Twoje dziecko znów ma kurzajkę? Sprawdź, jak trwale ją usunąć



Grudkowe zmiany skórne, potocznie nazywane kurzajkami, wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego, na działanie którego szczególnie narażone są dzieci. Dowiedz się, jak chronić dziecko przed zarażeniem i skutecznie usuwać zmiany.

 

Kurzajka to niebolesna, łagodna narośl, zbudowana ze zwłókniałej, stwardniałej skóry, która na pierwszy rzut oka może nieco przypominać odcisk lub zgrubienie o podłużnym bądź okrągłym kształcie. Musimy jednak wiedzieć, że kurzajki są wywoływane przez wirus brodawczaka ludzkiego, w skrócie HPV, przez co są one wysoce zaraźliwe.

Zgodnie z szacunkami nosicielem wirusa HPV jest co dziesiąty z nas, natomiast problem kurzajek dotykać może nawet 10 proc. populacji. Wirus brodawczaka ludzkiego atakuje zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci, u których system odpornościowy nie jest jeszcze ukształtowany. Warto też pamiętać, że powstawaniu brodawek sprzyjają osłabienie organizmu i uszkodzenia skóry, o które u najmłodszych niezwykle łatwo.

Gdzie występują i jak wyglądają kurzajki?

Podstawowy podział kurzajek powstał w oparciu o miejsce ich występowania. Kurzajki zwykłe to zmiany obserwowane na dłoniach, łokciach lub kolanach, natomiast kurzajki stóp to brodawki pojawiające się na podeszwach lub powierzchni palców.

Kurzajki zwykłe najczęściej przybierają postać twardego guzka o szorstkiej powierzchni. Zmiany mają zazwyczaj biały, szary lub brązowy kolor. Z kolei kurzajki stóp to twarde guzki o płaskim kształcie. Co ważne, brodawki na podeszwach lub palcach stóp mogą być bardzo dokuczliwe, powodować silny ból i w rezultacie utrudniać chodzenie.



Jak skutecznie pozbyć się kurzajek?

Najpopularniejszą, a zarazem najchętniej wykorzystywaną metodą leczenia kurzajek jest krioterapia. Zabieg, polegający na precyzyjnym wymrażaniu powstałych na skórze zmian, dotychczas przeprowadzany był wyłącznie przez lekarzy dermatologów. Jednak obecnie możemy go wykonać również samodzielnie, a kurzajka u dziecka szybko pozostanie tylko wspomnieniem. Pełna kuracja trwa przeciętnie 10-14 dni.

Innym sposobem na usunięcie kurzajek jest terapia kwasowa. Polega ona na stosowaniu płynnych preparatów, powstałych na bazie kwasów i aplikowanych na powierzchnię brodawki. Szczególnie polecane są produkty z kwasem trójchlorooctowym, w skrócie TCA, lub kwasem salicynowym, które dają pierwsze efekty już po kilku dniach.

Czy można zapobiec powstawaniu kurzajek?

Jeśli chcemy zapobiec powstawaniu kurzajek u dziecka, zwróćmy uwagę, by nie rozdrapywało żadnych zmian na skórze i nie obgryzało paznokci oraz skórek. Rodzice powinni też uczulić pociechę, by pod żadnym pozorem nie używała butów, skarpetek, ręczników lub przyborów toaletowych, które należą do innej osoby.

Warto też przestrzec dziecko, by nie dotykało przedmiotów używanych wcześniej przez osobę mającą na ręku lub stopie brodawkę. Nie zapominajmy również o zakładaniu klapek w miejscach publicznych, takich jak baseny, łaźnie czy kluby sportowe.

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ

4 nieoczywiste fakty o diecie ketogennej

Dieta ketogenna najczęściej kojarzy się z siłownią czy odchudzaniem. Tylko 11 proc. Polaków wie, że jest ona niefarmakologiczną metodą leczenia…
CZYTAJ

Radosna Wielkanoc z HARIBO

W czasie Wielkanocy na stołach i w koszyczkach królują kolorowe jajka, kurczaczki i zajączki. Znajdziemy je także w limitowanych produktach…
CZYTAJ

Przepis na owsiany pudding chia z kaszką i owocami – dla małych i dużych miłośników zdrowych przekąsek!

Roślinny pudding chia z mlekiem owsianym, kaszką owsianą i owocami to świetna opcja na śniadanie lub zdrową przekąskę w ciągu…
CZYTAJ

Dieta dla zestresowanych – co jeść, aby zmniejszyć napięcie nerwowe?

To, co jemy, wywiera ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także na funkcjonowanie mentalne. Wybór odpowiednich składników…
CZYTAJ

Make-up no make-up trendem wiosny Pielęgnacja i makijaż w duecie

Wiosna to czas, gdy na scenę wkraczają nowe makijażowe trendy. W tym roku jednym z kluczowych stylów makijażu jest make-up…
CZYTAJ

Multiplikacja korzyści dla anti-agingu Jak działa potrójny kwas hialuronowy?

Potrójny kwas hialuronowy to król anti-agingu i regeneracji skóry. Jego popularność w kosmetyce zabiegowej nie gaśnie. To zdecydowanie nie dziwi,…
CZYTAJ

Autorskie receptury i opatentowane składy Badania oraz rozwój suplementów diety

Współczesna dieta zachodnioeuropejska, szczególnie w okresie zimowym, bywa uboga w naturalne źródła niezbędnych, nienasyconych kwasów omega-3 – tłuste ryby morskie…
CZYTAJ

Kaszotto z warzywami

Doskonały pomysł na lekki obiad czy kolację. Łączy w sobie sycącą kaszę z soczystymi pomidorami malinowymi, cukinią oraz papryką. Smacznie,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita grubego. Ten złośliwy nowotwór jest drugim – po…
CZYTAJ

Hej, chcesz coś z Avonu? Artystka i ambasadorka marki – Cleo – dołącza do grona Konsultantek!

Po ogłoszeniu Cleo nową ambasadorką marki Avon, przyszedł czas na kolejny elektryzujący news! Wokalistka dołącza do grona Konsultantek, aby realizować…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita…
CZYTAJ

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach…
CZYTAJ

8 marca 2024, mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi. Prof. Andrzej Bochenek, który wielokrotnie operował z prof. Religą wspomina tą wybitną postać

8 marca, 2024 roku mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi,…
CZYTAJ