5 sposobów na łysienie u kobietNieustanna chęć bycia perfekcyjną, stres w pracy, w domu, nowe obowiązki, którym nie zawsze potrafimy sprostać  – wszystko to ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. I niestety, odbija się także na wyglądzie. Jednym ze skutków życia w ciągłym biegu jest… łysienie. W ostatnich czasach występujące nie tylko u mężczyzn, ale również u młodych kobiet.

 

Dlaczego kobiety coraz częściej tracą włosy? Skóra głowy unaczyniona jest naczyniami włosowatymi, które w stresie wyraźnie się obkurczają. Obkurczone naczynia dostarczają do skóry mniej tlenu i składników aktywnych, a wtedy włosy zaczynają wypadać. Duże naczynia włosowate kończą się u podstawy czaszki. Im dalej od nich, tym większy problem z dożywieniem i dotlenieniem mieszków włosowych. To dlatego do przerzedzenia włosów dochodzi najczęściej w okolicy skroniowej, gdzie powstają tzw. „zakola”.

Sposób 1) suplementy diety

– Łysienie u kobiet to obecnie bardzo powszechny problem. Oprócz stresu (który może być permanentny, związany z trybem pracy lub jednorazowy np. utrata kogoś bliskiego), inne przyczyny kobiecego wypadania włosów mają podłoże: hormonalne (przeważnie występujące podczas ciąży) oraz polekowe, np. po kuracji sterydami, lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi lub po leczeniu hormonalnym. Niemały wpływ ma także śmieciowe jedzenie i częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach – mówi dr Urszula Brumer, ekspert medycyny estetycznej i właścicielka kliniki „Dr Urszula Brumer Medycyna Młodości”.

Doraźną pomocą mogą być suplementy diety zawierające m.in. skrzyp polny. Pomagają również pobudzające krążenie masaże lub regularne wsmarowywanie we włosy olejku łopianowego – w wersji z czerwoną papryką lub skrzypem. Warto też wzbogacić codzienną dietę w żelazo (czerwone mięso), proteiny (białe sery, jajka, ryby) oraz w cynk (orzechy, pestki słonecznika).

Jednak zdaniem doktor Brumer, aby skutecznie wyleczyć wypadanie włosów, należy zacząć od ustalenia jego przyczyny. Jeśli jest to stres, trzeba nauczyć się funkcjonowania w sytuacjach „podbramkowych” bez konsekwencji zdrowotnych. Pomoże w tym codzienny spacer, chwila relaksu przy ulubionym filmie, spędzanie czasu z rodziną, zapisanie się na jogę, rozpoczęcie joggingu.

Słowem, poświęcanie czasu wolnego na rzeczy, które nas cieszą i odstresowują. Jeśli przyczyna łysienia leży w gospodarce hormonalnej, kobieta powinna zapisać się na wizytę do endokrynologa. Natomiast jeśli łysienie jest już zaawansowane, a suplementy diety nie pomagają, najważniejszym krokiem będzie konsultacja u lekarza i dobór odpowiedniej metody leczenia.

Sposób 2) mezoterapia koktajlami

By skutecznie wspomóc odrastanie nowych włosów, warto rozważyć zabieg polegający na ostrzykiwaniu skóry głowy preparatami wspomagającymi. Mowa o mezoterapii, która zalicza się do zabiegów odżywczo-regenerująco-leczniczych. Zabieg ten polega na wprowadzeniu (za pomocą bardzo cienkiej igły) substancji czynnych w głębokie warstwy skóry. Nakłucia są mało bolesne, a mezoterapia skóry głowy może mieć również charakter profilaktyczny.

W przypadku tracenia większej ilości włosów niż standardowa (czyli ok. 100 dziennie), zwłaszcza u osób, u których utrata włosów jest nasilona w okolicy czołowej, bardzo popularna jest mezoterapia koktajlami. Zabieg ten stosowany jest właściwie w przypadku wszystkich problemów związanych z włosami, takimi jak: słabe, szare, cienkie włosy lub rozdwajające się końcówki. Wstrzykiwane pod skórę specjalnych koktajli zawierających witaminy, aminokwasy i mikroelementy czy peptydy, odnawia i regeneruje włosy, hamując łysienie.

– Koktajle z peptydami charakteryzują się największą skutecznością, działają odżywczo i stymulująco na mieszki włosowe. Peptydy zachowują się niczym czynniki wzrostu, dlatego stymulują komórki do pracy. W efekcie włosy odrastają mocniejsze, zregenerowane, grubsze, gęstsze, bardziej nawilżone i lśniące. Natomiast w przypadku, gdy chcemy dodatkowo poprawić krążenie krwi, warto połączyć ten zabieg z karboksyterapią, która działa dotleniająco – doradza dr Urszula Brumer.

– Zabiegi mezoterapii przeprowadza się w cyklicznych seriach. Aby rezultat był trwały i widoczny, należy wykonać serię 3-5 zabiegów (w zależności od preparatu) w odstępach co 2-3 tygodnie. Żadna maska lub odżywka nie jest w stanie dać tak spektakularnych rezultatów. Sposób 3) intradermoterapia własnym osoczem bogatopłytkowym pacjentki

Ten typ terapii wyróżnia się wysoką skutecznością, dlatego stosowany jest w bardziej problematycznych sytuacjach. Zarówno wtedy, kiedy włosy wymagają bardzo silnego odżywienia lub też kiedy pacjentka obserwuje ich systematyczną utratę. Intradermoterapia własnym osoczem boagtopłytkowym polega na ostrzykiwaniu skóry głowy preparatem, który uzyskuje się z naszej własnej krwi. Czynniki wzrostu zawarte w płytkach, podane do skóry głowy, pobudzają cebulki do wytwarzania nowych i mocniejszych włosów.

Intradermaterapia z użyciem osocza jest zabiegiem stymulującym, który dostarcza cebulkom czynniki wzrostu. Silnie stymuluje komórki skóry i jej przydatków, a poza tym korzystnie wpływa na poprawę krążenia w naczyniach włosowatych. Jak podkreśla dr Brumer, choć sam zabieg nie należy do najprzyjemniejszych, to jest za to krótki i skuteczny. Osocze działa na włosy jak bomba odżywczo-stymulująca. W rezultacie uzyskuje się ich widoczny odrost i lepszą jakość włosów. Poleca się wykonanie serii 3 zabiegów powtarzanych co 1-2 miesiące. Jedna wizyta trwa ok. 30 minut, a ślady ukłucia igłą znikają w ciągu godzin.

Sposób 4) karboksyterapia

To metoda, w której wykorzystuje się dwutlenek węgla CO2 do różnych celów terapeutycznych, w tym m.in. do leczenia łysienia u kobiet. Dwutlenek węgla podany śródskórnie rozchodzi się równomiernie pod skórą, rozszerzając naczynka krwionośne, co sprzyja lepszemu dotlenieniu skóry i jej przydatków, a w efekcie również odrostowi nowych, silniejszych włosów. Karboksyterapia często stosowana jest w terapii skojarzonej razem z mezoterapią, ponieważ zabiegi te doskonale się uzupełniają.

 Jeszcze do niedawna karbokysterapia była zabiegiem mało przyjemnym. Dotąd zimne CO2 sprawiało, że podczas nakłuć, pacjentka czuła ból. Zmieniło się to jednak za sprawą nowoczesnych urządzeń, które umożliwiają podawanie podgrzanego dwutlenku węgla – wyjaśnia dr Urszula Brumer. – Wytworzone ciepło sprawia, że nakłucia przypominają delikatną akupunkturę. Mogę śmiało powiedzieć, że jest to teraz zabieg przyjemny, a pierwsze efekty są widoczne już po 3-4 zabiegu.

Sposób 5) terapia z komórkami regeneracyjnymi vel. macierzystymi

W przypadku zabiegów z komórkami regeneracyjnymi vel. macierzystymi, oprócz dostarczania cebulkom włosowym cennych, wyjątkowych tylko dla tych komórek, czynników wzrostu, dodatkowo robimy jeszcze „porządek” ze stanem zapalnym w skórze. Co to oznacza? O ile do tej pory jednym z czynników „odcięcia” komórek włosowych od składników odżywczych był stan zapalny, o tyle po terapii komórki regeneracyjne podane pod skórę, zaczynają stymulować poprawę ukrwienia skóry w okolicach prześwitów. Dzięki temu nowe włosy wyrastają nawet w tych przypadkach, w których wyżej opisane zabiegi się nie sprawdziły.

Zabieg z użyciem komórek macierzystych należy do zabiegów ekskluzywnych i wykonuje się go tylko jeden raz. Podczas zabiegu komórki macierzyste pobiera się z krwi pacjenta za pomocą bardzo zaawansowanej i sterylnej technologii. Następnie podaje się je wypracowaną w klinice metodą pacjentowi. Komórki regeneracyjne vel. macierzyste stymulują komórki skóry i jej przydatki. Użycie tej terapii wskazane jest zwłaszcza w przypadku pacjentek z łysieniem androgenowym, z zaawansowaną utratą włosów.

***

Moment, kiedy zauważamy, że włosy wypadają, jest bardzo ciężki dla kobiety. Stres spowodowany tym faktem jest często dodatkowo potęgowany przez zbyt pochopne rozpoznanie łysienia androgenowego – mówi dr Brumer. – Dla pacjentki, która słyszy takie słowa od lekarza, jest to wyrok. A tymczasem wcale nie musi tak być. Łysienie jest możliwe do wyleczenia. Jednak niezależnie od metody, na jaką się zdecydujemy, na ostateczne efekty, czyli zdrowe, lśniące i gęste włosy, musimy cierpliwie poczekać. Rezultaty, o których marzą pacjentki pojawią się bowiem po około sześciu miesiącach od rozpoczęcia leczenia.

modanaurode.pl Dr Urszula Brumer-fot Anna Ciupryk

Dr Urszula Brumer –  lekarz medycyny estetycznej, autorka bloga www.urszulabrumer.pl oraz wielu artykułów prasowych dotyczących medycyny estetycznej. Właścicielka kliniki specjalizującej się w zakresie zabiegów preparatami autologicznymi „Dr Urszula Brumer Medycyna Młodości” – www.drbrumer.pl. To pierwsza w Polsce klinika stosująca własne komórki pacjenta do leczenia m.in. blizn.

ZOBACZ TAKŻE

Owoc aniołów – PAPAJA – Poznaj sekret piękna australijskich kobiet!

Wybierz papaję! Od kilku lat papaja bije rekordy popularności! Jest soczysta, słodka i do tego ogromna – dlatego, można posilić…
CZYTAJ

Najlepsze kosmetyki po keratynowym prostowaniu

Która z nas nie chciałaby mieć pięknych, lśniących, prostych włosów, których nie trzeba układać? Teraz jest to możliwe, dzięki prostowaniu…
CZYTAJ

Najskuteczniejsze sposoby na pozbycie się tkanki tłuszczowej

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób dąży do osiągnięcia idealnej sylwetki. Jednak z badań wynika, że nadal 90% kobiet po…
CZYTAJ

Najskuteczniejsza metoda walki z cellulitem – zabiegi łączone

Gabinety medycyny estetycznej od dawna oferują różne metody na redukcję oraz pozbycie się cellulitu. Do tej pory jednak większość tego…
CZYTAJ

Twoja „druga skóra”, czyli tradycyjne maski w nowej odsłonie

Nie jesteś pewna, jaka forma pielęgnacji na wiosnę będzie idealna dla Twojej skóry? Postaw na maski w płacie nowej generacji,…
CZYTAJ

Lodowy deser groszkowo-miętowy. Czysty zysk dla zdrowia – 3 zasady clean eating na wiosnę

Wiosna to idealny czas, aby zadbać o siebie, zaczynając od sposobu odżywiania. Wbrew pozorom nie musi to oznaczać przejścia na…
CZYTAJ

Kumazu – jakość, która zachwyca!

Profesjonalna pielęgnacja włosów jeszcze nigdy nie była tak przyjemna - dzięki marce Kumazu możemy uzyskać zaskakujące efekty nie tylko w…
CZYTAJ

5 zasad pielęgnacji cery po 25 roku życia

Kiedy skóra zaczyna się starzeć? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednak większość badań wskazuje, że proces ten zaczyna…
CZYTAJ

Jak zbadać wiosenne alergie?

Do wysokiej częstości występowania alergii, z jednej strony przyczynia się większa higiena i sterylność, a z drugiej duże zanieczyszczenie powietrza…
CZYTAJ

3 sposoby na pozbycie się cellulitu i jędrną skórę

Intensywne zabiegi zastosujemy. Najlepsze efekty dają zabieg skojarzone, do których wykorzystujemy masaż drenujący, fale akustyczne i radiowe. Dawki dostosowujemy do…
CZYTAJ

NA GRILLA: SAŁATKA Z KREWETKAMI, AZJATYCKIM SOSEM I GRZANKAMI

SAŁATKA Z KREWETKAMI, AZJATYCKIM SOSEM I GRZANKAMI Składniki: - sałata lodowa pół główki - krewetki tygrysie, parzone 250g - pomidorki…
CZYTAJ

Jak styl życia wpływa na Twoje włosy?

Zastanawiasz się jaki wpływ na wygląd twoich włosów ma styl życia jaki prowadzisz? Okazuje się, że większy niż może Ci…
CZYTAJ


ZDROWIE

VIEW ALL

Jak zbadać wiosenne alergie?

Do wysokiej częstości występowania alergii, z jednej strony przyczynia się większa higiena…
CZYTAJ

Technologia cyfrowa niszczy wzrok! Dowiedz się, co to jest cyfrowe zmęczenie wzroku i czy dotyka również Ciebie.

Cyfrowe zmęczenie wzroku to kolejna dolegliwość, dołączająca do niechlubnego grona problemów cywilizacyjnych.…
CZYTAJ

Osteoporoza jest kobietą

Jeśli jesteś kobietą i do tego w okresie menopauzalnym, po 60. roku…
CZYTAJ

Jakie masz stopy? Co można wyczytać z wyglądu stóp?

Stopy przez całe życie okrążają kulę ziemską średnio trzy razy. Noszą nas…
CZYTAJ

Eksperci: Leki nowej generacji skutecznie hamują rozwój raka nerki

Są znacznie skuteczniejsze od poprzednio stosowanych, wydłużają życie i dobrze sprawdzają się…
CZYTAJ