach. Jest to produkt przeznaczony do różnego typu włosów, którego zadaniem jest odświeżenie fryzury.

Niezależnie od tego, jaki kosmetyk wybierzemy, każdy suchy szampon działa mniej więcej tak samo. Po spryskaniu włosów, zawarta w produkcie skrobia, zaczyna natychmiastowo absorbować nadmiar sebum. Dzięki temu sprawiają wrażenie bardziej świeżych i puszystych, jak po umyciu konwencjonalnymi kosmetykami.

W rzeczywistości suchy szampon nie oczyszcza włosów z sebum i zabrudzeń, ponieważ nie myje ich, a tylko poprawia ich wygląd na kilka godzin czy co najwyżej na 1-2 dni.



Czy suchy szampon niszczy włosy?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, mitem są przesłanki mówiące o tym, że wykorzystując suchy szampon do włosów niszczymy ich strukturę. Nic podobnego – o ile kosmetyk ten jest stosowany okazjonalnie i w rozsądnych ilościach. Nie należy go nakładać na czuprynę każdego dnia, ponieważ będzie prowadził do wysuszenia czy nawet przesuszenia włosów. Może też podrażnić skórę głowy i cebulki, prowadząc do ich osłabienia i wypadania. Jeśli będziemy jednak stosować kosmetyk zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na ulotce lub etykiecie opakowania, na pewno nic takiego się nie stanie.

Taki specyfik można kupić w dobrze zaopatrzonych drogeriach, a w swojej ofercie ma go między innymi firma Syoss, specjalizująca się w produktach do mycia, pielęgnacji i stylizacji włosów.  Korzystając z suchego szamponu sięgnijmy po ten kosmetyk, który adresowany jest do naszego typu włosów. Przy cienkich i oklapniętych włosach najlepiej sprawdzi się szampon suchy z efektem push-up, podnoszący włosy ku górze. Jeśli mamy problem z mocno przetłuszczającymi się włosami, najlepszy będzie dla nas specyfik do włosów skłonnych do łojotoku.

Zastosowanie suchego szamponu działa podobnie jak użycie lakieru do włosów. Wystarczy spryskać nim wyszczotkowane włosy. Za każdym rozpyleniem szamponu należy mocno wstrząsnąć jego pojemnikiem, aby skrobia trafiła do dyszy i znalazła się na włosach. Po skorzystaniu z suchego szamponu należy ponownie wyszczotkować włosy, aby usunąć nadmiar produktu.

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ