Radzimy, jak wybrać odpowiedni plecak



Skrzywienie kręgosłupa, zmniejszenie pojemności płuc, bóle pleców, stawów i mięśni – to wszystko może spotkać dziecko, które nosi za ciężki i nieodpowiednio dobrany tornister. Dowiedz się, na co zwracać uwagę podczas zakupów i jakich rozwiązań unikać.

 

Dziecięcy kręgosłup nie jest przyzwyczajony do dźwigania ciężarów, dlatego zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, zapakowany tornister nie powinien przekraczać 10% wagi ucznia. Oznacza to, że jeśli uczeń waży 30 kg, to plecak z zawartością nie powinien ważyć więcej niż 3 kg.

– Nadmierny ciężar źle wpływa na kręgosłup, stawy biodrowe, kolana i stopy. Może sprzyjać kształtowaniu nieprawidłowej sylwetki ciała i w efekcie skrzywieniom kręgosłupa. Skutki wad postawy ujawniają się najczęściej w dorosłym wieku. Są to zazwyczaj nasilone bóle pleców, zwyrodnienie, zaburzenia neurologiczne czy nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych – mówi dr n. med. Aleksander Sikora, ortopeda w Klinice Demeter w Warszawie.

Ekspert dodaje, że na co dzień warto pamiętać o zapewnieniu i wyrobieniu nawyku u dziecka odpowiedniej aktywności fizycznej, zorganizowaniu przystosowanego stanowiska pracy oraz wyrobieniu nawyków ruchowych, takich jak zachowanie wyprostowanej postawy podczas stania i siedzenia.

O czym pamiętać podczas kupowania tornistra? Radzi dr n. med. Aleksander Sikora, ortopeda w Klinice Demeter w Warszawie:

  • 1. Waga plecaka. W sklepach można znaleźć tornistry ważące nawet 2 kg. Dodając do tego wyposażenie przekroczymy zalecany limit 10% masy ciała. Producenci nie mają obowiązku komunikowania ile waży plecak, dlatego o taką informację warto poprosić sprzedawcę.
  • 2. Wymiary i budowa. Tornister nie powinien być szerszy od dziecka – dół powinien kończyć się na linii pleców, a góra przed szyją. Dodatkowo powinien posiadać usztywnioną ściankę przylegającą do pleców – dzięki temu dziecko zachowa odpowiednia postawę.
  • 3. Rozwiązania, które pomogą równomiernie rozłożyć ciężar na plecach. Zaletą są szerokie szelki (przynajmniej na 4 cm), wybrzuszenie w odcinku lędźwiowym oraz dodatkowe zapięcie spinające z przodu klatki piersiowej. Długość szelek powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie do pleców.
  • 4. Codzienna uwaga rodzica. Warto pamiętać, że nawet idealny tornister nie uchroni kręgosłupa dziecka, jeśli będzie nieodpowiednio używany. Rodzice muszą zwracać uwagę na zawartość plecaka, aby zapobiec zabieraniu przez dziecko nadmiernej ilości zbędnych rzeczy. Warto również pouczać malucha, żeby nie nosił tornistra na jednym ramieniu.



Groźna moda

Dla dzieci plecak to nie tylko przedmiot służący do przenoszenia przyborów i książek, ale również atrakcyjny gadżet. Rodzice powinni pamiętać jednak przede wszystkim o ochronie zdrowia dziecka, dlatego muszą uważać na panujące mody.

Złym rozwiązaniem są torby na ramię, które nierównomiernie rozkładają ciężar, obciągając tylko jedną część ciała: – W rezultacie prowadzi to do bocznego skrzywienia kręgosłupa. Zlekceważenie takiej wady postawy może doprowadzić do ograniczenia wydolności fizycznej, zaburzeń neurologicznych, a także grozi zniekształceniem klatki piersiowej i naciskiem na narządy wewnętrzne – mówi dr n. med. Aleksander Sikora, ortopeda w Klinice Demeter w Warszawie.

Ostatnim krzykiem mody są plecaki na kółkach. Zdania specjalistów na ich temat są podzielone. Ekspert Kliniki Demeter skłania się ku opinii, że to dobre rozwiązanie, jeśli dziecko jest narażone na regularne ciężary: – W innym przypadku tradycyjny tornister pozostaje bezkonkurencyjny. Warto jednak zwrócić uwagę, żeby dziecko wchodząc po schodach zakładało taki plecak na ramiona. Ciągnięcie go jedną ręką – podobnie jak w przypadku toreb na ramię – znacznie obciąża jedną część ciała – dodaje.

 

 

 

Klinika Demeter została założona w 1991 przez dr n. med. Ewę Czernicką-Cierpisz i lek. med. Zbigniewa Cierpisz. Jest firmą z polskim kapitałem. Obecnie w jej ramach funkcjonują trzy placówki na terenie Warszawy. Klinika Demeter zapewnia kompleksową opiekę z zakresu stomatologii oraz innych dziedzin medycyny, takich jak: dermatologia, ginekologia, urologia, okulistyka, ortopedia, neurologia, medycyna pracy, reumatologia, foniatria, kardiologia oraz interna. Współpracuje z doświadczonymi specjalistami wielu dziedzin medycyny, a także konsultantami z Akademii Medycznych, zatrudniając dyplomowane pielęgniarki.

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ