Pokrzywka, jak ją leczyć?



Pokrzywka  w większości przypadków wystepuje wywyołana poprzez czynnik uczulający mianowicie alergen. Podczas kontaktu z alergenem uwalniana jest histamina. Co to jest histamina?, jest to  związek chemiczny, używany przez nasz organizm do obrony przed różnymi drobnoustrojami. W momencie gdy nasz organizm uwalnia zbyt dużą ilośc histaminy jest wtedy ona nieproporcjonalnie większa od normy  jak powinna byc  i powoduje zmiany skórne zwane pokrzywką.



Ten  rodzaj pokrzywki nazywamy pokrzywką alergiczną. Istnije tez odmiana pokrzywki zwanej idiopatycznej, tego typu pokrzywka powstaja na skutem np. silnych bodźców psychicznych.

Przyczyny powstawania pokrzywki.

–  długotrwały stres jaki nam towarzyszy

–  uczulenia na składniki w kosmetykach

–  szkodliwe promienie UV

–  spożywanie pokarmu na który jestesmy uczuleni

–  reakcja naszego organizmu na przyjmowane leki

Jak leczyc pokrzywkę?

Polega między innymi  na podawaniu leków. Są to przede wszystkim tabletki przeciwhistaminowe, ale też niekiedy w przypadkach ostrej pokrzywki moga to byc  sterydy. U osób dorosłych, stosuje się również odczulanie, które polega na stopniowym podawaniu minimalnych dawek alergenu. Leczenie pokrzywki może też wymagać psychoterapii, jest stosowana w momencie występowania pokrzywki na tle nerwowym.

Przy leczeniu pkrzywki możemy także zastosowac np. Kąpilel owsianą, tego typu kąpile złagodzi świąd. Do kąpieli  do dajemy 5 łyżek mąki owsianej i 3 łyżki mąki ziemniaczanej. Dobrym rozwiązaniem jest też smarowanie okolic wysypki, Aloesem, łagodzi to bowiem objawy wysypki.

W miejsca swędzące możemy także przyłożyc plasterek Ogórka, która ma właściwości łagodzące i zmniejszające uczucie świądu. Zalecane też jest picie herbat ziołowych np. z Pokrzywy, lub marchewnika anyżkowego.

modanaurode.pl  -  co to jest histamina?

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ