Nieestetyczne ślady po zabiegach medycyny estetycznej



Pacjenci korzystający z zabiegów medycyny estetycznej decydują się na nie przede wszystkim dla poprawy swojego wyglądu – chcą spełnić swoje marzenia o idealnym ciele, pozbyć się problemu zbędnego owłosienia, usunąć brodawki czy powiększyć piersi.

Nie zawsze jednak takie zabiegi kończą się sukcesem. Niektóre pozostawiają oparzenia, rany i blizny. Jak tego uniknąć, do kogo się zwrócić i jak poprawić błędy „specjalistów”?

Oddaj się w dobre ręce

Jeśli dopiero planujesz poddać się zabiegom medycyny estetycznej, pamiętaj, że efekt końcowy zależy od tego, kto i w jaki sposób zajmie się problemem, z jakim przychodzisz. Dlatego przede wszystkim zwróć się do wykwalifikowanych specjalistów, mających referencje i doświadczenie, którzy przestrzegają procedur zabiegowych, a po zabiegu nie pozostawiają pacjentów samym sobie.

– Dobry specjalista powinien polecić odpowiednią pielęgnację i przepisać lub zalecić stosowanie preparatów, które pomogą osiągnąć optymalne efekty zabiegu i zapobiec bliznom czy innym niechcianym pamiątkom – mówi dr Andrzej Krajewski z Kliniki Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej w Kołobrzegu.

Co w przypadku oparzenia?

– Zabiegi z zastosowaniem lasera takie jak np. depilacja niosą za sobą ryzyko oparzeń. Dlatego kluczowe jest dobranie odpowiedniego natężenia wiązki, dostosowanego do typu skóry i do potrzeb pacjenta. Nieumiejętne wykorzystanie lasera może powodować oparzenia i rany, a w efekcie blizny – przestrzega dr Andrzej Krajewski.

Jeśli trafiliśmy na złego specjalistę i przez to borykamy się z problemem oparzeń, pamiętajmy, że najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja. Bardzo dobrze w takiej sytuacji sprawdzają się preparaty zawierające wyciąg z aloesu oraz witaminę C, przyspieszającą gojenie się ran. Dodatkowo pamiętajmy, aby w celu szybszej regeneracji skóry wzbogacić swoją dietę o cynk, kwasy omega-3, olej lniany, witaminy z grupy B, głównie witaminę B5 oraz witaminę A i E.

Pozbądź się niechcianej pamiątki

Niekiedy pomimo pielęgnacji oparzeń pozostają niechciane blizny, które wielu z nas wydają się „ozdobą” nie do usunięcia. Warto także mieć świadomość, że każdy zabieg wymagający interwencji chirurgicznej pozostawia po sobie blizny po nacięciach czy nakłuciach.

W przypadku nieestetycznych pamiątek swoją pomoc oferują kliniki medycyny estetycznej, wykonujące zabiegi laserowe, pozwalające w pełni pozbyć się blizn. Tym razem pamiętajmy jednak, że to od specjalisty jakiego wybierzemy i jego podejścia do pacjenta będzie zależeć efekt.



– Uszkodzenia skóry przy zabiegach medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej zdarzają się regularnie. Pytanie czy specjalista wykonujący zabiegi zadba o to, aby ślady były jak najmniejsze i pod wpływem odpowiedniej kuracji po samym zabiegu miały szansę zniknąć lub być jak najmniej widoczne – podsumowuje dr Andrzej Krajewski.

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ