Dla włosów ekstrakt ze skrzypu i innych roślin



Ekstrakt ze skrzypu polnego jest prawdziwą skarbnicą potasu i łatwo przyswajalnej krzemionki, które stanowią cenny budulec włosa. Wzmacnia on i uelastycznia strukturę włosa hamując jego wypadanie. Jednak warto, aby szampon i odżywka uzupełnione były także o wyciągi z żeń-szenia, brzozy, pokrzywy, kiełków soi i pszenicy, a także o pantenol.

Krzem i potas w skrzypie na włosy.

Nazwa rośliny pochodzi od charakterystycznego dźwięku skrzypnięcia, który pojawia się w momencie nadepnięcia na nią. Dźwięk ten spowodowany jest wysyceniem ścian komórkowych skrzypów, krzemionką, czyli ditlenkiem krzemu. Stanowi ona 20% spośród związków krzemu, jakie obecne są w roślinie i co ważne, jest rozpuszczalna w wodzie.

Dzięki temu zioło to jest prawdziwą skarbnicą łatwo przyswajalnej krzemionki, co pozwala wykorzystać je w medycynie i kosmetyce. Krzem ponadto pełni ważną rolę w procesie tworzenia tkanki łącznej, keratyny i kolagenu, czyli istotnych składników włosów.

Jednak skrzyp polny to bogate źródło także innej soli mineralnej, a mianowicie potasu. Jest on, od wieków, znanym źródłem urody. W przypadku odpowiedniego poziomu tego pierwiastka w organizmie, skóra jest właściwie nawilżona. Natomiast jego braki powodują nie tylko przesuszenie i łuszczenie się skóry, ale także matowienie. Obydwa te pierwiastki zapobiegają nadmiernemu wypadaniu, łamliwości, siwieniu i rozdwajaniu się końcówek włosów, a także odpowiadają za ich połysk.

Inne ekstrakty roślinne dla zdrowych włosów.

Warto, aby szampon i odżywka do włosów, oprócz ekstraktu ze skrzypu polnego, uzupełnione były również o wyciąg z:

– Żeń-szenia

Dzięki zawartości ponad 200 substancji biologicznie czynnych, wyraźnie wzmacnia i regeneruje włosy oraz dostarcza cebulkom energię, zapewniając witalność i naturalny blask. Poprawia cyrkulację substancji odżywczych, dzięki czemu wzmacnia macierz włosa. Ekstrakt z jego korzenia zarówno przyspiesza porost włosów, jak i zapobiega ich wypadaniu.



– Brzozy

Substancje aktywne wyciągu z kory brzozy posiadają właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu stosuje się go przy łupieżu. Ekstrakt ten wzmacnia cebulki włosów, stymuluje odrost włosów np. w przypadku łysienia plackowatego czy po porodzie. Poza tym działa oczyszczająco i regenerująco, nadając włosom witalności. Dzięki niemu włosy stają się gładkie i sprężyste.

– Pokrzywy

Reguluje pracę gruczołów łojowych, przez co włosy mniej się przetłuszczają, dlatego jest pomocny w walce z łupieżem i łojotokiem. Do tego wzmacnia cebulki włosów, dzięki czemu sprzyja ich wzrostowi i gęstości. Jeżeli używamy kosmetyku zawierającego wyciąg z tej rośliny, poprawi się stan nie tylko naszych włosów, lecz także skóry głowy, o której często zapominamy.

– Kiełków soi i pszenicy

Dostarcza energii niezbędnej do syntezy składników budulcowych włosów, czyli protein. Rewitalizuje wzrost włosów, dzięki czemu zapobiega i opóźnia proces ich starzenia się. Kiełki obydwu tych roślin są bogatym źródłem potasu, dlatego przeciwdziałają wypadaniu włosów.

Pantenol.

Oprócz wyciągów roślinnych, kosmetyki do włosów zawierać powinny pantenol, czyli prowitaminę B5. Nawilża on włókno włosowe, czyni włosy podatnymi na czesanie, zmniejsza ich skłonność do rozdwajania, poprawia stan uszkodzonych włosów, pogrubia je oraz łagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia skóry.

Na polskim rynku dostępny jest szampon i odżywka marki Pokrzepol, które zawierają ekstrakt ze skrzypu polnego, kiełek soi i pszenicy, a także pantenol. Oprócz tego szampon zawiera wyciąg z żeń-szenia, natomiast odżywka z brzozy i pokrzywy. Skojarzone działanie substancji aktywnych, które zawarte są w tych ekstraktach sprawia, że włosy odzyskują zdrowy wygląd i powstrzymane zostaje ich wzmożone wypadanie. Dlatego przeznaczone są szczególnie do pielęgnacji włosów osłabionych i wypadających.

Kosmetyki te zawierają w swoim składzie naturalne wyciągi roślinne, od pokoleń stosowane do poprawiania kondycji włosa. Szampon dodatkowo posiada optymalnie zrównoważoną kombinację substancji myjących, odżywka natomiast unikatową bazą kondycjonującą, która pokrywa powierzchnię włosa nie obciążając go.

Szampon Pokrzepol nawilża, uelastycznia i wygładza włosy, a także zmniejsza ich łamliwość i skłonność do rozdwajania się. Przeznaczony jest do codziennej pielęgnacji włosów, z kolei odżywkę tej marki stosuje się 2-3 razy w tygodniu. Należy nanieść ją na wilgotne i czyste włosy, wetrzeć w skórę głowy, a następnie rozprowadzić po całej długości włosów. Aby uzyskać najlepszy rezultat należy, po wmasowaniu obydwu produktów w skórę głowy, pozostawić na włosach przez kilka minut, po czym spłukać.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ