Cera naczynkowa – jak dbać o nią latem?



Skóra z tendencją do pękania naczynek krwionośnych wymaga wyjątkowo starannej pielęgnacji. Skrajne temperatury – zarówno upał, jak i mróz – działają na nią bardzo niekorzystnie. Dlatego też w tych okresach musimy zadbać o nią w szczególny sposób. Dowiedz się, jak pielęgnować cerę naczynkową podczas letnich upałów.

Skóra naczynkowa to wyjątkowo wrażliwy, cienki i delikatny typ cery. Jeśli często się rumienisz pod wpływem stresu, wysokiej temperatury czy pikantnych potraw, a rumieniec nie schodzi szybko z twojej twarzy, może to oznaczać, że masz skórę naczynkową. Utwierdzić cię w tym mogą pojawiające się na niej czerwone niteczki, tak zwane „pajączki”, które są po prostu trwale rozszerzonymi, mało elastycznymi naczyniami krwionośnymi. Objawy nasilać się mogą latem, warto więc wiedzieć, jak temu zapobiegać.

Przede wszystkim musimy pamiętać, że w przypadku cery naczynkowej słońce jest naszym wrogiem. Chronimy przed nim twarz za pomocą filtrów przeciwsłonecznych, kapeluszy bądź parasoli. Unikajmy przegrzania, zrezygnujmy z wizyt w saunie lub solarium. Zapamiętajmy także, aby nie jeść zbyt gorących i pikantnych potraw. Również mocna kawa, herbata oraz alkohol powinny być wypijane w umiarkowanych ilościach.



Dobre kosmetyki to podstawa

W wakacyjnej kosmetyczce powinny znaleźć się przede wszystkim kosmetyki z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. To jednak nie wszystko – warto pamiętać, że pękające naczynka na twarzy wymagają codziennej starannej pielęgnacji za pomocą delikatnych produktów np. hipoalergicznych dermokosmetyków marki Iwostin. Stworzone z myślą o cerze naczynkowej kosmetyki pomogą wzmocnić i uelastycznić ściany naczyń krwionośnych, a także zapobiegać ich rozszerzaniu oraz redukować zaczerwienienie skóry.

Oprócz delikatnych preparatów myjących oraz kremów nawilżających zawierających witaminy C, K i PP, warto spakować także te zawierające rutynę, wzmacniającą ścianki naczyń włosowatych. Podobne właściwości wykazuje ekstrakt z miłorzębu japońskiego oraz wyciąg z arniki górskiej. Problemom zapobiec mogą także wyciąg z kasztanowca oraz wyciąg z kwiatów dzikiego mirtu.

Jak ukryć problem?

Jeśli mimo usilnych starań na twojej twarzy pojawiły się niechciane „pajączki”, a ty właśnie wybierasz się na letnią imprezę, nie martw się – dobrze wykonany makijaż ukryje każde niedoskonałości skóry. Pojedyncze popękane naczynka bez problemu zamaskować możemy dobrym korektorem. Kryjący podkład pomoże natomiast wyrównać koloryt cery i ujednolicić jej wygląd.

Wybierając róż na policzki, postawmy na beże i brązy zamiast na odcienie różu i czerwieni. Chociaż latem najlepiej sprawdzają się wodoodporne kosmetyki, zrezygnujmy z ich używania – odporne na wodę tusze do rzęs oraz podkłady są zdecydowanie trudniejsze do zmycia, wymagają więc silniejszych środków oczyszczających. Te z kolei mogą podrażnić delikatną skórę naczynkową.

Latem twoja skóra narażona jest na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Warto starannie o nią zadbać – zwłaszcza wtedy, gdy zaobserwowałaś na twarzy nazbyt częste rumieńce lub czerwone niteczki, mogące wskazywać na typ cery naczynkowej.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ