Cera naczynkowa – zimowa pielęgnacja



To mit, że czerwone policzki zimą to zdrowy objaw. Świeże i chłodne powietrze może dodawać cerze blasku, jednak w większości przypadków mróz szkodzi naszej skórze. Zimny wiatr, częste zmiany temperatury, ogrzewanie – to głowni winowajcy rozszerzonych naczynek. Jak zapobiegać zaczerwienieniom i pozbyć się uporczywych plam?

Cera naczynkowa zimą

O ten rodzaj cery należy dbać przez cały rok. Odpowiednie kosmetyki, dieta, zmiana nawyków – to podstawa. Na co zwrócić jednak szczególną uwagę podczas zimowej pielęgnacji skóry skłonnej do tzw. pajączków?

– Zima jest szczególnie trudną porą roku dla cery naczyniowej. Czynniki klimatyczne odgrywają kluczową rolę w tworzeniu się teleangiektazji. Dlatego też o tej porze roku należy unikać nadmiernej ekspozycji twarzy na mróz i wiatr. Jeśli chodzi o temperaturę w pomieszczeniach, to nie powinna ona przekraczać 19–21 C.

Warto również pamiętać, że picie rozgrzewających napojów ma niekorzystny wpływ na naczynka. Osoby, które wybierają się na narty, powinny unikać ekspozycji na promieniowanie UV oraz zabezpieczyć twarz krem z filtrem. Bardzo ważne jest, aby codziennie przed wyjściem z domu nałożyć odpowiedni krem dla cery naczynkowej.

Podczas jego zakupu zwrócimy uwagę na skład. Kosmetyk powinien zawierać m.in.: wit. C i K, miłorząb japoński, który uelastycznia ściany naczyń krwionośnych, krwawnik oraz kasztanowiec uszczelniający i wzmacniający naczynka – mówi Katarzyna Brzozowska, kosmetolog Body Care Clinic w Katowicach.

Należy pamiętać również o diecie, która powinna być bogata w owoce i warzywa. Zimą warto korzystać z mrożonek. Dodatkowo można stosować suplementacje: Wit.C,B2, PP, rutozyd, skrzyp polny.

Bomba witaminowa dla skóry naczyniowej

Wrażliwa cera naczynkowa potrzebuje wyjątkowej pielęgnacji, szczególnie w chłodne dni. Najważniejsze jest dostarczenie jej właściwych substancji odżywczych i regenerujących. W ten sposób możemy wzmocnić ściany naczyń, a tym samym zapobiec ich rozszerzaniu.

– Najskuteczniejszym sposobem, by dostarczyć skórze witamin oraz mikroelementów, jest mezoterapia mikroigłowa i bezigłowa, które idealnie sprawdzą się w przypadku skóry naczyniowej. Zabiegi różnią się od siebie metodą aplikacji.

W przypadku mezoterapii bezigłowej „koktajl witaminowy” przeznaczony do wzmocnienia naczyń wprowadzany jest w głąb skóry za pomocą specjalnej głowicy emitującej impulsy elektromagnetyczne. Natomiast druga metoda polega na aplikacji składników odżywczych za pomocą specjalnego urządzenia wyposażonego w kilkadziesiąt mikroigiełek. W obydwóch przypadkach użyjemy preparatów zawierających m.in. witaminy C, PP i K, które wzmocnią ściany naczyń krwionośnych – mówi kosmetolog.

Ekspresowe zamykanie naczynek

Co zrobić, by zamknąć naczynka, które uległy już uszkodzeniu? W tym przypadku idealnie sprawdzi się zabieg urządzeniem przeznaczonym do termokoagulacji. Polega ono na dostarczeniu kontrolowanej dawki energii o wysokiej częstotliwości do drobnych naczyń krwionośnych, powodując ich zamknięcie i zniknięcie

– Do zabiegu używamy bardzo cienkiej, niklowej igły, za pomocą której możemy działać bardzo precyzyjne na pojedyncze naczynka. Podczas wizyty wprowadzamy jej końcówkę nad naczynko, tuż pod naskórek. W ten sposób dostarczone ciepło powoduje jego zamknięcie. Ilość zabiegów, jaką musimy wykonać, zależy od wielkości oraz ilości rozszerzonych naczyń krwionośnych.

Co ważne, pierwszy efekt widoczny jest od razu po pierwszej wizycie. Jedną z ważniejszych zalet zabiegu jest również to, że możemy wykonywać go przez cały rok bez względu na stopień ekspozycji na światło słoneczne, a po wizycie jesteśmy w stanie bez problemu wrócić do codziennych obowiązków. Urządzenie może być stosowane dla większości rodzajów skóry po indywidualnej konsultacji – zapewnia Brzozowska.



Usuwanie rumienia

Zaczerwienienia na twarzy najczęściej spowodowane są zmianami we włosowatych naczyniach krwionośnych, które rozszerzają się zimą pod wpływem takich bodźców jak mróz, chłodny wiatr oraz gorące powietrze z termowentylatora. Plamy pojawiają się głównie w okolicach nosa, policzków i brody.

– Brak ekspozycji skóry na silne promieniowanie UV zimą, to dobry moment na wykonanie zabiegów laserowym pomagającym usunąć rumień. Do usunięcia drobnych naczynek powierzchownych użyjemy urządzenia X-lase z głowicą CPL. Wytwarza ona silne wiązki światła, które docierają w głąb naczyń i są tam pochłaniane przez barwnik krwinek czerwonych. Następnie pod wpływem wydzielanego ciepła drobne naczynka obkurczają się i zamykają – wyjaśnia ekspertka Body Care Clinic.

Długość terapii rumienia zależy od nasilenia problemu. Efekty mogą być widoczne po pierwszym zabiegu, jednak do całkowitego pozbycia się problemy wystarczy średnio od 3 do 6 wizyt.

Laser do zadań specjalnych

Twarz oraz dekolt to nie jedyne miejsca, gdzie mogą występować pajączki. Równie często pojawiają się one na nogach. Niestety zimą często bagatelizujemy ten problem, zakrywając zmiany długimi spodniami, czy grubymi rajstopami. To błąd! Pozbycie się widocznych naczyń na udach czy łydkach nie musi wiązać się ze skomplikowanymi zbiegami, dlatego warto pozbyć się ich jeszcze na długo przed sezonem letnim.

– Jednym z rewolucyjnych rozwiązań do walki z naczyniami w okolicach nóg jest laser Nd-Yag, który jest bardzo skuteczną alternatywą dla mikroskleroterapii. Idealnie sprawdzi się również jako uzupełnienie skleroterapii większych naczyń.

Ze względu na długość fali emitowanego światła laser ten ma dużą głębokość penetracji, przez co doskonale radzi sobie z naczyniami o dużych średnicach. Urządzenie wykorzystuje zjawisko fototermolizy, czyli destrukcji termicznej tkanek, temperatura krwi podnosi i powoduje zniszczenie ścian naczynia, bez uszkodzenia naskórka. Energia lasera jest dostarczana do skóry za pomocą precyzyjnego aplikatora – wyjaśnia kosmetolog.

Pamiętajmy, że jeśli zauważymy, chociaż niewielkie zmiany naczyniowe warto reagować natomiast. Nieleczone zaczerwienienia z czasem będą się nasilać i prowadzić do rozwoju trądziku różowatego, który jest ciężki do wyleczenia oraz innych poważnych chorób.

Katarzyna Brzozowska, kosmetolog Body Care Clinic w Katowicach

Body Care Clinic to nowoczesna klinika medycyny estetycznej w Katowicach powstała w 2012 roku. W jej ofercie znajdują się m.in. zabiegi z wykorzystaniem MesoTherm, Ulthera, Nd:Yag, X-Lase, CoaxMed, Clryolift 3, zabiegi Botoxu, Volumetrii; zabiegi z wykorzystaniem fali radiowej, mezoterapia igłowa i bezigłowa, peelingi medyczne, CLP.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ