Rozstępy a tatuaż. Czy tatuaż wyklucza zabiegi na rozstępy?



 

Coraz więcej osób decyduje się na wykonanie tatuażu. Sztuka ozdabiania ciała swoich zwolenników znalazła wśród ludzi show biznesu, pojawia się także na salonach. Dzisiejsze tatuaże, to często misterne arcydzieła, zaskakujące realistycznością i kunsztem.

Niektórzy z powodzeniem wykorzystują je do zakrycia defektów skóry, takich jak rozstępy, przebarwienia czy blizny. W przypadku rozstępów zawsze jednak możliwy jest ich rozrost lub zmiana kształtu.

Czy mimo wprowadzonych podskórnie barwników, możemy szukać ratunku w zabiegach medycyny estetycznej?

Zabieg wykonania tatuażu. Zanim skryjemy się za tatuażem

Decyzja o wykonaniu tatuażu zawsze powinna być przemyślana. Jednak jeśli chcemy zakryć nim rozstępy lub blizny, powinniśmy ją przemyśleć jeszcze intensywniej. Skóra pokryta rozstępami jest bardzo wrażliwa i podatna na ból. Istotnym aspektem jest fakt, że tatuażu nie wykonuje się na czerwonych, świeżych rozstępach.

Nie są one jeszcze uformowane, w późniejszym czasie mogą powiększyć swój rozmiar i sprawić, że tatuaż będzie nieefektowny. Żaden wzór nie zakryje w pełni rozstępów, dlatego warto dobrać go tak, by swoją fakturą dobrze komponował się z biegnącymi wzdłuż skóry paskami. W profesjonalnym studio na pewno otrzymamy fachową poradę oraz sugestie, jak zagospodarować przestrzeń na skórze.



Co najpierw: zabiegi czy tatuaż?

Warto zacząć od zabiegów, zwłaszcza wtedy, gdy rozstępy nie uformowały się jeszcze ostatecznie lub towarzyszy im stan zapalny. Zabiegi przeprowadzone we wczesnej fazie powstawania rozstępu wykazują największą skuteczność ,pozwalając nawet na całkowite usunięcie zmian. W przypadku rozstępów uformowanych, odpowiednio dobrane zabiegi mogą je rozjaśnić lub zmniejszyć, dzięki czemu tatuaż lepiej przyjmie się na skórze.

– Odstęp czasowy, jaki należy zachować, uwarunkowany jest rodzajem wykonywanego zabiegu. W przypadku zabiegów iniekcyjnych, gdzie podawane są preparaty pod skórę, najlepiej odczekać minimum 14 dni. Samo wchłanianie preparatu trwa dwa dni, ale oddziaływanie na warstwy podskórne – nawet trzy tygodnie. Jeśli chodzi o zabiegi nie iniekcyjne, to nie ma ściśle ustalonego czasu. Warto jednak pamiętać, że skóra może być podrażniona i powinniśmy zapewnić jej tydzień odpoczynku –doradza Katarzyna Łukasik-Fąferko, właścicielka kliniki medycyny estetycznej Body Care Clinic.

modanaurode.pl  -  rozstepy a tatuaz

Usuwanie rozstępów i tatuaż. Bezpiecznie dla tatuażu

Bywa, że na wytatuowanej skórze pojawiają się nowe rozstępy, które zmieniają jej kształt i estetykę. Okazuje się, że istnieje cały szereg zabiegów bezpiecznych dla tatuaży, pozwalających powstrzymać rozrost rozstępów lub znacznie je rozjaśnić i uczynić mniej widocznymi.  Innowacyjna technologia, jaką jest mezoterapia bezigłowa wprowadza składniki odżywcze w głąb skóry za pomocą fali elektrycznej, bezpiecznej dla tatuażu.

Podobnie jest z falą radiową,  ultradźwiękami, a także mikrodermabrazją. Również kriolipoliza czy cryolift, wykorzystujące niskie temperatury, nie zaszkodzą wytatuowanej skórze. Miłośnicy tatuaży bez przeszkód mogą zdecydować się na formę masażu, jaką jest drenaż limfatyczny.  Efektem zabiegu będzie bardziej jędrna i elastyczna skóra.

NIE dla lasera i…

Część zabiegów, zwłaszcza tych bardziej inwazyjnych, nie jest przeznaczona na wytatuowaną skórę. Mogłyby zniekształcić tatuaż lub całkowicie go usunąć.

– Musimy pamiętać, że tatuaż to nic innego, jak podskórne wstrzyknięcie pigmentu. Trudno określić wpływ zabiegów iniekcyjnych.  Na pewno niewskazana jest mezoterapia igłowa, ponieważ nie ma pewności jak pigment zareaguje na wstrzykiwany produkt, który mógłby go rozpuścić, rozjaśnić lub wywołać reakcję alergiczną i stan zapalny skóry.  Jeśli chodzi o laser, to przy odpowiedniej emitancji promieniowania jesteśmy w stanie usunąć nim tatuaż, a przecież nie o to nam chodzi w tym przypadku. Również peelingi chemiczne, zwłaszcza te silniejsze, mogą doprowadzić do wyblaknięcia pigmentu. Dla bezpieczeństwa i komfortu pacjenta, nie powinny być wykonywane na wytatuowanej skórze – podpowiada Katarzyna Łukasik-Fąferko.

Każdy organizm i tatuaż są inne

Reakcja na zabieg to sprawa indywidualna każdego organizmu. Również tatuaże różnią się od siebie powierzchnią, rodzajem użytego pigmentu, umiejscowieniem. Wpływ pojawiających się lub istniejących już na nich rozstępów może także być różny. Dlatego warto zadbać o skórę, ujędrnić ją odpowiednio lub rozjaśnić istniejące rozstępy przed wykonaniem  tatuażu.

Szczególnie, jeśli tatuujemy okolice ud, brzucha, bioder , pośladków czy lędźwi, które szczególnie narażone są na występowanie rozstępów. W późniejszym czasie stosować możemy bezpieczne zabiegi i cieszyć się podwójnym efektem.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ