Medycyna estetyczna – „Skóra Smerfetki” to problem wielu kobiet. Jak się go pozbyć?



Zmiany naczynkowe przybierające błękitną lub szarawą barwę potrafią być prawdziwą zmorą wielu kobiet. Z trudem maskuje je make-up, do tego mają tendencje do zaostrzania się np. pod wpływem nagłej zmiany temperatury, stresu lub… wypitego kieliszka wina.  Jak pozbyć się tych zmian?

 

Efekt smerfetki?

Wyraźnie widoczne pod skórą poszerzone naczynka to  częsty problem wielu kobiet.  Zmiany te mogą przyjmować postać pojedynczych, cienkich nitek lub pajączków, najczęściej w kolorze czerwonym lub różowym. Zdarzają się jednak sytuacje, w których poszerzone naczynia mają  wyraźny kolor błękitny, granatowy, a nawet fioletowy. I chociaż w większości przypadków są to tylko zmiany kosmetyczne, wielu kobietom spędzają sen z powiek. Powód?

 – Pojedynczą fioletową lub niebieską zmianę łatwo zamarkować dobrym podkładem lub pudrem. Problem pojawia się, kiedy występują one w dużym skupisku, tworząc charakterystyczną sieć. Wówczas zmiany naczynkowe zaczynają przypominać nieestetyczne niebieskie siniaki i plamy – mówi dr Anna Deda, kosmetolog z Body Care Clinic.

 

Jak usunąć czerwone i niebieskie zmiany?

Takiej zmiany można pozbyć się trwale. Jednym z rozwiązań jest zabieg laseroterapii z wykorzystaniem lasera neodymowo-yagowego Gentle YAG PRO–U. Urządzenie to w Polsce dostępne jest od niedawna. Podczas zabiegu wiązka światła o długości fali 1064 nm ukierunkowywana jest na rozszerzone naczynko np. na nosie, policzku lub łydce. Impuls w jego stronę trwa krócej niż sekundę. Pod wpływem ciepła naczynko ulega koagulacji i zamknięciu.

 

Zabieg jest prosty. Wiązka lasera penetruje wybrane miejsce na skórze, docierając do zmiany naczynkowej i absorbuje hemoglobinę w krwinkach rozszerzonych naczyń. Jeśli zmiana jest niewielka wystarczy sam kontakt światła z naczyniem, aby możliwe było jego zamknięcie. W przypadku dużej zmian naczynie ulega zamknięciu, kiedy osiągnie ono temperaturę koagulacji.

– Przy pomocy lasera można usunąć zarówno majce od 0,5 mm do 3 mm naczynka śródskórne i podskórne występujące na twarzy, jak również naczynka o większej średnicy sięgającej od 0,5 mm do 4 mm, które pojawiły się np. na łydce lub udzie. Terapia ta likwiduje także zmiany rubinowe i jeziorka żylne, czyli nabyte rozszerzenia powierzchownych naczyń żylnych – wylicza ekspertka Body Care Clinic.

 

Efekty terapii widoczne są już po pierwszym zabiegu, konieczne jednak jest wykonanie min. 2-3 zabiegów, w odstępach 3-6 tygodniowych, aby całkowicie usunąć zmianę.  Sam zabieg jest bezbolesny, trwa od 20-30 minut (w zależności od skali zmian). Jedyne co się odczuwa w jego trakcie to niewielkie pieczenie, które minimalizowane jest rozpraszanym na skórze kriogenem. Zabieg może być stosowany w zastępstwie lub jako dopełnienie skleroterapii, czyli usuwania żylaków i pajączków metodą injekcyjna.

 

Jak usunąć czerwone i różowe zmiany?

Ale to nie jedyny sposób na to, aby pozbyć się widocznych naczynek. Inną terapią jest zabieg urządzeniem VeinWave. Zbieg ten, wykorzystujący termo-koagulację, polega na ukierunkowaniu za pomocą ultracienkiej igły kontrolowanej dawki energii o wysokiej częstotliwości wprost na naczynko, które chcemy usunąć. Prąd, który ma częstotliwość radiową, dociera wyłącznie do słabych lub uszkodzonych naczynek powodując ich zamknięcie i zniknięcie.

 -Zabieg ten stosuje się przede wszystkim do zamykania widocznych, pękniętych lub rozszerzonych naczynek, które pojawiają się w obrębie twarzy np. na policzkach lub nosie. W niektórych przypadkach może być stosowany także do likwidacji zmian na rękach. VeinWave ma jednak pewne ograniczenia, które dotyczą grubości i wielkości naczyń.  Za jego pomocą nie usuniemy np. rozległych zmian naczyniowych oraz żylaków zlokalizowanych np. na łydce, udzie lub stopach. Tutaj pomocny jest zabieg Gentle YAG PRO–U – wyjaśnia dr Deda.



Jak pozbyć się „delikatnych” pajączków

Nie zawsze jednak konieczna jest „interwencja” laserem. Niektóre zmiany naczynkowe przyjmują delikatną postać. Wówczas pomocne może być zastosowanie peelingu kwasem azelainowym na twarz, dekolt i szyję. Zawarte w nim substancje wzmacniają naczynia krwionośne  oraz skórę sprawiając, że jest ona mniej podatna na działanie czynników zewnętrznych, zwłaszcza promieni UV.

– Peelingi tego typu można stosować u osób z cerą naczynkową, czyli bardzo wrażliwą i cienką, mającą skłonności do powstawania zmian tego typu. Preparat taki zabezpiecza skórę, wyrównuje jej koloryt oraz pobudza do regeneracji. W efekcie tego cera staje się odporniejsza m.in. na nagłe zmiany temperatury, wilgotności powietrza, czy promienie słoneczne – wylicza dr Deda.

 

 Skąd ten problem? – odpowiada dr Anna Deda, kosmetolog z Body Care Clinic

Cera naczynkowa to problem coraz większej liczby kobiet. Powodem jej powstania są często zmiany hormonalne – występujące w organizmie kobiety estrogeny rozluźniają mięśniówkę naczyń. Ponadto cera u kobiet jest znacznie cieńsza niż u mężczyzn, zwłaszcza z wiekiem, kiedy zanika kolagen i zmniejsza się mikrokrążenie.

Takie połączenie sprawia, że dość gwałtownie reaguje ona na zmiany w otoczeniu. Wówczas widoczne stają się charakterystyczne pajączki. Mogą się one uwidocznić np. pod wpływem zmiany temperatury. Na naczynka niekorzystnie działa wysoka temperatura i mróz, a także promienie słoneczne i sauna.

Zmiany mogą pojawić się nawet po zażyciu gorącej kąpieli. Kobiety z taką cera powinny także szczególnie dbać o dietę, niektóre potrawy np. bardzo ostre dania, alkohole czy napoje zawierające kofeinę mogą uwidocznić naczynka. Trzeba również uważać na wysiłek fizyczny oraz leki, jakie zażywamy, zwłaszcza na leki antykoncepcyjne. W wielu przypadkach przyczyną podrażnienia cery naczynkowej są niewłaściwie stosowane kosmetyki. Koniecznie trzeba unikać peelingów zawierających mocne kwasy owocowe oraz substancje ścierne tzw. scruby.

Informacje dodatkowe:

Body Care Clinic to nowoczesna klinika medycyny estetycznej w Katowicach powstała w 2012 roku. W jej ofercie znajdują się m.in. zabiegi z wykorzystaniem MesoTherm, Ulthera, Nd:Yag, X-Lase, CoaxMed, Clryolift 3, zabiegi Botoxu, Volumetrii; zabiegi z wykorzystaniem fali radiowej, mezoterapia igłowa i bezigłowa, peelingi medyczne, CLP. www.bodycareclinic.pl

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ