7 przykazań wiosennej pielęgnacji włosów



Wraz z nadejściem wiosny zrzucamy zimowe czapki z głów i eksponujemy nasze fryzury, których stan często nie do końca jest zadowalający. Włosy są suche, łamliwe, a ich stylizacja to nie lada wyzwanie.
Co wtedy? Pogoda jest już iście wiosenna, dlatego najwyższy czas na zmiany w sposobie ich pielęgnacji. Radzimy jak ujarzmić wiosenną fryzurę i spowodować, by imponowała świeżością.

„Zanim przejdziemy do pielęgnacji musimy stanąć oko w oko z tym, jak nasze włosy wyglądają po zimie. Aby to ocenić, należy zrobić sobie jednodniową przerwę od wszelkich środków kondycjonujących” – mówi Sylwia Lorenc, specjalistka salonu KokLok Hair&More. „Jeśli zauważymy, że nasze włosy szybko ulegają przetłuszczeniu oznacza to, iż potrzebują więcej protein a my powinniśmy zmniejszyć ich nawilżanie. Tu przydatny będzie też zabieg oczyszczania – np. peeling cukrowy. Odwrotnie dzieje się gdy stwierdzimy, że włosy są suche i matowe. To znak, że brakuje im nawilżenia i należy zmniejszyć ilość nakładanych protein.

Co zmienić w wiosennej pielęgnacji włosów i o czym pamiętać?

  • 1 Mycie – W tym okresie włosy najwolniej się przetłuszczają, dlatego należy myć je możliwie najrzadziej. Pamiętać trzeba również o dobraniu odpowiedniego szamponu. Jest to ważne nie tylko dla włosów, ale również dla skóry. Najlepiej wybrać do tego delikatny środek. Przy myciu włosów należy pamiętać o masażu głowy, który poprawia ukrwienie i odżywia cebulki włosa. Tuż po spłukaniu szamponu aplikujemy na włosy odżywkę, pomijając okolice skóry głowy. Zmywamy ją chłodną wodą. Pamiętaj, aby delikatnie obchodzić się z włosami, nie szarp ich, tylko mokre owiń w ręcznik.
  • 2 Czesanie – równie istotny etap w pielęgnacji włosów jak mycie. Prawidłowo i systematyczne czesanie włosów poprawia krążenie krwi, równomiernie rozprowadza sebum na całej długości i pozwala na usunięcie martwych włosów. Należy wybierać szczotki z naturalnym włosiem, które zapobiegają elektryzowaniu i szarpaniu włosów. Ważna jest też technika ich czesania. Wiosną możemy zauważyć wzmożone wypadanie, dlatego należy czesać je bardzo delikatnie i nie upinać ciasno.
  • 3 Suszenie – nigdy nie susz bardzo mokrych, nie osuszonych ręcznikiem włosów. Jeżeli zależy Ci na większej objętości, susz włosy trzymając głowę w dół, pozwoli Ci to również równomiernie osuszyć czuprynę. Wybieraj raczej chłodniejszy strumień powietrza – włosy lepiej go znoszą. Trzymaj suszarkę równolegle do kosmyków, kierując ją z góry na dół.



  • 4 Odżywianie – musisz obiektywnie ocenić stan swoich włosów, aby podjąć odpowiednie kroki co do ich odżywiania. Jeżeli uznasz, że twoje włosy w trakcie zimy nie ucierpiały znacząco, możesz pozostać
    przy odżywianiu standardowym czyli nakładaniu maski, olejku bądź odżywki po myciu włosów. Jeżeli twoja fryzura nie jest w najlepszej kondycji warto zafundować włosom intensywną kurację w postaci odżywek kompresów z olejków, masek z żółtka lub rycynowej emulsji. Przydatne będą również wcierki
    z dodatkiem rzepy, skrzypu polnego czy kozieradki.
  • 5 Właściwa dieta, czyli odżywianie od wewnątrz – kiedy zastanawia Cię fakt nadmiernego wypadania włosów, zastanów się co ląduje codziennie na twoim talerzu. Nieodpowiednia dieta jest w wielu przypadkach główną tego przyczyną. Odżywianie bogate w witaminy i minerały jest podstawą lśniących i zdrowych włosów. Możesz wspomagać się również naturalnymi suplementami – np. pij sparzone wrzątkiem drożdże. Na nasze włosy wpłynie też typowo wiosenny produkt – rzeżucha. Zawiera dużo siarki i witamin (m.in. A, B1, B2, E, PP).
  • 6 Zabezpieczanie – Chroń włosy przed dużym wiatrem, deszczem i ostrym słońcem, a końcówki włosów zabezpieczaj olejkiem lub jedwabiem. Końce włosów uszkodzone poprzez otarcia o materiały czy duże zmiany temperatury nie mają szansy przetrwać do wiosny w nienagannym stanie.
  • 7 Podcięcie końcówek – Rozdwojone końcówki są jednym z najczęstszych problemów, z jakimi borykają się nasze włosy po zimie. Nie wierz w mity, że podcinanie końcówek przyspieszy wzrost włosów, możesz być jednak pewna, że widocznie poprawi się ich kondycja. Warto raz w miesiącu podciąć ich długość o chociażby pół centymetra.

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ