Odzyskaj blask – poszarzała cera nie musi być problemem



Szara i matowa cera sprawia, że twarz wygląda na zmęczoną i starszą niż w rzeczywistości. Przyczyn tego problemu może być wiele, nie tylko nieodpowiednie nawilżenie skóry, ale także niezdrowy tryb życia. Paulina Słomczyńska, kosmetolog z PROFEMED Medycyna Estetyczna w Warszawie, podpowiada, jak przywrócić zdrowy i promienny wygląd.

Poszarzała cera jest problemem, który dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn, bez względu na wiek, i zwykle jest sygnałem, że skórze brakuje nawilżenia lub na jej wygląd negatywnie wpływają szkodliwe nawyki. Czasem przyczyny mogą być jednak poważniejsze. Jeśli skóra jest stale blada i szarawa, warto zbadać krew i wykluczyć ryzyko anemii, będącej często skutkiem nieodpowiedniej diety.

Co wpływa na wygląd skóry?

Problemy zdrowotne, brak odpowiedniej ilości snu, zła dieta, palenie papierosów i stres potrafią niekorzystnie wpłynąć na wygląd naszej cery. Poszarzała cera może również sygnalizować niedobór witaminy B6, miedzi lub żelaza  mówi Paulina Słomczyńska, kosmetolog z PROFEMED Medycyna Estetyczna.

Podstawą zdrowego trybu życia jest zrównoważona dieta, która w dużym stopniu wpływa na kondycję skóry, dlatego w codziennym żywieniu nie powinno zabraknąć składników takich jak:

  • β-karoten –nadający ładny i zdrowy odcień skórze (marchew, dynia, brzoskwinie)
  • selen – ułatwiający przyswajanie β-karotenu
  • tyrozyna – produkująca melaninę (nabiał i mięso)
  • żelazo – zapobiegające anemii (mięso, buraki, pietruszka)
  • witamina B6 – zapobiegająca zmianom zapalnym skóry (kasza gryczana, mięso)
  • miedź – wzmacniająca skórę (kakao, słonecznik, wątróbka)

Czego szukać w kosmetykach?

Zdrową dietę warto wspomóc codzienną pielęgnacją. Jeśli prowadzimy zdrowy tryb życia, a mimo to nasza skóra traci swój naturalny blask, powinniśmy zwrócić uwagę na jej odpowiednie nawilżenie i odżywienie –podkreśla Paulina Słomczyńska. Do tego celu najlepiej sprawdzą się preparaty na bazie witaminy A, C, E i F. Warto wiedzieć, że w nocy nasza skóra potrzebuje większej dawki składników aktywnych, ponieważ wtedy zwiększa swoją zdolność do regeneracji.



Jakie zabiegi poprawią koloryt cery?

Oprócz pilnowania zdrowego trybu życia i odpowiedniego nawilżania, warto także regularnie przeprowadzać zabiegi kosmetyczne. Szara i ziemista skóra potrzebuje przede wszystkim złuszczania, które pomoże dotlenić komórki.

Aby przywrócić skórze blask i pozbyć się martwego naskórka, dobrze wykonać serię zabiegów z kwasami lub retinolem. Trzeba jednak pamiętać, że silnie złuszczające zabiegi nie są zalecane w okresie dużego nasłonecznienia, bo mogą powodować występowanie przebarwień – podkreśla ekspertka PROFEMED.

-Świetnym rozwiązaniem będzie bankietowy zabieg dyfuzji tlenowej Oxy Pro Age, gdzie czystym tlenem wprowadzane są aktywne substancje z nanoskładnikami dostosowane do potrzeb skóry. Poprawia to mikrokrążenie, dotlenia i mocno odżywia. Nie należy też zapominać o odpowiednim odżywieniu skóry. Najlepiej sprawdzą się bogate zabiegi pielęgnacyjne na bazie witamin, peptydów i lipidów wzbogacone o masaż twarzy.

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ