Cera naczynkowa – jak dbać o nią latem?



Skóra z tendencją do pękania naczynek krwionośnych wymaga wyjątkowo starannej pielęgnacji. Skrajne temperatury – zarówno upał, jak i mróz – działają na nią bardzo niekorzystnie. Dlatego też w tych okresach musimy zadbać o nią w szczególny sposób. Dowiedz się, jak pielęgnować cerę naczynkową podczas letnich upałów.

Skóra naczynkowa to wyjątkowo wrażliwy, cienki i delikatny typ cery. Jeśli często się rumienisz pod wpływem stresu, wysokiej temperatury czy pikantnych potraw, a rumieniec nie schodzi szybko z twojej twarzy, może to oznaczać, że masz skórę naczynkową. Utwierdzić cię w tym mogą pojawiające się na niej czerwone niteczki, tak zwane „pajączki”, które są po prostu trwale rozszerzonymi, mało elastycznymi naczyniami krwionośnymi. Objawy nasilać się mogą latem, warto więc wiedzieć, jak temu zapobiegać.

Przede wszystkim musimy pamiętać, że w przypadku cery naczynkowej słońce jest naszym wrogiem. Chronimy przed nim twarz za pomocą filtrów przeciwsłonecznych, kapeluszy bądź parasoli. Unikajmy przegrzania, zrezygnujmy z wizyt w saunie lub solarium. Zapamiętajmy także, aby nie jeść zbyt gorących i pikantnych potraw. Również mocna kawa, herbata oraz alkohol powinny być wypijane w umiarkowanych ilościach.



Dobre kosmetyki to podstawa

W wakacyjnej kosmetyczce powinny znaleźć się przede wszystkim kosmetyki z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. To jednak nie wszystko – warto pamiętać, że pękające naczynka na twarzy wymagają codziennej starannej pielęgnacji za pomocą delikatnych produktów np. hipoalergicznych dermokosmetyków marki Iwostin. Stworzone z myślą o cerze naczynkowej kosmetyki pomogą wzmocnić i uelastycznić ściany naczyń krwionośnych, a także zapobiegać ich rozszerzaniu oraz redukować zaczerwienienie skóry.

Oprócz delikatnych preparatów myjących oraz kremów nawilżających zawierających witaminy C, K i PP, warto spakować także te zawierające rutynę, wzmacniającą ścianki naczyń włosowatych. Podobne właściwości wykazuje ekstrakt z miłorzębu japońskiego oraz wyciąg z arniki górskiej. Problemom zapobiec mogą także wyciąg z kasztanowca oraz wyciąg z kwiatów dzikiego mirtu.

Jak ukryć problem?

Jeśli mimo usilnych starań na twojej twarzy pojawiły się niechciane „pajączki”, a ty właśnie wybierasz się na letnią imprezę, nie martw się – dobrze wykonany makijaż ukryje każde niedoskonałości skóry. Pojedyncze popękane naczynka bez problemu zamaskować możemy dobrym korektorem. Kryjący podkład pomoże natomiast wyrównać koloryt cery i ujednolicić jej wygląd.

Wybierając róż na policzki, postawmy na beże i brązy zamiast na odcienie różu i czerwieni. Chociaż latem najlepiej sprawdzają się wodoodporne kosmetyki, zrezygnujmy z ich używania – odporne na wodę tusze do rzęs oraz podkłady są zdecydowanie trudniejsze do zmycia, wymagają więc silniejszych środków oczyszczających. Te z kolei mogą podrażnić delikatną skórę naczynkową.

Latem twoja skóra narażona jest na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Warto starannie o nią zadbać – zwłaszcza wtedy, gdy zaobserwowałaś na twarzy nazbyt częste rumieńce lub czerwone niteczki, mogące wskazywać na typ cery naczynkowej.

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie właściwie skompletowanej apteczki. Jej zawartość powinna umożliwiać szybką…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ